Lokalne

List otwarty Stowarzyszenia Prawobrzeże

Opublikowano

w dniu

Szanowni  Państwo. Z chwilą gdy pojawiły się pierwsze oficjalne informacje o budowie terminala kontenerowego na prawobrzeżnej części Świnoujścia postanowiliśmy założyć „Stowarzyszenie Prawobrzeża” mające na celu obronę praw mieszkańców Świnoujścia (choć w przypadku tej inwestycji to dotyczy całego naszego regionu).

Dopiero teraz wypłynęły informacje, iż Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście za poparciem naszych władz lokalnych (a przynajmniej za zdecydowaną większością z nich) zamierza wybudować terminal kontenerowy o zdolnościach przeładunkowych sięgających 1,5 mln TEU rocznie (1,5 mln kontenerów), która znacznie wpłynie na cały region. Oczywiście kosztem ponad dwóch kilometrów plaży i hektarów ściętych drzew. Tysiąc dodatkowych tirów dziennie zablokuje dojazd nie tylko do naszego miasta, ale całej wyspy Wolin. Na marne pójdą nakłady gmin lokalnych na krzewienie walorów turystycznych naszego regionu. Wszyscy wiemy jakie już dzisiaj bez tych tirów są utrudnienia w dojechaniu gdziekolwiek, a co dopiero na nasze lokalne plaże. Wpływ mają na to również dzisiejsze tiry, których zwiększa się systematycznie ilość bo dołączają kolejne segmenty rynku obsługiwane przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, jak również nowi armatorzy cumujący do nabrzeży Terminalu Promowego. Horror tir-owy to nie tylko horror dojazdu do regionu to ogrom tirów zaparkowanych wszędzie gdzie się da. Za przykład może posłużyć identyczny port w DC Gdańsk, bo ten tutaj ma być bardzo podobny (pisali o tym już w Pulsie Biznesu, na portalu www.rynekinfrastruktury.pl). Jego specyfikacja mówi sama za siebie:

 • Roczna przepustowość terminala: 1.500.000 TEU
 • Roczna przepustowość bocznicy kolejowej: 780.000 TEU
 • Powierzchnia operacyjna: 61 ha
 • Specyfikacje nabrzeża: 650 m długości z głębokością do 16.5 m
 • Dźwigi STS: 6 szt.
 • Dźwigi RTG: 20 szt.
 • Powierzchnia składowa: 29.000 TEU
 • Przyłącza do kontenerów chłodniczych: 584 szt.
 • Bocznica kolejowa: 4 tory o łącznej długości 2,5 km
 • Wielkość magazynu: 7.200 mkw.

Mamy świadomość, iż Zachodniopomorskie zajmuje ważną rolę na mapie turystycznej Polski. Piękne, szerokie, czyste plaże. W wielu miejscach naszego polskiego wybrzeża morze zabiera po kawałku pięknych plaż. Miasta, gminy muszą ratować swoje plaże ogromnymi nakładami finansowymi. A nasi włodarze zamiast pielęgnować to dobro natury, ten piękny zakątek to powoduje, że kolejne ponad dwa kilometry plaży zniknie z mapy polskich atrakcji turystycznych. Wystarczy przyjechać do nas na plażę Warszów i ją zobaczyć. Rozmawiamy z naszymi turystami, którzy są zakochani w tym zakątku. Wszyscy wyrażają oburzenie, że władze naszego miasta chcą zabetonować ten piękny, cichy teren. Już zabrano pod terminal LNG hektary lasu i ogromną plażę, wybetonowano wielkie beczki i szykują kolejne wycinki.

Piszecie Państwo na swojej stronie internetowej: „Najważniejszym zadaniem Izby jest wypełnianie obowiązków statutowych oraz reprezentowanie interesów gospodarczych Firm zrzeszonych w PIT. Dbanie o rozwój polskiego przemysłu turystycznego, jego konkurencyjność na rynkach zagranicznych, upowszechnianie nowoczesnych technologii znajdujących zastosowanie w turystyce oraz zasad etyki w działalności biznesowej.

