Lokalne

Z estakadą na plażę. Pokazali, jak ma przebiegać trasa szybkiego ruchu S3

Opublikowano

w dniu

[dropcap]S[/dropcap]iedem węzłów komunikacyjnych na odcinku Świnoujście – Troszyn, dwupasmowe jezdnie o szerokości  sumie 7 metrów i – co bardzo ważne dla mieszkańców prawobrzeżnej części miasta oraz turystów – estakada nad ulicą Wolińską i linią kolejową, dzięki której można będzie bezpiecznie i najkrótszą drogą dotrzeć na plażę w Przytorze. Tak skrócie będzie wyglądał odcinek drogi szybkiego ruchu S3 przebiegający w granicach miasta Świnoujście. Budowę zaplanowano na lata 2019 – 2023. Zobacz zdjęcia.

Dziś w urzędzie miasta projektanci oraz przedstawiciel inwestora zastępca dyrektora szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawili projekt studium technicznego budowy drogi S3 na odcinku Świnoujście – Troszyn. Przyjechali na zaproszenie przewodniczącego Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Miasta Świnoujście Sławomira Nowickiego. W prezentacji udział wzięli radni – członkowie KGiB, Zastępcy Prezydenta Miasta Barbara Michalska i Paweł Sujka,  przedstawiciele Rady Osiedla Warszów z przewodniczącą Sylwią Marszałek, pracownicy wydziałów Urzędu Miasta, których temat dotyczy oraz lokalne media.

Najlepszy wariant

Zarówno architekci, jak i przedstawiciel GDDKiA przyznali, że istnieją 4 warianty przebiegu S3. Jednak zaznaczyli, że najbardziej optymalnym jest wariant nr 4.

Odcinek od Świnoujścia do węzła w Troszynie zamknie całą S3 – powiedział zastępca dyrektora szczecińskiego oddziału GDDKiA Mariusz Mierzwa.

Analizy ruchu wykazały, że 4 wariant zapewni bardzo dobrą przepustowość do 2040 – 2045 roku, a dobrą do 2055 roku – mówił z kolei architekt z Pracowni Dróg i Mostów w Szczecinie, która przygotowała projekt.

Ten wariant jest równie najkorzystniejszy dla mieszkańców prawobrzeża, a szczególne Przytoru –Łunowa. W największym stopniu wykorzystuje pas drogowy, a sama droga będzie znacznie osunięta od Łunowa, co zapewni spokój i bezpieczeństwo mieszkańcom tej prężne rozwijającej się części Świnoujścia.

Dwa pasy ruchu

Odcinek będzie przebiegał przez 3 gminy: Wolin, Międzyzdroje i Świnoujście. Najdłuższe – 18,4 km – przez gminę Wolin Przez Świnoujście – około 8 km. Szerokość jezdni ma wynosić 7 metrów, po 3,5 metra na każdy pas ruchu. Do tego szerokość pasa awaryjnego – 2,5 metra. Po przeanalizowaniu dotychczasowego oraz planowanego ruchu samochodowego, projektanci uznali, że nie ma konieczności budowy drogi 3-pasmowej.

Wynika to właśnie z natężenia ruchu – mówił przedstawiciel Pracowni DiM ze Szczecina. – Analiza ruchu oraz prognozy nie dają żądnych przesłanej, aby istniała konieczność trzypasmowej jezdni. Poza tym odcinek Świnoujście – Troszyn będzie łączył się z resztą S3, a ta jest 2-pasmowa.

Największy węzeł komunikacyjny będzie znajdował się w rejonie obecnego skrzyżowania ulic Fińskiej, Duńskiej i Wolińskiej. Będzie on łączył wjazd do tunelu, ruch lokalny oraz ruch związany z terminalem promowym i portem handlowym. Osobny węzeł komunikacyjny będzie miał Terminal LNG.

Pomógł wniosek prezydenta, radnego i mieszkańców

Co ważne, projektanci uwzględnili wniosek Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza oraz radnego Sławomira Nowickiego, podpisany przez kilkuset mieszkańców prawobrzeża, o uwzględnienie estakady nad ulicą Wolińska i linią kolejową, na wysokości ulicy Sąsiedzkiej i dzisiejszego przystanku kolejowego Przytór. Dzięki temu nie zostanie odcięta najbliższa droga na plażę w Warszowie, jak również dojazd do jednej z największych atrakcji militarnych Świnoujścia – Podziemnego Miasta na Wyspie Wolin.

To była dla nas bardzo ważna sprawa – mówi radny Sławomir Nowicki. – Dziękujemy prezydentowi miasta Januszowi Żmurkiewiczowi za wsparcie naszych starań i oczywiście samej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, za ich uwzględnienie.

Co z działkami przy ulicy Wolińskiej

Planowany przebieg S3 w granicach miasta Świnoujście będzie zahaczał o część terenów, na których obecnie znajdują się ogródki działkowe przy ulicy Wolińskiej oraz tereny przy ulicy Wrzosowej. Najprawdopodobniej część ogródków będzie musiała ulec likwidacji. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o jeden lub dwa budynki mieszkalne przy ulicy Wrzosowej.

Zastępca dyrektora szczecińskiego oddziału GDDKiA zastrzegł jednak, że w tej sprawie odbędą się jeszcze konsultacje społeczne, podczas których osobom, których ewentualnie będzie to dotyczyło zostaną przedstawione konkretne propozycje.

Tekst i zdjęcie BIK UM Świnoujście

 

 

1 Komentarz

 1. miłosniczka natury temu

  25 grudnia 2017 na 22:34

  ktos pomylil plany , nie rozumiem jak mozna zlikwidowac dzialki istniejace od ponad 40 lat od tak sobie i

 2. miłosniczka natury temu

  25 grudnia 2017 na 22:30

  szkoda gadac ludzie działki uprawiali po 30 parę lat i tak sobie zostana od co zlikwidowane , mozna bylo w planie pomyslec o innej trasie i planie i ominac to co trwa tyle lat i jest dla niektorych bezcenne

 3. J23 temu

  29 maja 2017 na 23:27

  Bedzie niebedzie ale kasy z budzetu ubedzie. I o to chodzi.

 4. ∜∞ⁿ temu

  29 maja 2017 na 15:27

  Nie dla turystów, tylko przygotowania pod port kontenerowy.
  nie róbcie z ludzi debili.
  Żyjecie w jakimś matriksie.
  Plaże będziecie mieli dopiero w okolicy Lubiewa, a o tunelu, to możecie marzyć przez kolejne 70 lat.
  Nic dobrego z tego nie wyjdzie, jeżeli tam kręci się Pani Michalska.

  • Biliński temu

   30 maja 2017 na 11:30

   Jak zwykle pesymista daj się wykazać czas pokaże potem komentuje.

   • ∜∞ⁿ temu

    30 maja 2017 na 17:44

    Komu dać się wykazać, tym nieudacznikom?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version