Lokalne

Możemy być liderem na Bałtyku

Na trasach międzykontynentalnych statki drobnicowe zostały zastąpione generalnie kontenerowcami. W żegludze bliskiego zasięgu również wzrastają przewozy kontenerowe, co wynika z ciągłego ewoluowania światowego systemu transportu ładunków skonteneryzowanych.

Konkurencyjni dla Lubeki

Jak tłumaczy dr inż. Andrzej Montwiłł z Akademii Morskiej w Szczecinie, jednym z liderów przewozów ładunków jest port w Lubece (Niemcy) położony u ujścia rzeki Trave na południowo-zachodnim krańcu Morza Bałtyckiego. Należy do największych pod względem wielkości przeładunków (26,36 mln ton w 2009 r.) portów bałtyckich. Działalność portowa prowadzona jest w dwóch obszarach. Na terenach portowych zlokalizowanych na rzece Trave w niewielkiej odległości od centrum miasta gdzie funkcjonuje kilka terminali ro-ro oraz w nadmorskiej dzielnicy Lubeki Travemunde zlokalizowanej nad brzegiem morza gdzie działa jeden z największych bałtyckich terminali promowych.

Długa droga do terminala kontenerowego

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście planuje pozyskać nowe tereny w Świnoujściu. Ma zamiar wybudować głębokowodny terminal kontenerowy do którego będą zawijały największe statki mogące wpłynąć na Bałtyk. Aby rozpocząć inwestycje potrzebny jest szereg analiz. Taka infrastruktura potrzebuje przeprowadzenia szeregu badań. Dotyczą one m.in. tego jak wyglądałoby połączenie drogowe oraz kolejowe z nowym terminalem oraz jaki wpływ będzie on miał na środowisko. Pierwszym krokiem będzie opracowanie   koncepcji techniczno-programowej dla terminalu. Dopiero w kolejnych etapach będzie wiadomo więcej o inwestycji.

Obecnie jedynym polskim głębokowodnym terminalem kontenerowym jest DCT Gdańsk, który w ostatnim czasie znacznie zwiększył swoje możliwości. Terminal kontenerowy w Świnoujściu, jeśli powstanie, będzie położony bliżej cieśnin duńskich niż terminal w Gdańsku. To oznacza, że jeżeli Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście będzie realizował plany rozwojowe, wkrótce porty w Szczecinie i Świnoujściu mogą stać się liderem na Bałtyku.

6 Comments

 1. Ania temu

  19 grudnia 2016 na 14:03

  Ciekawe, że ten Pan dr inż. nie zwraca uwagi na ukształtowanie dna Bałtyku w tym regionie, rury NordSteam. I że w tej analizie nikt nie wspomina ile będzie trzeba wyłożyć dodatkowo (zaznaczam dodatkowo) kasy na posadowienie tego portu w tym miejscu. Precz z tymi betonami.

 2. Mieszkaniec Warszowa temu

  19 grudnia 2016 na 10:01

  po co tyle gadać i języki strzępić Budować ten terminal jak najszybciej !!!

 3. usdmr temu

  18 grudnia 2016 na 14:40

  Niech wpierw wykorzystają potencjał przeładunkowy portu kontenerowego w Szczecinie bo póki co tam jeszcze daleko do osiągnięcia maksymalnych możliwości… Poza tym polskim firmom nie opłaca się tak do końca import przez polskie porty bo trzeba od razu płacić vat od wartości towaru. Ściągając przez Lubekę lub Hamburg vat odprowadzają dopiero w momencie sprzedaży towaru.

 4. mariusz temu

  18 grudnia 2016 na 09:28

  ale bajki najwieksze statki ciekawe jakie jak rura lezy z gazem i nikt jej nie poglebi wiec trzymajmy sie wersji jedne z mniejszych kontenerowcow

  • JestemzMiasta temu

   18 grudnia 2016 na 11:01

   Znowu winien Putin ?
   Nie było rury i duże statki nie zawijały także.
   Dlaczego ?
   Talka uroda Cieśnin Duńskich oraz kanału Piastowskiego.

 5. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ㄓ 〄 temu

  18 grudnia 2016 na 09:22

  Przerost formy nad treścią.
  Kogoś fantazja poniosła.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version