Prosimy o wsparcie nas w akcji protestacyjnej przeciwko niszczeniu tego pięknego miejsca tak chwalonego przez turystów nie tylko z Polski ale Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii.

Wycięte lasy, hektary betonu na ostatnich bastionach polskich plaż to żadna zachęta dla turystów. Zniknie ogrom lasu, ogrom świeżego powietrza, a OTRZYMAMY W PREZENCIE KURZ, HAŁAS I SPALINY, KŁOPOTY KOMUNIKACYJNE: oto raport z dnia 19.08.2016 pochodzący ze strony internetowej DCT Gdańsk: „Drodzy Klienci, Z uwagi na późną dostępność kontenerów importowych ze statku Maren Maersk spowodowaną późnym zakończeniem operacji wyładunkowych przewidujemy duże natężenie ruchu drogowego w dniach 23.08 – 24.08 w godzinach popołudniowych/wieczornych. W związku z tym uprzejmie prosimy o planowanie podjęć i złożeń kontenerów z wykorzystaniem godzin mniejszego natężenia ruch bramowego tj. pomiędzy 24:00 a 12:00.” I tak co kilka dni. Tak właśnie będzie wyglądać nasza codzienność. Nie raz jesteśmy świadkami co się działo na naszych drogach gdy był sztorm i wszystko było zajęte przez TIR-y.

Inwestycja w Świnoujściu ma być bardzo podobna do gdańskiego głębokowodnego terminala kontenerowego co oznacza, że będą musiały powstać dodatkowe centra logistyczne i place składowe na kontenery, to następne kilkadziesiąt hektarów. Gdy taka sama inwestycja powstanie w Świnoujściu – na Warszowie – to cały las od terminala LNG w kierunku Przytoru a może i dalej w perspektywie najbliższych kilku lat może przestać istnieć! Będzie to wyglądać mniej więcej tak jak na zdjęciu.

W Świnoujściu zacznie zanikać turystyka – ten piękny kurort zaczyna przypominać betonowe pole pełne betonowych klocków. Od dziecka nas uczono, że wydmy to pas chroniony i karano nas za postawienie tam choćby stopy, a dzisiaj co wyczyniają nasi włodarze – wycinka drzew na potęgę, znikają całe połacie wydm, lasów, drzew do tego znikają kilometry plaży nie przez naturę, ale przez chciwość i nierozwagę naszych władz. Jak tak dalej pójdzie to nie będziemy mieli czym oddychać.
I co z tego, że wybudują kolejne apartamentowce, jak nikt nie będzie chciał przyjechać do betonowiska, bo kto będzie chciał przyjechać na plażę w której trzeba leżeć z podkurczonymi nogami bo będzie tak zatłoczona. Tak ma wyglądać polska rzeczywistość turystyczna? I nie pomogą ataki terrorystyczne na świecie i nie zwiększą wam się przychody z polskiej turystyki, bo nikt nie będzie chciał siedzieć na zatłoczonej plaży jak sardynka w puszce.

Należy pamiętać również o tym, iż Polacy lubią spędzać urlop wypoczywając aktywnie, np. jeżdżąc na rowerach, uprawiając nordic-walking. Szumnie obiecywano, iż powstaną trasy rowerowe pomiędzy Międzyzdrojami a Świnoujściem. Ta inwestycja na pewno uniemożliwi rozbudowę trasy rowerowej np. R-10. I co, każemy jeździć turystom slalomem pomiędzy tirami? Nie. Turyści pojadą na wakacje tam gdzie będą czuli się bezpieczniej i gdzie będą mogli realizować swoje sportowe pasje na łonie czystej, cichej natury.

Czy Państwa zdaniem tego będą oczekiwać od polskiej turystyki? Z BETONÓW będą chcieli przyjechać w BETONY? Czy będą zachwyceni kiedy będą musieli ciągnąć się w korkach pełnych TIRÓW? Na pewno nie!!! Uciekną tam gdzie będą mieli las w zasięgu wzroku, gdzie będą widzieli słońce zachodzące za horyzont morza a nie za kontenery!!!! Gdzie nie będą musieli przeciskać się między TIRAMI!!!!!!

