Lokalne

Komentarze. Port kontenerowy w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

[dropcap]P[/dropcap]ublikujemy dziś dwie opinie, które zostały wysłane do naszej redakcji w reakcji na komentarz przewodniczącej rady miasta Joanny Agatowskiej, opublikowany w jednym z poprzednich numerów Kronik Portowych. Przypomnijmy – komentarz dotyczył planów budowy w Świnoujściu wielkiego portu kontenerowego i konfliktu dwóch dziedzin gospodarki, z których żyje nasze miasto: gospodarki morskiej i turystyki. Komentarz dotykał także braku społecznych konsultacji. Czy rozwój portu zagraża turystyce? Czy obie te gałęzie gospodarki mogą się obok siebie rozwijać? Jak te „pokojowe” współistnienie wygląda dziś z perspektywy przedstawicieli portu i turystyki?

Głos w poruszanej sprawie zabrał tym razem Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz i rzeczniczka Zarządu Morskich Portów Szczecin- Świnoujście. O komentarz, który opublikujemy w kolejnych numerach tygodnika Kroniki Portowe poprosiliśmy także przedstawicieli Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, przedsiębiorców związanych z gospodarką morską, radnych. Warto rozmawiać i wymieniać poglądy. Poznawać punkt widzenia każdej ze stron, aby w sposób świadomy, z pełnym obrazem sytuacji podjąć decyzję w jakim kierunku, jak i gdzie ma rozwijać się nasze piękne miasto.

[author title=”Monika Woźniak-Lewandowska, Specjalista ds. komunikacji i PR, Dział Handlowy i Marketingu:” image=”https://www.swinoujskie.info/wp-content/uploads/2015/12/Monika-Woźniak-Lewandowska.jpg”]Stanowisko ZMPSiŚ SA do komentarza Joanny Agatowskiej, przewodniczącej Rady Miasta Świnoujście. Nawiązując do komentarza p. Joanny Agatowskiej, przewodniczącej Rady Miasta Świnoujście, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA dziękuje Pani Przewodniczącej za zainteresowanie sprawami portowymi. Jednak ZMPSiŚ SA nie zgadza się z tezami zaprezentowanymi przez Panią Przewodniczącą. W minionym 2014 roku Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przyjął Strategię rozwoju portów z perspektywą do 2027. Dokument ten wskazuje pomysły i wizje potencjalnych kierunków rozwoju portów. Obecnie ZMPSiŚ SA definiuje możliwości ich realizacji poprzez uszczegółowienie warunków rozwoju oraz analizę trendów, rozwiązań technologicznych i logistycznych. Są to procesy długofalowe, wymagające czasu. Ich prezentacja na etapie planistycznym, wizjonerskim byłaby całkowicie bezcelowa, ponadto na silnie konkurencyjnym rynku morskim mogłaby przynieść Spółce szkodę. Niemniej ZMPSiŚ zapewnia, że po wypracowaniu konkretnych rozwiązań, w tym skutków społeczno-ekonomicznych dla Świnoujścia, Spółka zaprezentuje je stronie społecznej, celem konsultacji, by wypracować stanowisko satysfakcjonujące zainteresowane strony. Pracownicy ZMPSiŚ SA już na obecnym etapie działań spotykali się wielokrotnie z przedstawicielami branży turystycznej, m.in. 28 października, w Hotelu „TRZY WYSPY”, na zaproszenie Świnoujskiego Stowarzyszenia Turystycznego odbyło się spotkanie przedstawicieli ZMPSiŚ S.A. (Dyr. ds Rozwoju Portów oraz Dyr. ds Handlowych i Marketingu) w ramach panelu dyskusyjnego, dotyczącego rozwoju portu w Świnoujściu. W 2013 r. Świnoujście jako ważny element łańcucha logistycznego zostało włączone do sieci TEN-T, co daje temu portowi i miastu ogromne możliwości rozwojowe. Jednak działania te muszą być wyważone i celowe, z zachowaniem uwarunkowań lokalnych. ZMPSiŚ deklaruje, że wszelkie plany rozwojowe tworzone będą z poszanowaniem zasady równowagi pomiędzy turystyką, uzdrowiskiem i portem – stanowiące trzy kluczowe filary rozwoju tego miasta. Stąd, jak tylko zostaną wypracowane konkretne rozwiązania rozwojowe, będą one stronie społecznej prezentowane i z nią konsultowane, bowiem społeczna akceptacja podejmowanych działań stanowi warunek konieczny ich powodzenia. Wszelkie informacje oparte na domniemaniach i założeniach nie opartych na faktach rozbudzają niepotrzebny niepokój i negatywne emocje. Stąd ZMPSiŚ SA prosi o zachowanie cierpliwości, albowiem, jak tylko założenia, koncepcje i idee rozwojowe się skonkretyzują będą one ze stroną społeczną na pewno konsultowane. [/author]

