Strona główna / Kultura / Wieczory Organowe: Koncert dla wirtuozów
Foto: Jerzy Piórski

Wieczory Organowe: Koncert dla wirtuozów

Po upalnym dniu, w chłodnych murach świątyni pw. Chrystusa Króla, sporą grupę miłośników muzyki organowej i wykonawców w piątkowy wieczór (07.08.) przywitał nowy proboszcz parafii ks. Bogusław GURGUL.

 

Tym razem wykonawcami festiwalowego koncertu był małżeński duet Radosław – organista i Renata – wiolonczelistka MARCOWIE z Bydgoszczy – mistrzowie gry instrumentalnej.

 

Muzyczny wieczór rozpoczęła solo Renata Marzec „Serenadą orientalną” polskiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku Ryszarda SIELICKIEGO i niezwykle trudną technicznie i w wyrazie „Sonatą balladą” op.27, nr 3 na skrzypce solo Eugene YASAYE słynnego belgijskiego skrzypka i kompozytora przełomu XIX i XX wieku. Transkrypcja na wiolonczelę Lotara Niefinga podniosła jeszcze stopień trudności i niewielu wiolonczelistów decyduje się na grę tego utworu. W wykonaniu Renaty Marzec to był popis gry.

 

W duecie Radosław MARZEC na organach i Renata MARZEC na wiolonczeli wykonali Koncert d-moll op.47 na tematy hebrajskie Maxa BRUCHA. Melodyjna, piękna muzyka, w której głównym instrumentem była wiolonczela, a tłem były organy. Kolejną kompozycją zagraną w duecie była, we własnym opracowaniu duetu, Aria „Mon coeur s’ouvre a ta voix” z opery „Samson i Dalila” Camille SAINT-SAENSA. Publiczność miała wrażenie, że wiolonczeli towarzyszy orkiestra symfoniczna, a nie tylko organy. Cudowna muzyka , doskonałe wykonanie nagrodzone owacją.

 

Koncert zakończyła kompozycja Franza LISZTA. Solo na organach Radosław Marzec zagrał Fantazję i fugę na temat Chorału „Ad nos, ad salutarem undam” z opery „Der Prophet” von Meyerbeera. Zagrał z romantyczna pasją i klasą mistrza wirtuoza.

 

Wspaniały koncert, po którym publiczność z ociąganiem opuszczała świątynię.

MP, foto JP

Zobacz również

Grudniowy koncert Jerzego Porębskiego w Hotelu Trzy Wyspy

Już 8 grudnia 2018 zapraszamy na koncert światowej renomy szantmena – Jerzego Porębskiego. Koncert rozpocznie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.