PRZYRODA, LAS I PLAŻA TO JEST NASZE PODSTAWOWE DOBRO, KTÓREGO POWINNIŚMY BRONIĆ!
Nie patrzcie obojętnie na tą dewastację jakiej dopuszczają się nasze władze.

Dołączcie do protestu!!!! Nie dajmy się ZABETONOWAĆ!!!!!!!!!!

1 Komentarz

 1. &QQ temu

  17 września 2016 na 02:01

  Z wieloletniej obserwacji widzę, że turyści mają przyrodę w głębokim poważaniu… wystarczy zobaczyć, ile śmieci zostawiają po sobie na plaży czy w parku… zamiast do toalety to na wydmy bo toaleta albo za daleko albo „za droga” – bo przecież utrzymanie w czystości, ręczniki papierowe, papier toaletowy oraz bierząca woda i światło nie jest warte tych 2zł…
  Ścieżki rowerowe + turysta… dobry żart! Samochodem jada na plażę bo boją się spocić, zobaczcie jak zatłoczone są parkingi i jaki płacz był bo parkomaty postawili… Na rowerach to jeżdżą głównie miejscowi… a największa atrakcja miasta to nie latarnia, nie plaża ani nie promenada tylko nowe betonowe centrum handlowe… przyroda w okół? w lesie nie ma krzeseł, piwa, kebaba, wyprzedaży ani internetu – po co tam typowy turysta pójdzie? Jeszcze biednego turystę niedobre komary pogryzą!
  A co do terminala kontenerowego… zabetonowanie wszystkiego nie jest dobre, aczkolwiek uważam, że miasto powinno oferować mieszkańcom coś więcej aniżeli zawody typu kelner, barman, kucharz, pokojowa, recepcjonista czy sprzedawca… to jest chore, że wykształcone młode osoby stoją za kasą, czy też roznoszą posiłki, bo jedyny wybór u nas to albo to, albo wyjazd do innego miast lub za granicę…
  Może pora by zamiast rozpieszczać już rozpuszczonych turystów, to zająć się polepszeniem bytu miejscowych, zapewnieniem im godziwych miejsc pracy i zarobków które pozwolą im się w tym mieście utrzymać, założyć rodzinę?

 2. Świnoujścianka temu

  16 września 2016 na 09:00

  To już nie chodzi o to czy ktoś będzie chciał przyjechać, tylko czy w ogóle będzie można tu dojechać lub wyjechać. Ja również jestem zdania że głosy za budową terminalu to głosy osób opłacanych przez Pana Żmurkiewicza. Tylko dlaczego jemu tak na tym zależy skoro zamierza albo już sprzedał swój dom i się wyprowadzić że Świnoujścia?

 3. Proszę o upublicznienie tego komentarza temu

  30 sierpnia 2016 na 13:29

  1. Autorzy z jednej strony strasznie martwią się o zanik turystyki, a z drugiej negują celowość rozwoju bazy turystycznej – dość spora sprzeczność.
  2. Turystyka w Świnoujściu będzie się rozwijać bez względu na to, czy terminal kontenerowy powstanie czy nie. Może dla autorów jest to dość szokująca informacja, ale turyści nie przyjeżdżają do Świnoujścia po to, żeby pojeździć trasą rowerową R-10, albo poleżeć na prawobrzeżnej części plaży. Większe znaczenie dla rozwoju turystyki ma to jaka będzie pogoda niż to czy będzie terminal kontenerowy.
  3. Autorzy bardzo mocno martwią się o to, czy turysta z Warszawki będzie zadowolony. A może by tak zaczęli się martwić tym, dlaczego z roku na rok spada liczba mieszkańców naszego miasta i że może być to spowodowane ucieczką młodych ludzi ze względu na brak perspektyw poza turystycznych. Spada liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym – czy to nie jest bardziej istotne od tego, czy Kowalski z Warszawy będzie mógł pójść na wycieczkę do lasu ?
  4. Z roku na rok powstaje coraz więcej apartamentowców i jest coraz więcej turystów. Rozwój apartamentowców nie ma zatem negatywnego wpływu na turystykę jak to wróżą autorzy. (BTW – jaki ma to związek z terminalem kontenerowym ?).
  5. Jeśli turysta z Warszawy będzie chciał pojechać w dzicz, to wybierze Bieszczady lub puszczę białowieską bez względu na to, czy w Świnoujściu będzie terminal kontenerowy czy nie.
  6. Dla turystów większe znacznie ma brak miejsc parkingowych, albo brak stałej przeprawy niż obecność terminala kontenerowego.
  7. Kolejny argument o przepustowości drogi też można puścić w bajki, bo budowa terminala kontenerowego i budowa S3 będą inwestycjami komplementarnymi. Powstanie S3 zwiększy zatem przepustowość ruchu i poprawi dostęp do Świnoujścia dla turystów. Poprzednia ekipa rządząca wpisała S3 na listę rezerwową. Na szczęście obecny rząd rozumie konieczność usprawnienia infrastruktury do polskich portów. Zresztą – terminal kontenerowy miałby wybudować inwestor prywatny, a nikt nie wyłoży kasy jeśli nie będzie miał zabezpieczonych interesów infrastruktury – dostępu drogowego (i kolejowego) do terminala.

