Lokalne

Lekcja pierwszej pomocy. Przeszkolą 2 tys. uczniów

Opublikowano

w dniu

Ponad 2 tysiące uczniów szkół podstawowych i gimnazjów ze Świnoujścia zostanie przeszkolonych z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy w ramach V etapu programu „Bezpieczne miasto”, realizowanego przy wsparciu spółki Polskie LNG, odpowiedzialnej za budowę i eksploatację terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego.

Bezpieczne Miasto to projekt rozpoczęty w 2013 roku. Program w każdej edycji jest to inicjatywa długofalowa – trwa od kwietnia do końca października. Kolejny etap tegorocznych zmagań – „Bezpieczna Szkoła: Lekcja pierwszej pomocy” jest kontynuacją realizowanego na dużą skalę przedsięwzięcia, podczas którego pielęgniarki, kierowców komunikacji miejskiej i dziennikarzy przeszkolono z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Tym razem to uczniowie świnoujskich szkół podstawowych oraz gimnazjów wezmą udział w zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Program już po raz kolejny trafia pod dachy świnoujskich placówek edukacyjnych.

– Duże zaangażowanie dyrekcji oraz przedstawicieli szkół ze Świnoujścia pozwoliło uruchomić drugą edycję projektu „Bezpieczne Miasto” w świnoujskich szkołach – mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej spółki Polskie LNG. – Przykładamy szczególną wagę do edukacji młodzieży, w tym również w zakresie bezpieczeństwa, dlatego obecność programu „Bezpieczne Miasto” w placówkach oświatowych jest dla naszej spółki bardzo istotna.

Podczas praktycznych lekcji uczniowie będą mogli ćwiczyć i doskonalić umiejętności związane z bezpieczeństwem i udzielaniem pierwszej pomocy. Program został stworzony w taki sposób, aby najmłodsi uczestnicy projektu mogli zdobywać nową wiedzę i doświadczenia związane z bezpieczeństwem oraz udzielaniem pierwszej pomocy w sposób łatwy i przyjemny.

– Lekcje będą rozpoczynać się od zabawy integracyjnej, która połączona zostanie z informacjami dotyczącymi naszej inwestycji – tłumaczy Maciej Mazur – Następnie przećwiczona zostanie sekwencja zachowań w ramach lekcji udzielania pierwszej pomocy: począwszy od symulacji wezwania ratunku z numeru alarmowego, przez poprawną komunikację uczeń-nauczyciel, ćwiczenia konkretnych zdarzeń związanych z pierwszą pomocą aż po ćwiczenia ewakuacji.

W ubiegłym roku dzięki Polskiemu LNG zostało przeszkolonych ponad 4800 osób z terenu Świnoujścia, z czego zdecydowana większość to uczniowie placówek edukacyjnych. W trakcie zajęć, instruktorzy Fundacji Zawsze Bezpieczni, posiadający uprawnienia i międzynarodowe certyfikaty Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, ćwiczyli z dziećmi i młodzieżą techniki mogące przydać się w niebezpiecznych sytuacjach w życiu codziennym. Podczas zajęć zostały wykorzystane nowoczesne metody nauczania usprawniające proces nabywania nowych umiejętności. Pośród nich znalazły się: symulator numeru alarmowego 112, nowoczesne animacje 3D, metoda „Patrzę i Ćwiczę”, filmy instruktażowe oraz indywidualne stanowiska ćwiczeniowe. Kulminacją projektu „Bezpieczna Szkoła” będą II Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Polskiego LNG, w których zmagać się będą uczniowie i nauczyciele miasta Świnoujście.

„Bezpieczne Miasto” jest programem unikalnym na skalę krajową. Rozpoczął się 7 kwietnia od szkolenia szpitalnego personelu i potrwa niemal do końca roku. Podczas drugiej edycji Bezpiecznego Miasta przewidziano szkolenia dla pielęgniarek oraz ratowników medycznych w ramach „Kompetentnych Służb”, szkolenia dla lokalnych kierowców komunikacji w Świnoujściu i dziennikarzy w ramach „Bezpiecznej Komunikacji”, a także uczniów świnoujskich szkół w ramach „Bezpiecznej Szkoły”. Łącznie przeszkolonych zostanie kilka tysięcy osób.

Projekt powstał w 2013 roku, po zakończeniu Dialogu Społecznego w Świnoujściu, czyli partnerskiego sposobu komunikowania się ze społecznością lokalną, przyjętego przez Polskie LNG SA. Tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem były jednymi z najważniejszych postulatów zgłaszanych podczas jego realizacji. Zakres działań związanych z bezpieczeństwem jest bardzo szeroki – od edukacji prowadzonej w placówkach oświatowych, kąpieliskach i plażach – po konkretne wsparcie materialne dla służb działających na terenie miasta. Również w ramach Bezpiecznego Miasta, Polskie LNG wybuduje i wyposaży nowoczesną Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu.

Szczegóły podajemy także na stronach polskielng.pl oraz lng.edu.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version