Lokalne

Jak Świnoujście wspiera ukraińskich uchodźców?

Od dwóch tygodni żyjemy w kraju, obok którego toczy się regularna wojna. Po tym jak Rosja napadła na Ukrainę, do Polski napłynęła fala uchodźców, która uruchomiła ogromne pokłady empatii wśród naszych rodaków. To bezprecedensowa fala pomocy, ogromne zaangażowanie mieszkańców – również naszego miasta, dziesiątek wolontariuszy, powszechny odruch serca.

Obok zaangażowania mieszkańców Świnoujścia, którzy spontanicznie uruchomili punkty zbiórek, bezpłatne transporty po uchodźców oraz oddali miejsca dla obywateli Ukrainy pod własnym dachem, w pomoc zaangażowało się wiele instytucji, w tym pracownicy Urzędu Miasta Świnoujście.

Na apel Prezydenta Miasta odpowiedzieli przedstawiciele branży hotelarskiej, którzy w swoich placówkach udostępniają miejsca noclegowe. Na wezwanie fundacji Speak Up i stowarzyszenia Kierunek Świnoujście zareagowały sklepy na terenie miasta, które organizują miejsca zbiórek artykułów spożywczych. Miasto udostępniło powierzchnię MDK przy ul. Matejki, na Warszowie, Karsiborze i Przytorze na zbiórki darów. Działają harcerze, pomagają także urzędnicy, którzy w ramach wolontariatu rejestrują stale napływających uchodźców w weekendy. Udało się także zorganizować spotkanie z obywatelami Ukrainy, na którym otrzymali podstawowe informacje odnośnie należnych świadczeń finansowych (po uchwaleniu ustawy przez parlament), medycznych oraz edukacyjnych (dostęp do szkół i przedszkoli). Prezydent powołał również pełnomocnika ds. współpracy ze społecznością ukraińską.


– obecnie na terenie Świnoujścia przebywa około 900 zarejestrowanych obywateli Ukrainy;

– dziennie w Urzędzie Miasta rejestrowanych jest około 100-150 obywateli Ukrainy;

– przy zbiórkach pracuje stale 60 wolontariuszy;

– wydano około 10 ton żywności;

– przez punkt wydawania darów w MDK przewinęło się około 350-400 uchodźców.

Źródło: UM w Świnoujściu

Najczęściej czytane

Exit mobile version