  I już na sam koniec. Bardzo proszę, aby stowarzyszenie nie stawiało sobie za cel ochronę moich praw, poprzez blokowanie tej inwestycji. Jestem mieszkańcem Świnoujścia i chce powstania terminala kontenerowego, bo to szansa na rozwój naszego miasta. Proszę aby tego typu listy były kierowane we własnym imieniu, a nie w imieniu mieszkańców Świnoujścia.

  • Kontenerowy terminal TAK temu

   30 sierpnia 2016 na 15:55

   Poczytajcie sobie drodzy Stowarzyszeniacy to parę razy aż zrozumiecie !
   Zadanie domowe przepisać to 1000 razy i nauczyć się na pamięć.

  • Gość temu

   30 sierpnia 2016 na 16:26

   Proponuje Panu wycieczkę piesza po zakątkach Świnoujścia . Niech Pan popatrzy sobie na puste place wycinki drzew na wydmach , na niedokończone inwestycje, na litery rejestracyjne samochodów przyjeżdżających turystow itd
   Sypiacych sie bloków , a przy okazji na koniec dnia prosze skorzystać z opieki lekarskiej na pomocy wieczorowej szpitalu. Itd …,

   • Proszę o upublicznienie tego komentarza temu

    30 sierpnia 2016 na 19:10

    A jaki ma to związek z planami budowy terminala kontenerowego ? Natomiast komentarz o radzie skorzystania z opieki lekarskiej wynika z braku racjonalnych argumentów i próby ucieczki w dyskusje poniżej poziomu, w którą wciągnąć się nie dam.

  • Gość temu

   31 sierpnia 2016 na 07:25

   Bałagan , Bałagan , i jeszcze raz bałagan ! Kto ma tak naprawdę wpływ na życie w tym miejscu miejscu . Z pewnością nie ekolodzy ! Wstyd!

 4. referendum temu

  30 sierpnia 2016 na 12:32

  Jestem za budową terminala kontenerowego, ale mając na względzie głos obydwóch stron uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie referendum w tej sprawie.

 5. Ania temu

  30 sierpnia 2016 na 11:50

  „Kontenerowy Terminal TAK” – widać, że robi ktoś na tym portalu „kopiuj-wklej” tą samą regułkę przy każdym artykule o terminalu kontenerowym. Czyżby poplecznik Pana Żmurkiewicza, który za grube pieniądze monitoruje internet i wkleja standardową formułke opracowaną przez firmę PR?

  • Anonim temu

   30 sierpnia 2016 na 13:16

   Pani Anno, ja również interesuje się tematem terminala kontenerowego jako jego zwolennik. To samo co napisała Pani mógłbym napisać o przeciwnikach tej inwestycji czyli przy każdym artykule wklejają banalne hasła o naturze 2000, hektarach lasów, betonowaniu miasta itd. I nie twierdze że są to poplecznicy oszołomów blokujących rozwój miasta, którzy wklejają te same formułki opracowane przez ekologów.

