Strona główna / Lokalne / Marynarka Wojenna ćwiczyła wykrywanie skażeń

Marynarka Wojenna ćwiczyła wykrywanie skażeń

17 października, w Dziwnowie realizowano jeden z epizodów praktycznych ogólnokrajowego ćwiczenia systemu wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu pk. Patrol-18.

Scenariusz epizodu w Dziwnowie zakładał, iż jedna z jednostek pływających Inspektoratu Rybołówstwa wyłowiła w sieciach beczkę z nieznaną substancją. Kilku członków załogi zastało poparzonych przez wypływającą z niej substancję, a cała załoga uskarżała się na silne pieczenie oczu. Na podstawie skutków działania określono prawdopodobieństwo skażenia jednostki bojowym środkiem trującym – BŚT. Na wniosek Wojewody do Ministerstwa Obrony Narodowej podjęto decyzję o wydzieleniu sił i środków z Sił Zbrojnych RP, w wyniku której Kompania Chemiczna 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa otrzymała zadanie rozpoznania i likwidacji skażenia. Epizod praktycznego działania w porcie Dziwnów miał na celu sprawdzenie procedury postępowania w przypadku skażenia jednostki pływającej oraz załogi wyłowionym BŚT.

Ćwiczenie pk. Patrol-18 jest to przedsięwzięcie cykliczne, organizowane co 3 lata. Ma na celu sprawdzenie i zgrywanie mechanizmów współdziałania podmiotów sfery cywilnej i wojska z poszczególnych resortów wchodzących w skład Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania – KSWSiA. Podczas ćwiczenia sprawdzana jest efektywność wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi podmiotami oraz doskonalone są procedury reagowania na powstałą sytuację kryzysową.

Tekst i zdjęcia: Sekcja Prasowa 8.FOW

Zobacz również

  Polsko – Niemieckie porozumienie w/s realizacji projektu „Bez granic”

W dniu 19 lutego w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym Nr 2 TPD odbyło się robocze spotkanie …

Jeden komentarz

  1. w ćwiczeniach oni są najlepsi, bo co innego mają do roboty?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.