Lokalne

Usuń z dachu azbest. Kolejny nabór wniosków

Opublikowano

w dniu

Rusza kolejny nabór wniosków na usuniecie wyrobów zawierających azbest z nieruchomości położonych na terenie Świnoujścia. Już po raz czwarty Świnoujście przystąpiło do przygotowywania wniosku o dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na realizację, w 2016 r., zadania związanego z usuwaniem wyrobów zawierających azbest.

– Dotacją mogą zostać objęte zadania z zakresu: demontażu, transportu i unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest, ujętych w „Inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Miasto Świnoujście”, z nieruchomości których właścicielami są: jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, jednostki sektora finansów publicznych, fundacje, kościoły i związki wyznaniowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – wylicza Robert Karelus rzecznik prezydenta miasta.

Azbest ma zniknąć z naszego kraju do 2032 roku. Jego likwidacja odbywa się na podstawie m.in. Rezolucji Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 19 czerwca 1997 r. w sprawie programu wycofania azbestu z gospodarki oraz „Rządowego Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terytorium Polski w latach 2002 – 2032” przyjęty przez Radę Ministrów RP w dniu 14 maja 2002 r.

Średnia ilość wyrobów azbestowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca Świnoujścia jest wielokrotnie niższa, niż średnia krajowa. Co nie oznacza, że nie ma go wcale.

Najwięcej na obiektach gospodarczych, na terenie ogródków działkowych, ale zdarza się również na budynkach mieszkalnych. Z przeprowadzonej w 2011 roku inwentaryzacji wynikało, że w całym Świnoujściu znajdowało się około 600 ton tej trującej substancji.

Dzięki przeprowadzonym do tej pory działaniom w 2013 udało się usunąć 25 ton azbestu z 26 nieruchomości; w 2014 – 50 ton z 45 nieruchomości; w 2015 – 42 tony z 27 nieruchomości. – mówi Anna Przychodzień z Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa. – Usunięto wyroby azbestowe głównie z ogrodów działkowych, z posesji prywatnych, a także Zespołu Szkół Publicznych z Oddziałami Integracyjnymi nr 4.

 Po otrzymaniu dotacji, Miasto wyłoni, w drodze prawa zamówień publicznych, wykonawcę, który na podstawie umowy zawartej z Gminą będzie dokonywał demontażu i usuwania wyrobów zawierających azbest ze zgłoszonych nieruchomości. Realizacja zadania w zakresie usuwania wyrobów zawierających azbest planowana jest w III i IV kwartale 2016 r.

Zainteresowane osoby, które chciałyby zgodnie z przepisami ochrony środowiska usunąć ze swoich nieruchomości wyroby zawierające azbest, mogą w terminie do dnia 29 kwietnia 2016 r. składać wnioski o przyznanie usługi w zakresie usuwania wyrobów zawierających azbest, wraz z wymaganymi załącznikami, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5.

Druk wniosku można pobrać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5, w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa, przy ul. Wyspiańskiego 35 C Wejście 1 oraz ze strony internetowej www.swinoujscie.pl.

W 2016 r. wnioski o dotację na usuwanie wyrobów zawierających azbest mogą składać bezpośrednio do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie również przedsiębiorcy (druki wniosków można pobrać ze strony internetowej www.wfos.szczecin.pl zakładka Azbest).

 

Informacje i kontakt:

Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa, ul. Wyspiańskiego 35 C Wejście 1

Anna Przychodzień – Główny Specjalista WOS, pok. 203, tel. (91) 327 86 41

Anna Grochowska – Podinspektor WOS, pok. 203, tel. (91) 327 86 41

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version