 6. Kontenerowy terminal TAK temu

  30 sierpnia 2016 na 11:44

  Na prawdę zadziwiają mnie poglądy tego pseudo stowarzyszenia, Co chcecie Państwo osiągnąć ?
  Aby po Warszowie chodziły procesje w kółko ? Pewnie zależy wam na budowie jakiegoś zakonu, zboru. Albo lepiej jakiegoś hospicjum jakiegoś ośrodka leczenia narkomanów ? Co ? Też nie ? To CZEGO chcecie ? Przecież sezon turystyczny trwa w Świnoujściu trwa tylko 1,5 miesiąca.
  Halo pobudka !
  Nie jesteście Przecież tumanami !
  Ludzie NIE mający lokali dla pogardliwie przez WAS nazywanych turystów – „stonką” , nie mający „pracy” w wojsku, straży granicznej itp. NA PRAWDĘ NIE MAJĄ gdzie pracować !!!!!!
  Mają też wyjechać ?
  Chcecie Państwo aby żyły utaj same starsze osoby ?
  To wtedy budujcie nie ścieżki rowerowe tylko specjalne ścieżki na wózki inwalidzkie ( takie jak w Lourdes ). Serio będą Wam potrzebne !!!
  Proszę obudźcie się !! Halo Pobudka !
  Terminal Kontenerowy szansą dla miasta !!!

  • teresa temu

   16 września 2016 na 21:11

   Halo! tylko nie zapominajmy ,ze kontenery będą zawierać przeróżną zawartość,a przy okazji będą generować śmieci, na których swobodnie rozwijać się będą m.in. stada szczurów,róznego rodzaju robactwo, itp. Przypomnijmy obiecanki zatrudnienia
   wielu pracowników ze Świnoujścia w gazoporcie i i i co? ilu Świnoujścian tam pracuje dzisiaj ? Ilu młodych ? Podatki miały być duże dla miasta i co? Już starają się je zmniejszać o połowę /miało być tak bogato ,a wyszło jak zwykle/.pewnie, za obiecane miejsca w spółce portu, nasze władze zgodzą się na wszystko.Miała być poprawiona ulica przy gazoporcie prowadzaca na plażę i co ? załatali kilka dziur,chociaż parking zrobili ładny,ale komu on będzie służył? A może by tak wysiedlić mieszkańców Warszowa i wtedy można betonować aż po same Międzyzdroje ,i nikt by się nie sprzeciwiał, a władza „Dbająca” o mieszkańców byłaby usatysfakcjonowana. Nie zapominajmy też o tym, o ile spadnie wartość naszych domów, a kto zrekompensuje straty? Argumentów przeciw budowie portu można by podać więcej.

 7. Maria temu

  30 sierpnia 2016 na 11:02

  Ludzie, protestujmy i nie dajmy się zabetonować do końca. Z betonu zgadzam się tylko na dodatkowe ścieżki rowerowe. Być może, kiedy od zawsze żyje się w pięknym miejscu, przestaje doceniać się jego uroki. Takim osobom zalecam rekreacyjny wyjazd do Bytomia albo innego śląskiego miasta, niech ogrzeje się ciepłem z dymiącej hałdy i powdycha trochę spalin. Może wtedy bardziej doceni to, co dane jest Wybrańcom, czyli mieszkańcom Świnoujścia. Niszczyć taką przyrodę dla kilkuset tysięcy podatków rocznie? Lewobrzeże się betonuje na maxa, dziki wchodzą do miasta, bo nie mają gdzie żyć, na prawobrzeżu dymi oparami z przeładunków soi i zboża, a na horyzoncie zamiast wschodu słońca, mamy wielki gazoport. To jest zrównoważony rozwój? Pamiętajcie, że zniszczyć można wszystko i szybko, zwłaaszcza naturę, tylko odbudowa trwa lata, albo wieki.

  • Gość temu

   30 sierpnia 2016 na 16:09

   Absolutnie zgadzam sie z tym bardzo trafnym spostrzeżeniem !

