Strona główna / Lokalne / PGNiG i LOTOS szukają ropy w pobliżu Świnoujścia

PGNiG i LOTOS szukają ropy w pobliżu Świnoujścia

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz LOTOS Petrobaltic rozpoczęły wiercenie otworu poszukiwawczego na koncesji Kamień Pomorski. Według szacunków, na obszarze przygotowywanych prac w gminie Golczewo (woj. zachodniopomorskie) może być nawet 7,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe).

PGNiG będzie wymieniać się wiedzą z równie doświadczonymi partnerami, co daje duże nadzieje na odkrycie znaczących złóż ropy naftowej na północy Polski – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA.

LOTOS rozszerza swoje kompetencje w zakresie poszukiwań i wydobycia węglowodorów na lądzie. Będziemy chcieli wykorzystywać je w kolejnych projektach typu onshore – powiedział Marcin Jastrzębski, prezes zarządu Grupy LOTOS SA. –Mamy wieloletnie doświadczenie w wydobyciu na morzu – dodał. 

Lokalizację otworu Stawno-1 do głębokości ponad 3,2 km określono na podstawie przeprowadzonej wcześniej interpretacji zdjęcia sejsmicznego 3D. Prace wiertnicze prowadzi spółka Exalo Drilling SA należąca do grupy kapitałowej PGNiG.

Współpraca PGNiG i Grupy LOTOS w zakresie poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego sięga 2012 roku. W tym czasie oba koncerny przeanalizowały potencjał geologiczny kilku lądowych koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG.
Do dalszych badań wytypowano najbardziej perspektywiczne obszary koncesyjne położone w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.

W kolejnym etapie współpracy specjaliści z LOTOS Petrobaltic i PGNiG przygotowali program działań na wybranych koncesjach oraz poddali je ocenom ekonomicznym.
W programie tym określono niezbędne prace w zakresie badań sejsmicznych i wierceń poszukiwawczo-wydobywczych.

Na obszarze koncesyjnym Kamień Pomorski firmy współpracują ze sobą od 2013 roku. Wspólnie wykonały wówczas zdjęcie sejsmiczne 3D, a rok później rozpoczęły także współpracę na należącej do PGNiG SA koncesji w okolicach Górowa Iławeckiego (woj. warmińsko-mazurskie). Dotychczas wykonały tam badania sejsmiczne 2D.

PGNiG SA operuje w Polsce na 28 koncesjach poszukiwawczych i rozpoznawczych złóż ropy i gazu ziemnego oraz 21 koncesjach łącznych. Spółka w obszarze Niżu Polskiego odniosła do tej pory wiele znaczących sukcesów w odkrywaniu złóż węglowodorów, zyskując ogromną wiedzę, doświadczenie i umiejętności. W skali całej Polski w 2017 roku PGNiG przeprowadzi prace w 40 odwiertach poszukiwawczych i eksploatacyjnych, zlokalizowanych głównie w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, podkarpackim i małopolskim. Wydobycie ropy naftowej i kondensatu ze złóż PGNiG zlokalizowanych w Polsce zgodnie z prognozą produkcyjną spółki na rok 2017 przekroczy 750 tys. ton. W całym 2017 roku na inwestycje w posiadane już przez spółkę koncesje w Polsce PGNiG przeznaczy ok. 1,3 mld zł. Poza granicami Polski PGNiG SA prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze w Pakistanie, natomiast spółka PGNiG Upstream Norway operuje na 18 koncesjach zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie wydobywa gaz ziemny i ropę naftową.

LOTOS Petrobaltic jako jedyna w Polsce operuje na Morzu Bałtyckim na 3 koncesjach łącznych oraz prowadzi wydobycie ropy naftowej ze złóż kambryjskich. Oprócz tego, spółka uzyskała prawa, jako operator, do pierwszej lądowej koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczej „Młynary” w województwie warmińsko-mazurskim. Spółki Grupy Kapitałowej LOTOS prowadzą także prace poszukiwawczo-wydobywcze na Litwie oraz w obszarze Norweskiego Szelfu Kontynentalnego na Morzu Północnym i Morzu Norweskim. Zgodnie z założeniami opublikowanej w grudniu 2016 r. strategii rozwoju, do 2022 roku na wydobycie węglowodorów LOTOS planuje wydać minimum 3 mld zł. W 2018 roku zapadnie decyzja o alokacji kolejnych 3 mld zł pomiędzy najatrakcyjniejsze ekonomicznie projekty we wszystkich segmentach działalności Grupy Kapitałowej.

Zobacz również

Koncert  młodych  utalentowanych  instrumentalistów

Tradycją festiwalowych  Świnoujskich Wieczorów Organowych jest jeden koncert promujący młodych utalentowanych muzyków, przed którymi otwiera …

4 komentarze

  1. to taki Świnoujski złoty pociąg z Wałbrzycha tak? Zaraz za tunelem 🙂

  2. Czytam idiotyczne wpisy

  3. Andrzej Krakow

    A co na to Niemcy i ekolodzy wszak to drażliwy temat zwłaszcza dla WOLONA… czy jak będą blisko sukcesu to zacznie się raban ekologów ,(bo zechcą kasę dla działalności) a raban Niemców bo, to niby osłabia złoża po ich stronie.

  4. ⧿ⴺΔⴻⵒϢΖΗᦿΓ⧿

    Jak znajdą ropę, a ponoć pod nami jest jej w cholerę, to przyjadą amerykanie i wprowadzą nam demokrację…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.