Lokalne

Relacja z XXXI sesji Rady Miasta Świnoujście

Opublikowano

w dniu

Kolejne zdalne posiedzenie radnych, poza regulaminowym porządkiem obrad było okazją do podsumowania działań świnoujskiego samorządu w okresie między sesjami, odniesienia się do aktualnej sytuacji Miasta w związku z odmrażaniem poszczególnych dziedzin gospodarki i turystyki. Pojawiły się też komentarze: jak samorządność, której 30. rocznicę właśnie obchodzimy pozwoliła rozwinąć się miastu?

Minęło właśnie 30 lat od ustawy o samorządzie terytorialnym i pierwszych  wyborów do rad gmin. Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska rozpoczynając obrady skierowała do prezydenta i radnych – obecnej i poprzednich kadencji – słowa podziękowania za dobrą współpracę na rzecz lokalnej społeczności. Prezydent Janusz Żmurkiewicz dołączając się do życzeń powiedział, że reforma samorządowa spełniła nasze oczekiwania i dziś możemy być dumni z rozwijającego się miasta.

W sprawozdaniu z działalności między sesjami prezydent poruszył wiele istotnych spraw. Odnosząc się do pytań o los dużych inwestycji w dobie koronawirusa poinformował, że kierownik budowy tunelu pod Świną potwierdził pozytywne informacje o postępie prac na placu budowy. Jedną z najlepszych informacji dla mieszkańców i turystów w rozpoczynającym się właśnie sezonie letnim jest stan epidemiczny miasta – w tej chwili na wyspach nie ma ani jednego potwierdzonego przypadku zakażenia. Dyskusja na temat otwarcia granic przybrała szerszą formę w trakcie obradowania nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia apelu o otwarcie granicy polsko-niemieckiej. Prezydent, wraz z przedstawicielami miast nadmorskich już wcześniej wystosował apel do wiceminister Emilewicz z prośbą o reakcję. Ponowienie apelu jest kontynuacją tego tematu.

W sprawozdaniu znalazł się również krótki raport z organizacji pracy placówek oświatowych, które zostały ponownie otwarte oraz realizacji programów wsparcia dla przedsiębiorców i osób bezrobotnych realizowanych w ramach tarczy antykryzysowej na poziomie naszego samorządu. Przedstawiono też informację o zawarciu umów na dofinansowanie dużych inwestycji po obu stronach miasta.

Jednym z najważniejszych zadań w zakresie pomocy rodzinie jest podjęcie uchwały w sprawie zasad przeprowadzenia naboru wniosków o zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych w ramach pomocy państwa w ponoszeniu wydatków w pierwszych latach najmu. Program zakłada możliwość dopłaty do czynszu dla osób posiadających zdolność czynszową, ale niebędących właścicielami mieszkania.

Gmina Miasto Świnoujście, korzystając z ustawowych możliwości ekonomicznego wsparcia dla zapraszających gmin po raz pierwszy udzieli pomocy dla repatriantów.  W 2019 r. do miasta wpłynęło 9 wniosków w tej sprawie, a w 2020 r. – 7 wniosków. Rodzinie, która osiedliła się w Świnoujściu i ma polskie korzenie zaoferowano pełną pomoc i opiekę oraz m.in. naukę języka polskiego.

Ponadto podjęto uchwałę ws. podpisania listu intencyjnego – wyraża on wolę przygotowania projektu współpracy z partnerem niemieckim w ramach programu Interreg VA lub innych źródeł. Celem tego programu jest opracowanie i przeprowadzenie cyklu wizyt studyjnych i konferencji poświęconych analizie skutków zdarzeń wywołanych Covid-19, które wpłynęły na wzajemne relacje mieszkańców obszarów przygranicznych.

W porządku obrad znalazły się dwa punkty dotyczące zaopiniowania projektu granic pasów – technicznego i ochronnego od strony lądu na prawobrzeżu miasta. Temat wzbudził dyskusję. W obradach uczestniczyła również Ewa Szarek z wydziału geodezji tamtejszej jednostki, która wyjaśniła obradującym, że wnioskodawca – Urząd Morski w Szczecinie wniósł o podjęcie uchwały jako zarządzenia porządkowego celem uniknięcia rozbieżności prawnej.

Joanna Guga

UM Świnoujście

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version