Strona główna / Lokalne / Usedomer Literatur Tage 2017 z udziałem świnoujścian

Usedomer Literatur Tage 2017 z udziałem świnoujścian

Od 26 do 29 kwietnia Wyspa Uznam była jedną ze stolic europejskiej literatury. Spotkania z pisarzami, panele dyskusyjne, wręczenie Uznamskiej Nagrody Literackiej, a wreszcie muzyka klasyczna w najlepszym wydaniu – tym żyły niemieckie kurorty naszej wspólnej wyspy. W najważniejszych wydarzeniach Uznamskiego Tygodnia Literatury Świnoujście reprezentowali członkowie Klubu Literackiego „Na Wyspie”. Zaproszenie było wyrazem uznania dla rozwijającej się od lat, dobrej polsko-niemieckiej współpracy na Uznamie oraz ukłonem w stronę Klubu „Na Wyspie”, który świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia nieprzerwanej działalności. Władze Świnoujścia reprezentowała naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

Zaproszenie jakie skierował do klubu dyrektor Thomas Hummel wiązało się jednak przede wszystkim z chęcią budowania świata wspólnych wartości. I takie właśnie przesłanie przywieźli w tym roku na Uznam twórcy z kilku krajów zaproszeni do rozmów, paneli dyskusyjnych, a wreszcie spotkań autorskich. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Usedomer Literatur Tage było poszukiwanie tożsamości.  Okazją do dyskusji o najważniejszych dla europejczyków sprawach w kontekście aktualnych wydarzeń i zjawisk społecznych, takich jak migracje i kryzys identyfikacji było spotkanie w hotelu Baltic w Zinnowitz. Gościem wieczoru był Alfred Grossert z Paryż. Interesującym było starcie widzenia zjawisk społecznych z Cornelią Pieper- konsulem Republiki Niemiec w Gdańsku oraz Dirkiem Schumerem reprezentującym redakcję opiniotwórczego dziennika Die Welt.

Do udziału w najważniejszej ceremonii Uznamskiego Tygodnia Literatury organizatorzy skierowali zaproszenie także na ręce prezydenta miasta. W hotelu Ahlbecker Hof władze Świnoujścia reprezentowała naczelnik wydziału rozwoju miasta Katarzyna Rówińska, która na co dzień  współpracuje z naszymi zachodnimi sąsiadami.

Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się 29 kwietnia w Hotelu Ahlbecker Hof. Werdykt jury Uznamskiej Nagrody Literackiej wraz z uzasadnieniem odczytał dr Andreas Kossert. Tegoroczną laureatką została Polka – Joanna Bator. Nagroda w wysokości 5 tys. euro i stypendium na miesięczny pobyt studyjny na wyspie Uznam zostały przyznane Joannie Bator za całokształt jej twórczości. Po ceremonii wręczenia nagrody pisarka czytała fragmenty swojej powieści “Ciemno, prawie noc”, uhonorowaną w 2013 r. najważniejszą nagrodą literacką w Polsce NIKE.

Zaraz po wręczeniu nagrody, Joanna Bator przyjęła gratulacje od reprezentantów Świnoujścia. Gratulacje w imieniu władz miasta przekazała naczelnik Katarzyna Rówińska. W imieniu świnoujskich twórców, zaszczytnej nagrody pogratulował prezes Klubu Literackiego „Na Wyspie” Maciej Napiórkowski. Oboje zaprosili także Joannę Bator do odwiedzenia Świnoujścia. Zaproszenie zostało przyjęte z zadowoleniem.

Udział w gali Uznamskiej Nagrody Literackiej nie był – jak się okazało –ostatnim spotkaniem w ramach Tygodnia Literatury, w którym wzięli udział przedstawiciele Świnoujścia. W uznaniu aktywności i współpracy dyrektor Thomas Hummel zaprosił świnoujścian do udziału w, specjalnym koncercie Uznamskiego Festiwalu Muzycznego.  O godzinie 19.30 w Sali koncertowej hotelu Maritime w Heringsdorf w mistrzowskim repertuarze klasyków (m.in. Antonio Vivaldiego) wystąpił rosyjski wirtuoz skrzypiec  Dmitry Sinkovsky, któremu towarzyszyła  Orchester il Pomo d’Oro”.

Głównym organizatorem Uznamskich Dni Literatury jest działające w Poczdamie Niemieckie Forum Kultury Europy Wschodniej współpracujące z organizowanym jesienią Uznamskim Festiwalem Muzycznym. Przedsięwzięcie, które ma wzbogacać krajobraz kulturowy wyspy Uznam, wspierane jest przez gminę Heringsdorf i grupę hoteli Seetel.

Klub Literacki „Na Wyspie” dziękuje prezydentowi miasta za pomoc w organizacji naszego udziału w wydarzeniach Uznamskiego Tygodnia Literatury.

 

Maciej Napiórkowski

Prezes Klubu Literackiego „Na Wyspie”

Zobacz również

Jutro nie będzie wody na ulicy Chodorowskiej

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z wymianą przyłącza wodociągowego w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.