Lokalne

Budżet Obywatelski 2020. Zobacz, jakie projekty mieszkańców wygrały

Opublikowano

w dniu

Trzy pomysły inwestycyjne oraz pięć o charakterze kulturalnym, oświatowym, zdrowotnym i sportowym będzie realizowanych w przyszłym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tak zdecydowali mieszkańcy w głosowaniu. – Po raz pierwszy w historii świnoujskiego Budżetu Obywatelskiego realizowane będą wszystkie zgłoszone projekty tzw. miękkie, czyli te o charakterze kulturalnym, oświatowym, zdrowotnym i sportowym – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, który na dzisiejszej konferencji prasowej ogłosił wyniki głosowania BO 2020.

To już szósta edycja Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście. Tym razem mieszkańcy zgłosili jedenaście projektów: sześć inwestycyjnych tzw. twardych, czyli dotyczące budowy, modernizacji lub remontu elementów infrastruktury miejskiej oraz zakupy inwestycyjne.

Kolejnych pięć, to projekty tzw. miękkie, czyli o charakterze zdrowotnym, kulturalnym, oświatowym i sportowym. Wszystkie zgłoszone pomysły były zgodne z regulaminem BO 2020. Tym samym zostały dopuszczone do głosowania.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Świnoujście z dnia 30 maja 2019 r. na tzw. projekty twarde przeznaczone są 2.000.031,83 zł., a na projekty tzw. miękkie – 200 tys. złotych.

Samo głosowanie trwało od 10 do 27 września 2019 r. Każdy mieszkaniec na jednej karcie mógł oddać dwa głosy, jeden na projekt tzw. twardy i drugi na tzw. miękki. W sumie nadesłano 5727 kart z głosami, w tym 5245 było ważnych a 452 nieważne.

W kategorii inwestycyjnych wygrały następujące projekty:

– Nowoczesna pracownia endoskopowa i zabiegowa w szpitalu miejskim (1385 głosów); szacunkowa wartość projekt (koszt) to 1 mln złotych.

– Stadion na piątkę, obiekty sportowo – rekreacyjny przy ulicy Białoruskiej (1117 głosów); szacunkowy koszt to 400 tys. złotych.

– Pracownia artystyczna w Szkole Podstawowej  nr 6 przy ulicy Kościuszki  (336 głosów); szacunkowy koszt to 128 tys. 611, 41 złotych.

Uwaga. Mimo, że projekt „Pracownia Artystyczna” otrzymał mniej głosów, niż trzy inne projekty, to jednak to właśnie on będzie realizowany w ramach BO. Szacunkowy koszt każdego z tych trzech w połączeniu z kosztami dwóch projektów, które zdobyły najwięcej głosów przekraczałby bowiem kwotę 2 mln złotych, jaką radni przeznaczyli na tego typu projekty. Dlatego zgodnie z regulaminem BO do realizacji zakwalifikował się ten, którego koszt mieści się w ustalonej kwocie. W tym przypadku była to właśnie „Pracownia Artystyczna”, której szacowany koszt to 128 tys. 611 złotych.

W kategorii projektów zdrowotnych, kulturalnych, oświatowych i sportowych:

– Mniej się stresujesz lepiej pracujesz, realizacja projektu w szpitalu miejskim (1446 głosów); szacunkowy koszt to 39 tys. 250 złotych.

– Ratujemy ucząc, realizacja projektu na terenie miasta (1340 głosów); szacunkowy koszt to 40 tys. złotych.

– Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich, realizacja Latarnia Morska przy ulicy Bunkrowej (1079 głosów); szacunkowy koszt to 30 tys. złotych.

– Laboratorium językowe oknem na świat, realizacja Szkoła Podstawowa nr 9 przy ulicy Sąsiedzkiej (623 głosów); szacunkowy koszt to 39 tys. 853 złotych.

– Teatr uczy, bawi i rozwija, realizacja Szkoła Podstawowa nr 6 przy ulicy Staszica (585 głosów); szacunkowy koszt to 40 tys. złotych.

Ogółem realizacja wszystkich zwycięskich projektów BO 2020 będzie kosztowała (szacunkowo) 1 mln 717 tys. 714,41 złotych.

 

BIK UM Świnoujście

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version