Cenny remis trampkarzy Floty I w Żarnowie

Cenny punkt przywieźli w sobotę z Żarnowa starsi trampkarze Floty Świnoujście, którzy w drugiej serii rundy wiosennej zremisowali z tamtejszym Pionierem 1-1.
Od początku spotkania mocno zmobilizowana drużyna Floty I narzuciła gospodarzom swój styl gry. Pionier ograniczał się do dalekich wybić piłki i prób skontrowania po takich właśnie wybiciach, jednak dobrze grająca linia defensywna Floty skutecznie przerywała wszelkie akcje zaczepne gospodarzy. Do dobrego poziomu spotkania niestety nie dostosował się arbiter, który wyraźnie faworyzował drużynę z Żarnowa. Po jednej z takich właśnie kontrowersyjnych decyzji Wyspiarze stracili bramkę. Była to 19 minuta spotkania.

Dwa podobne zdarzenia w środkowej strefie boiska sędzia zinterpretował bardzo odmiennie, najpierw puszczając grę po faulu pomocnika Pioniera, a następnie przyznając rzut wolny gospodarzom za niemal identyczne zdarzenie. Silny strzał z rzutu wolnego z odległości około 30 metrów zaskoczył oślepionego słońcem bramkarza Floty Kacpra Manikowskiego i tym samym Pionier objął prowadzenie. Flota niemal od razu próbowała odrobić straty i była tego bliska już 5 minut później, gdy Bylewski po pięknym strzale trafił w słupek. Problemem Floty I w pierwszej połowie meczu była mała aktywność napastników, dlatego też bardzo dobrze grający pomocnicy i obrońcy nie bardzo mieli gdzie zaadresować piłki. Na tą właśnie małą aktywność w ataku zwrócił w przerwie uwagę trener Piotr Polarczyk, desygnując do gry Mateusza Gudalewskiego, który zmienił nie najlepiej tego dnia czującego się na nierównym boisku w Żarnowie Liama Maćkowskiego. Zmiana ta okazała się strzałem w przysłowiową 10, gdyż właśnie Gudalewski dał nowe oblicze przedniej formacji drużyny Floty, co chwilę nękając defensywę gospodarzy.

Dużo aktywniejszy w ataku był też Jakub Nowak, a że rewelacyjną partię rozgrywał tego dnia środkowy obrońca Stanisław Juszczak, mądrze kierując poczynaniami Wyspiarzy w obronie, to też Flota I uzyskała w drugiej odsłonie meczu ogromną przewagę, nie schodząc praktycznie z połowy rywala. Cierpliwość i mądrość zaprocentowała w 49 minucie, gdy składną akcję całego zespołu przytomnie wślizgiem wykończył Miłosz Szypulski, strzelając wyrównującą bramkę. Od tego momentu na boisku panował tylko jeden zespół – Flota I Świnoujście. Niestety stronniczy sędzia nie pozwolił Wyspiarzom cieszyć się ze zwycięstwa, nie przyznając dwa razy jedenastek za ewidentne faule w polu karnym, w tym raz nie przyznał karnego za faul wychodzącego z bramki bramkarza Pioniera na Miłoszu Szumlickim, który gdyby nie został sfaulowany skierowałby piłkę do pustej już bramki. Decyzja doprawdy niezrozumiała. Pionier w drugiej połowie wyprowadził tylko jedną groźną akcję, którą jednak skutecznie zatrzymał pewnie broniący w drugiej części Kacper Manikowski. Jeszcze na 5 minut przed końcem Flota miała „akcję meczu” gdy najmniejszy na boisku Eryk Szychowski idealnie obsłużył prostopadłym podaniem Macieja Szumlickiego. Strzał tego ostatniego lewą nogą w krótki róg sparował jednak na rzut rożny bramkarz Pioniera. Do końca meczu wynik nie uległ zmianie i młodzi Wyspiarze przywieźli z ciężkiego terenu w Żarnowie 1 punkt, choć niewiele brakowało a przywieźli by tych punktów komplet.
Trener Polarczyk powiedział po meczu: Punkt zdobyty na ciężkim, nierównym terenie wicelidera jak najbardziej cieszy i przed meczem bralibyśmy go w ciemno. Wydarzenia boiskowe spowodowały jednak, że pozostał pewien niedosyt, gdyż przy odpowiednim, obiektywnym sędziowaniu, byśmy zwyciężyli, na co moi chłopcy w pełni zasłużyli. Mimo, iż nie zdobyliśmy kompletu punktów, postawa mojej drużyny zasługuje na pochwałę. Chłopcy pokazali charakter, wolę walki i piłkarskie umiejętności, co przy twardo grającym przeciwniku nie było łatwe. Chciałbym bardzo podziękować chłopcom za pracę włożoną w ten mecz. Nie wyróżnię nikogo, albo inaczej – wyróżniam wszystkich, włącznie z chłopcami, którzy nie weszli na boisko, bo dziś cały zespół zasłużył na wielkie słowa uznania!

Źródło: Waldemar Mroczek, MKS Flota