Lokalne

Kongres Morski. Poruszali najistotniejsze problemy branży

Opublikowano

w dniu

Drugi dzień 5. Międzynarodowego Kongresu Morskiego rozpoczął się podpisaniem memorandum dotyczącym polsko-indonezyjskiej współpracy w dziedzinie gospodarki morskiej. Dokument podpisali: wicepremier Republiki Indonezji Luhut Binsar Pandjaitan i minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Następnie rozpoczęły się panele dyskusyjne zaplanowane na ten dzień. Te dotyczyły głównie rozwoju polskich portów morskich oraz odbudowy przemysłu stoczniowego. Wiele uwagi poświęcono również edukacji morskiej. Nie zabrakło rozmów związanych z ekologią, rybołówstwem i przetwórstwem rybnym.

W trakcie drugiego dnia kongresu, Minister Gróbarczyk poinformował, że w 2018 roku nasz kraj będzie organizatorem obchodów Światowego Dnia Morza. Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) przyznała Polsce prawo organizacji tego największego święta wszystkich ludzi morza w jubileuszową 70. rocznicę powołania tej organizacji i jednocześnie 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jubileuszowe uroczystości odbędą się właśnie w Szczecinie.

„Jestem pewien, że te dwa dni pozwoliły nam naładować akumulatory na 12 miesięcy” – powiedział Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, podsumowując kongres.  Prezes Słaboszewski wyraził także nadzieję, że również 6. kongres morski, podobnie jak dwa poprzednie, odbędzie się z udziałem premier Beaty Szydło. Przypomniał, także że tegoroczny kongres po raz drugi z rzędu odbył się pod patronem MGMiŻŚ, które było też współorganizatorem tego wydarzenia.

Bilans kongresu to ponad 50 spotkań dyskusyjnych, w których wzięło udział ponad 200 gości, w tym prelegentów i ekspertów krajowych i zagranicznych. Na uroczystym podsumowaniu tego wydarzenia dziękowano organizatorom i uczestnikom.

Kongres po raz drugi z rzędu odbywa się pod patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Także po raz drugi z udziałem Premier polskiego rządu, Beaty Szydło, która w zeszłym roku była gościem honorowym, natomiast w tym roku dokona uroczystego otwarcia Kongresu. Co podnosi rangę tego wydarzenia pokazując, jak ważna dla polskiego rządu jest gospodarka morska.

Istotna rola Kongresu
Dla gospodarki morskiej to najważniejsze wydarzenie o międzynarodowym znaczeniu. W tegorocznej edycji oprócz żeglugi śródlądowej równie ważnym tematem będzie szeroko rozumiana edukacja morska na szczeblu szkolnictwa wyższego, średniego oraz zawodowego.
Kongres staje się istotnym elementem procesu odbudowy przemysłu stoczniowego, żeglugi morskiej i śródlądowej oraz rybołówstwa.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version