Lokalne

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę Uzdrowisko Świnoujście

Opublikowano

w dniu

Posiadanie statusu uzdrowiska nie gwarantuje, że dany obszar spełniał i nadal spełnia wymogi wyznaczone dla uzdrowiska. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła polskie uzdrowiska. Z raportu wynika, że Uzdrowisko Świnoujście zbyt pobieżnie badało jakość powietrza. Zastrzeżenia budziło pobieranie opłaty uzdrowiskowej od przebywających w szpitalach uzdrowiskowych.

– Brak odpowiedniej dbałości gmin o stan środowiska naturalnego może prowadzić do utraty statusu uzdrowiska, a w konsekwencji ograniczenia pacjentom dostępu do lecznictwa uzdrowiskowego. Należy podjąć natychmiastowe działania, by uzdrowiska mogły nadal utrzymać swój status – alarmuje NIK.

Z raportów WIOŚ o stanie środowiska za lata 2014-2015 wynika, że w uzdrowiskach Kołobrzeg, Kamień Pomorski, Połczyn-Zdrój i Świnoujście wykonano w latach 2014-2015 badania stężeń dwutlenku siarki i dwutlenku azotu tylko metodą pasywną (jedynie wspomagającą roczną ocenę jakości powietrza.

W trakcie kontroli NIK Wojewoda Zachodniopomorski wezwał gminy do korekty wniosków o przyznanie dotacji na rok 2016. Gmina Świnoujście skorygowała wniosek o kwotę 161,1 tys. zł, gmina Kamień Pomorski – o 4,4 tys. zł, tj. o kwoty opłat uzdrowiskowych pobranych w 2014 r. od osób przebywających w szpitalach uzdrowiskowych.

1 Komentarz

 1. Prawobrzeże temu

  27 stycznia 2017 na 09:05

  A będzie jeszcze gorzej po tych hektarach wylanych betonów, po tych hektarach wyciętych drzew przez ekipę Pana Prezydenta. No i pamiętajcie – władzy zamarzyło się, że Świnoujście będzie portem konkurującym z Hamburgiem (patrz: port kontenerowy chińskiego inwestora)

 2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄 temu

  26 stycznia 2017 na 19:12

  Uzdrowiskiem, to było Swinemünde za czasów, kiedy tutaj byli Niemcy przed wojnami.
  Te brednie, ze teraz Świnoujście jest uzdrowiskiem, to propaganda komuchów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version