Lokalne

JAFIA wraca do Świnoujścia z nowym albumem

Opublikowano

w dniu

W najbliższy piątek (15.04) w Jazz Clubie Central’a – Scena wyjątkowy koncert legendy polskiej sceny reggae. W ramach trasy promującej najnowszą płytę „Ka Ra Va Na”, po raz kolejny na naszych wyspach wystąpi zespół JAFIA. Początek wydrarzenia o godzinie 20:00.

JAFIA (znana do 2014 roku pod nazwą JAFIA NAMUEL) to zespół o statusie legendy na polskiej scenie reggae. Ich debiutancki album „Roots & Culture” z 1996 roku był silnie zainspirowany twórczością Boba Marleya i oryginalnym brzmieniem jamajskiego reggae. Z drugiej strony zespół zawsze miał skłonności do sięgania do różnych gatunków tzw. „czarnej muzyki”. Najnowszy album „Ka Ra Va Na” (Warner Music Poland, 2015) to już równoprawne przenikanie się tych dwóch muzycznych światów: jamajskiego reggae i amerykańskiego soulu, funku, r’n’b. Jafia odkrywa na nowo źródła muzyki reggae i przekłada ja na swój własny i współczesny język. Płyta „Ka Ra Va Na” została nominowana do Fryderyków 2016 w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni.

Liderem zespołu jest wokalista, kompozytor, autor tekstów – Dawid Portasz, którego głos zachwycił kilka lat temu czołowych muzyków na Jamajce. „Śpiewasz jak nasi” powtarzali. Niektórzy w Polsce porównują jego głos do Boba Marleya, jeszcze inni do Czesława Niemena, co tylko dowodzi tego, że artysta to nietuzinkowy i trudny do zaszufladkowania.

Jafia razem z grupą Voo Voo jest również współtwórcą hymnu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, utworu „Karnawał – Pozytywne Myślenie”.

Grupa, pod nazwą Jafia Namuel, wydała trzy albumy. Wspomniany, debiutancki „Roots & Culture” (1996), półakustyczny „In Time” (2009) z gościnnym udziałem Mateusza Pospieszalskiego oraz „One Love Train” (2012) koncert w Trójce poświęcony pamięci Boba Marleya, gdzie grupa zaprezentowała swoje niepublikowane utwory oraz kilka piosenek Boba Marleya.

W maju 2015 ukazał się już pod nową nazwą, najnowszy album Jafii „Ka Ra Va Na” (Warner Music Poland), który zabiera słuchaczy do barwnej muzycznej podróży, przez Amerykę, Jamajkę lat 60-70 do Polski. Połowa piosenek zaśpiewana jest w ojczystym języku, a wśród polskich gości znaleźli się Kayah i Wojciech Karolak. Płytę pięknie okrasił znakomity, czarnoskóry amerykański chórek złożony z wokalistek występujących w znanych chórach gospel.

Siłą albumu jest też produkcja laureata czterech Fryderyków, Marcina Pospieszalskiego, bogate aranżacje i rozbudowane instrumentarium o sekcję dętą, sekstet smyczkowy, czarne chórki, organy Hammonda itp.

Realizatorem albumu był legendarny, nieżyjący już niestety znakomity inżynier dźwięku Wojciech Przybylski. Materiał nagrano w najlepszych polskich studiach nagraniowych, ale na płycie znalazły się również dwie piosenki zmiksowane poza Polską: na Jamajce (Tuff Gong, studio Boba Marleya) i w Niemczech (Umberto Echo).

Jafia ma na swoim koncie ponad tysiąc koncertów. Koncertowali wielokrotnie na największych polskich festiwalach (Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festival, Reggaeland, Raggae nad Wartą, Ragałowisko w Bielawie i wiele innych). Zespół w latach 90 intensywnie koncertował za granicą (Niemcy, Holandia, Francja, Belgia). W grudniu tego roku Jafia otwierała jedyny w Polsce koncert słynnej brytyjskiej gwiazdy soulu – Lisy Stansfield.

Na koncert zapraszają: ARTICAL i Jazz Club Central’a Scena. Wsparcie: PSB MRÓWKA, PRO-EST Hotels & Apartments, Restauracja Central’a, EVKA Vegan & Vegetarian. Vegebar.

JAFIA „Ka Ra Va Na” Tour 2016 / Reggae / Soul
Piątek 15.04 / start 20:00 / Bilety: 20 / 25 PLN / Jazz Club Central’a – SCENA / Armii Krajowej 3

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version