Lokalne

W dochodach na jednego mieszkańca Świnoujście w czołówce polskich miast

Opublikowano

w dniu

Świnoujście zajęło siódme miejsce w rankingu miast o najwyższych dochodach w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W finałowej trzydziestce nasze miasto jest jedynym z województwa zachodniopomorskiego. W ubiegłym rok dochód budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniósł w Świnoujściu 5 tys. 929 złotych. Ranking opublikował Portal Samorządowy.

Na jego czele jest oczywiście Warszawa z dochodami na poziomie blisko 8 tys. złotych na jednego mieszkańca. Dalej kolejno plasują się: Gliwice, Sopot, Dąbrowa Górnicza, Płock i Krosno. Za Świnoujściem są natomiast między innymi: Gdańsk, Wrocław, Kraków, Lublin, Olsztyn, Poznań, Toruń, Rzeszów, Kielce, Opole. Ranking powstał na podstawie oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

– Te dane wskazują, że prowadzona przez samorząd polityka przynosi efekty – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Miasto ma solidne dochody, dzięki którym może inwestować w infrastrukturę, oświatę, opiekę społeczną i inne dziedziny życia mieszkańców. Modernizujemy szkoły, drogi, chodniki, place, budujemy mieszkania komunalne, boiska sportowe . Aktualnie przygotowujemy się do budowy nowego przedszkola miejskiego.

We wspomnianym rankingu podsumowano również dochody województw. Zachodniopomorskie uplasowało się na 8. pozycji z rocznym dochodem w wysokości 491,65 zł.

Z kolei na liście trzydziestu polskich miast o najniższych dochodach znalazły się Koszalin z kwotą trochę ponad 4 tys.423 złotych oraz Szczecin z prawie 4 tys. 587 złotych.

Dochody Świnoujścia w ostatnich latach wzrosły dzięki coraz większej ilości firm, które chętniej inwestują w mieście, widząc w nim olbrzymi potencjał. Tylko w ostatnich latach powstały liczne ośrodki wypoczynkowe, hotele i apartamentowce, jak chociażby Interferie Medical Spa , Hampton by Hilton, czy trwająca jeszcze budowa największego na polskich wybrzeżu ultranowoczesnego kompleksu hotelowo-apartamentowo-rekreacyjnego Baltic Park Molo.

Rocznie na inwestycje ze swojego budżetu miasto wydaje średnio 40 mln złotych. Jednak już wkrótce ta kwota może się zdecydowanie zwiększyć. Znaczne wpływy do budżetu zapewni bowiem Terminal LNG. Wstępnie szacuje się, że roczne wpływy z terminalu z tytułu podatku od nieruchomości , wyniosą przynajmniej 30 mln złotych. Te środki sprawią również, że w kolejnych rankingach dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca, Świnoujście ma szansę znaleźć się w pierwszej trójce miast w Polsce.

BIK UM Świnoujście

Fot. www.zdrojowainvest.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version