   • teresa temu

    16 września 2016 na 21:12

    Halo! tylko nie zapominajmy ,ze kontenery będą zawierać przeróżną zawartość,a przy okazji będą generować śmieci, na których swobodnie rozwijać się będą m.in. stada szczurów,róznego rodzaju robactwo, itp. Przypomnijmy obiecanki zatrudnienia
    wielu pracowników ze Świnoujścia w gazoporcie i i i co? ilu Świnoujścian tam pracuje dzisiaj ? Ilu młodych ? Podatki miały być duże dla miasta i co? Już starają się je zmniejszać o połowę /miało być tak bogato ,a wyszło jak zwykle/.pewnie, za obiecane miejsca w spółce portu, nasze władze zgodzą się na wszystko.Miała być poprawiona ulica przy gazoporcie prowadzaca na plażę i co ? załatali kilka dziur,chociaż parking zrobili ładny,ale komu on będzie służył? A może by tak wysiedlić mieszkańców Warszowa i wtedy można betonować aż po same Międzyzdroje ,i nikt by się nie sprzeciwiał, a władza „Dbająca” o mieszkańców byłaby usatysfakcjonowana. Nie zapominajmy też o tym, o ile spadnie wartość naszych domów, a kto zrekompensuje straty? Argumentów przeciw budowie portu można by podać więcej.

 8. Kontenerowy terminal TAK temu

  30 sierpnia 2016 na 09:17

  TAK dla terminala kontenerowego.
  TAK dla terminala kontenerowego. Dobrze by było, gdyby Świnoujście zaczęło się również rozwijać przemysłowo. Młodzi ludzie muszą stąd wyjeżdżać, bo przecież nie każdy chce być kucharzem, recepcjonistą czy pokojówką. A później będzie narzekanie w drugą stronę, że syn/córka/wnuczki musieli wyjechać do większego miasta albo za granicę, bo tutaj nie ma dla nich pracy. Bo inżynier (informatyk, automatyk, budowlaniec, mechanik), logistyk, ekonomista nie znajdą pracy w Świnoujściu. Budowa terminala kontenerowego to przede wszystkim budowa S3, budowa magistrali kolejowych, rozwój usług portowych, czyli kolejne pozytywne inwestycje. Terminal kontenerowy to także przyczynek to powstania i rozwoju wielu mniejszych firm dookoła, które będą świadczyć usługi dla terminala (zarówno w Świnoujściu jak i w regionie). Każda z takich firm to miejsca pracy, podatki dla miasta. Można również pokusić się o założenie własnej firmy, która żyłaby z faktu, że istnieje terminal kontenerowy. A co do plaży… Miałem okazję zawitać tam w pierwszy weekend po Świętach Wielkanocnych – piękne słońce, przyjemna temperatura, a oprócz mnie były tam jedynie dwie osoby. Nie jest to raczej zbyt często uczęszczane miejsce o niespotykanych walorach turystycznych. Podsumowując: TAK dla terminala kontenerowego w Świnoujściu, bo to rozwój miasta !

  • Teresa temu

   16 września 2016 na 21:22

   Człowieku,a zdajesz sobie sprawę,że pogłębiając tor wodny zniszczą także faunę i florę morską? Totalne zniszczenia najpiękniejszej plaży w Polsce.Tak przy okazji,na plażę do Świnoujścia przyjeżdza się podczas lata.

 9. Krzysztof temu

  30 sierpnia 2016 na 09:09

  Świnoujście z terminalem kontenerowym przestanie być miastem turystycznym z przepiękną przyrodą. Będzie małym, brzydkim, smutnym przemysłowym miejscem, gdzie przez chwilę może będzie kilka nowych miejsc pracy – tylko dla robotników do przeładunku.

