Lokalne

Komentarz: Płacić czy nie płacić przewodniczącym rad osiedli?

Opublikowano

w dniu

Z zaciekawianiem przyjąłem ostatni porządek sesji Rady Miasta Świnoujście, widząc w nim punkt „Podjęcie uchwały w sprawie diet dla przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Miasto Świnoujście”. Miałem nadzieje że tworzymy szerszy projekt wspierający rozwój czynnika ludzkiego w naszym mieście. Niestety, po raz kolejny zdałem sobie sprawę, że nie jest to nic z kategorii „stwórzmy coś dobrego, systemowego i rozwijanego naszego Miasto”. W rzeczywistości sprawa dotyczyła wynagrodzenia przewodniczących poszczególnych dzielnic Miasta – którzy za obecność na sesji i wypowiedź w temacie dotyczącym danej dzielnicy Karsibór, Przytór-Łunowo oraz Warszów – otrzymają 200 zł miesięcznie. I ponad dwugodzinna przepychanka Radnych z różnych stron nie zakończyła się żadnym konstruktywnym rozwiązaniem. Usłyszeliśmy od Przewodniczących Rad, że to zagadnienie samo w sobie ich nie interesuje. Zależy im tak naprawdę na rozwoju reprezentowanych społeczności. Omawiane pieniądze bardziej przydałyby się im w budżetach na prowadzenia biura ( teraz na cały rok otrzymują 400 zł !!!) albo na organizacje aktywności dla mieszkańców danych dzielnic. Niestety – nic z tego nie wynikło. Mój głos, który we właściwym czasie czyli na komisji Gospodarki i Budżetu – jako jedynej osoby, która była przeciwna takiemu rozdysponowaniu finansów a także apel o zakończenie dyskusji – nic nie zmienił. Mam nadzieje że doczekam czasów, w których zaczniemy szukać realnych rozwiązań, a nie jedynie iść w spory.

Proponowałbym tutaj realne rozwiązania:

– korekta budżetu Miasta Świnoujście zwiększenie środków na prowadzenie biur Jednostek Pomocniczych,

– korekta budżetu oraz wyodrębnienie budżetu Jednostek Pomocniczych i jego zwiększenie,

– korekta statutu Osiedli zgodnie z ustawą, a z następnymi wyborami –  jeśli społeczności tych osiedli wyrazi takąż chęć – przekazanie rekompensaty w postaci diet za pracę dla całego zarządu ( W myśl słów „Godzien jest robotnik zapłaty swojej” ),

– Stworzenie kolejnych Rad Osiedli bądź Dzielnic

– Powołanie Rady Seniorów Miasta Świnoujście

– Praca nad dobrym i aktywnym funkcjonowaniem młodych ludzi poprzez Młodzieżową Radę Miasta Świnoujście

Zamiast doraźnych rozwiązań, przyjąć długotrwałe działanie, które pozwoli nam rozwijać się mieszkańcom i naszemu miastu.

Kamil Janta-Lipiński, radny Platforma Obywatelska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version