[author title=”Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Świnoujścia” image=”https://www.swinoujskie.info/wp-content/uploads/2015/12/Janusz-Żmurkiewicz.jpg”]Odpowiedz na komentarz Przewodniczącej Rady Miasta Świnoujście Joanny Agatowskiej. Pani Przewodnicząca. W Świnoujściu zarówno turystyka, jak i gospodarka morska rozwijają się dynamicznie. Stąd też wielkie zdziwienie wywołał – zapewne nie tylko u mnie – Pani komentarz na temat perspektyw rozwoju portu. Absolutnie nie podzielam głoszonych przez Panią poglądów. Na temat rozwoju portu rozmawiała Pani z prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Panem Zbigniewem Miklewiczem. Spotkanie odbyło się w Pani gabinecie i na Pani zaproszenie. Po takim spotkaniu, wydaje się, że Pani wiedza na ten temat, powinna być pełna. Tym większe moje zaskoczenie Pani ostatnią wypowiedzą. Obecna sytuacja bardzo przypomina mi tę sprzed kilku lat, gdy decydowała się sprawa lokalizacji i budowy terminala gazowego. Dziś już nie pamiętam, czy była Pani wśród tych, którzy popierali jego budowę w Świnoujściu, czy też wśród tych, którzy byli temu przeciwni, zwiastując w tej inwestycji koniec turystyki i uzdrowiska. Czas pokazał, jak bardzo mylili się ci drudzy, o czym Pani, zawodowo pracując w branży turystycznej, doskonale przecież wie. Terminal już niedługo zostanie uruchomiony, a turystyka w Świnoujściu wcale nie umarła. Przeciwnie. Zainteresowanie naszym miastem rośnie. Wzrasta również zainteresowanie przedstawicieli biznesu turystycznego ofertami inwestycyjnymi w Świnoujściu. Absolutnie nie mogę zgodzić się z Pani sugestią zawartą w pytaniu: „rozwój turystyki, czy rozwój portu”, która jednoznacznie wskazuje, że jeden z tych celów wyklucza drugi. Uważam, że Świnoujście jest wyjątkowo predysponowane do równoległego rozwoju turystyki i gospodarki morskiej. Obie te gałęzie funkcjonują w naszym mieście, wzajemnie sobie nie szkodząc. Obecnie turystyka ma się wyjątkowo dobrze. Jest duża szansa, że podobnie i bez szkody dla turystyki, będą rozwijały się port oraz stocznia. Będą, o ile lokalni politycy, zapatrzeni w swoje partyjne lub prywatne interesy, nie zaczną w tym przeszkadzać. Rozwój turystyki i rozwój gospodarki morskiej to cele, które realizowałem i nadal będę realizował, z korzyścią dla miasta i jego mieszkańców. Dyskusja na temat ewentualnej inwestycji portowej, korzyści, jak i zagrożeń z niej wynikających, z pewnością będzie miała jeszcze miejsce. Stąd też wysuwanie, w tej chwili, wniosków, a wręcz sugerowanie rzekomej „śmierci turystyki”, to zdecydowane nadużycie. Proszę również pamiętać, że zgodę na realizację tej inwestycji będą wyrażali radni Rady Miasta Świnoujście, w tym również Pani Radna.[/author]

Kliknij tu, aby przeczytać komentarz Przewodniczącej Rady Miasta Świnoujścia!