  Za kilka lat będziemy stękać nad pięknymi fotografiami z czasów obecnych, jak teraz wszyscy zachwycamy się i żałujemy, że prawobrzeże nie wygląda jak na starych fotografiach (deptak nad kanałem przy latarni, stare osiedle). Wtedy też pewnie wszyscy krzyczeli, że port to rozwój. wówczas była to czysta propaganda, ale teraz, żeby dać się omamić złudną wizją kilku miejsc pracy… Rozumiem, że dla wielu rządzących tym miastem lata 70 to ich sentymentalny okres, kiedy byli młodzi, ale wartości tamtych czasów nie pasują do obecnego rozwoju miasta. Czemu nie uczymy się od tych, którzy już przeszli tą drogę i wiedzą, że walory środowiskowe, jakie mamy (i tak już nadpsute) to największa wartość regionu!!!! Nie zawsze na teraz, ale na kolejne dziesięciolecia. Czemu rządzący tym miastem (od lat) są tak krótkowzroczni? Może dlatego, że od lat kiszą się w swoim sosie; to towarzystwo wzajemnej adoracji – z obsadzonymi stanowiskami dyrektorskimi wszystkich miejskich spółek, z urzędnikami z nadania, z częścią dziennikarzy piszących laurki (bądź pracujących już w jednostkach miejskich)… Nagradzają sami siebie, gratulują sobie i wypisują penegiryki na swoją cześć. Jedni drugim. To czysto groteska. Gombrowicz by lepiej nie wymyślił. Nie ma komu krytykować. Nie ma żadnej porządnej i konstruktywnej krytyki! Nie ma świeżego młodego spojrzenia i wizji rozwoju na miarę kolejnego dziesięciolecia XXI wieku.

  Skoro jednak nadzieja umiera ostatnia, to może jednak do kolejnych wyborów znajdzie się ktoś inny bo większość dzisiaj urzędujących, która ma chrapkę przejąć schedę po Prezydencie – niczego nie zmieni, tylko będzie kontynuować tę nieudolną politykę, pełną pozoranckich ruchów z kilkoma chodnikami i ścieżkami w tle jako rozwój miasta.

 10. bialy temu

  30 sierpnia 2016 na 07:04

  Niech budują!

 11. Marzena temu

  30 sierpnia 2016 na 01:43

  To prawda. Nikt nie będzie chciał przyjeżdżać do betonowego, brudnego miasta. To nie będzie miało sensu.
  Proszę zwrócić uwagę na otoczenie. Na piękne lasy, na czyste powietrze, którego wszyscy szukamy. Już teraz niechętnie patrzy się w stronę Świnoujścia, które obrasta w beton.Jeżeli zniszczymy wyspę i jej przyrodnicze bogactwo, za kilka lat zaczniemy odczuwać skutki nieprzemyślanych decyzji.

 12. ???? ???? temu

  30 sierpnia 2016 na 00:15

  A to prawda, że prezydent będzie tam w radzie nadzorczej i dlatego jest za tą inwestycją?
  Jeżeli tak jest, to znaczy, że przyjął łapówkę i nie liczy się z mieszkańcami.

  • Ania temu

   30 sierpnia 2016 na 11:55

   No cóż trzeba jakoś utrzymać stały dochód na nędznej polskiej emeryturze. A biorąc pod uwagę, iż Pan Żmurkiewicz, jeszcze przed konsultacjami społecznymi publicznie powiedział, że port kontenerowy będzie (patrz: pierwsza powakacyjna sesja Rady Miasta), to zapewne można tak by pomyśleć.

 13. xxLagent temu

  29 sierpnia 2016 na 22:17

  To nie jest uzdrowiskowe miasto i tyle. Budować, co szkodzi, że miasto musi się rozwijać? Bo garstka biznesmenów z apartamencikami kiwa nosem? – Trudno. Czas na nowy ład w komuszlandii.

 14. Anonim temu

  29 sierpnia 2016 na 21:58

  1. Autorzy z jednej strony strasznie martwią się o zanik turystyki, a z drugiej negują celowość rozwoju bazy turystycznej – dość spora sprzeczność.
  2. Turystyka w Świnoujściu będzie się rozwijać bez względu na to, czy terminal kontenerowy powstanie czy nie. Może dla autorów jest to dość szokująca informacja, ale turyści nie przyjeżdżają do Świnoujścia po to, żeby pojeździć trasą rowerową R-10, albo poleżeć na prawobrzeżnej części plaży. Większe znaczenie dla rozwoju turystyki ma to jaka będzie pogoda niż to czy będzie terminal kontenerowy.
  3. Autorzy bardzo mocno martwią się o to, czy turysta z Warszawki będzie zadowolony. A może by tak zaczęli się martwić tym, dlaczego z roku na rok spada liczba mieszkańców naszego miasta i że może być to spowodowane ucieczką młodych ludzi ze względu na brak perspektyw poza turystycznych. Spada liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym – czy to nie jest bardziej istotne od tego, czy Kowalski z Warszawy będzie mógł pójść na wycieczkę do lasu ?
  4. Z roku na rok powstaje coraz więcej apartamentowców i jest coraz więcej turystów. Rozwój apartamentowców nie ma zatem negatywnego wpływu na turystykę jak to wróżą autorzy. (BTW – jaki ma to związek z terminalem kontenerowym ?).
  5. Jeśli turysta z Warszawy będzie chciał pojechać w dzicz, to wybierze Bieszczady lub puszczę białowieską bez względu na to, czy w Świnoujściu będzie terminal kontenerowy czy nie.
  6. Dla turystów większe znacznie ma brak miejsc parkingowych, albo brak stałej przeprawy niż obecność terminala kontenerowego.
  7. Kolejny argument o przepustowości drogi też można puścić w bajki, bo budowa terminala kontenerowego i budowa S3 będą inwestycjami komplementarnymi. Powstanie S3 zwiększy zatem przepustowość ruchu i poprawi dostęp do Świnoujścia dla turystów. Poprzednia ekipa rządząca wpisała S3 na listę rezerwową. Na szczęście obecny rząd rozumie konieczność usprawnienia infrastruktury do polskich portów. Zresztą – terminal kontenerowy miałby wybudować inwestor prywatny, a nikt nie wyłoży kasy jeśli nie będzie miał zabezpieczonych interesów infrastruktury – dostępu drogowego (i kolejowego) do terminala.

  I już na sam koniec. Bardzo proszę, aby stowarzyszenie nie stawiało sobie za cel ochronę moich praw, poprzez blokowanie tej inwestycji. Jestem mieszkańcem Świnoujścia i chce powstania terminala kontenerowego, bo to szansa na rozwój naszego miasta. Proszę zatem nie występować w imieniu mieszkańców Świnoujścia a w swoim imieniu.

 15. Anonim temu

  29 sierpnia 2016 na 20:36

  BRAWO ! Nareszcie ktos dostrzegl nature ! W tym polskim miejscu Uznam.

 16. Anonim temu

  29 sierpnia 2016 na 19:57

  TAK dla budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu !

 17. Jakub temu

  29 sierpnia 2016 na 19:32

  Ja jestem ZA tym by powstało to . WiA domo wiąże się to z kolejnymi miejscami pracy niech pomysla o młodych ludziach by nie musieli wyjeżdżać za praca. Ja np jestem przeciwko miastu uzdrowiskowemu bo to jest tylko na korzyści Żmurkiewicza i lokali gastronomicznych.

  • ???? ???? temu

   30 sierpnia 2016 na 00:11

   Naiwny frajer jesteś.

   • Anonim temu

    30 sierpnia 2016 na 12:23

    Bexa Lala – Twój niezwykle ambitny komentarz o frajerze klarownie uwidacznia z jacy ludzie blokują rozwój miasta.

    • ???? ???? temu

     30 sierpnia 2016 na 13:44

     Rozwój?
     Niby w jaki sposób?

     • Anonim temu

      30 sierpnia 2016 na 19:40

      – Nowe miejsca pracy dla bardzo wielu gałęzi zawodowych.
      – Podatki, z których miasto może się rozwijać z korzyścią dla jego mieszkańców.
      – Rozwój usług portowych, którymi trudni się wielu mieszkańców naszego miasta.
      – Zahamowanie spadku przyrostu naturalnego poprzez osiedlenie nowych mieszkańców i zahamowanie emigracji młodych ludzi.
      – Rozwój przedsiębiorczości poprzez powstanie nowych, małych firm świadczących usługi dla terminala (a co za tym idzie kolejne miejsca pracy i kolejne podatki dla miasta)
      – Pojawienie się inwestorów, planujących prowadzić działalność powiązaną z logistyką, spedycją i transportem
      – Rozwój infrastruktury drogowej (S3) a także kolejowej
      – itd
      – itd.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version