10 Comments

 1. Służby temu

  29 grudnia 2015 na 08:34

  A może warto poczekać na informacje o potencjalnych korzyściach zamiast obrazu krytykować?

 2. M temu

  28 grudnia 2015 na 22:22

  Podatki olbrzymie będą

 3. ◯∵△◠∋ ∴ temu

  28 grudnia 2015 na 22:17

  Prezydent niech ten słoik rządzi się w swoim Szczecinku . . .

 4. ◯∵△◠∋ ∴ temu

  28 grudnia 2015 na 22:15

  Niech Szczecin sobie zbuduje ten terminal kontenerowy przy Wałach Chrobrego.

 5. mikołaj temu

  28 grudnia 2015 na 18:41

  Proponuję zrobić referendum w mieście w sprawie rozbudowy portu w stronę wschodniej plaży.

 6. Margot temu

  28 grudnia 2015 na 12:14

  Aktualnie za sprawą wielce światowego prezydenta Żmurkiewicza Świnoujście ma wątpliwą szansę stać się drugą Marsylią – syfem Europy . Do marzeń o kurortach Świnoujście czym pasjonował się aktualny honorowy obywatel miasta Swindemunde hucznie obchodzonej rocznicy Adolf Hitler to nam już tak daleko że niebawem nazwa kurort będzie wspomnieniem. Pan Żmurkiewicz oddając kolonię Szczecinowi i zagranicznym lobbystom azjatyckim ….. co do narodowości nie pozwolono nam dotrzeć skazał na śmierć nie tylko uzdrowiska – które za równo 4 lata zostaną nam odebrane z powodu przekroczenie norm rakotwórczego benzopirenu ( LNG ma w tym też swój istotny udział) a kolejna brudna inwestycja tylko dopełni dzieła. Inwestycja ta będzie rzutować na cały region, wycięcie lasów w kompleksie NATURA 2000 i zawalenie nabrzeży statkami kontenerowymi sprawi że nie tylko miasto Świnoujście ale i inne miejscowości przyległe w tym Międzyzdroje poważnie ucierpią jeśli chodzi o turystykę. No ale cel uświęca środki – zastanawia fakt że ten pan tak łatwo się na to zgodził i że w tajemnicy pojechał na zagraniczne spotkanie w tej sprawie …. no ale to pozostaje w sferze domysłów.

 7. mieszkaniec temu

  28 grudnia 2015 na 11:39

  Od wielu miesiecy mówi się o planach rozbudowy portu na Warszowie a dopiero artykuł p. Agatowskiej spowodował że i prezydent i port coś w tej sprawie powiedzieli? Prezydent to jednak odpisuje jakby do niewiadomo jakiego artykułu bo p. Agatowska wyraźnie w swoim pisze o śmierci turystyki na Warszowie i w Przytorze i ja tu się akurat całkowicie z nią zgadzam. Znalazłem sobie jej artykuł i uważam że ma dużo racji i że się dopomina o to, żeby poważnie traktowano. Nikt w Szczecinie nie ma prawa chcieć robic w Świnoujściu co mu się rzewnie podoba. To mieszkancy Świnoujścia powinni zadecydować czy chcą tego portu czy nie.

 8. KUU NA MUNIU temu

  28 grudnia 2015 na 11:02

  Zgadnijcie kto ma kuku na muniu!

 9. Pras temu

  28 grudnia 2015 na 10:00

  IDIOTYCZNY POMYSŁ

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version