Lokalne

Pomysł na wtorek: Gościnna wyspa Karsibór

Wyspa Karsibór powstała w latach 1874–1880, kiedy to przekopano kanałem (dziś nazywa się Piastowski) południowo-wschodni fragmentu wyspy Uznam. Tym samym skrócono drogę wodną ze Szczecina do Świnoujścia i dalej na Bałtyk.

Wyspa ma około 14 kilometrów kwadratowych powierzchni. Znaczną jej część zajmują łąki, pastwiska. W zachodniej części pokrywają ją Lasy Karsiborskie. Od południa otoczona jest wodami Zalewu Szczecińskiego. Na północy granicę Karsiboru stanowią ramiona Starej Świny. Jak podają źródła, nazwa wyspy pochodzi od nazwy dawnej wsi Karsiboru. To bardzo stara pomorska nazwa. „karś”, „karśniawy” znaczy „lewy”. Stąd też nazwę wyspy możemy dziś tłumaczyć jako „bór po lewej stronie”. Na wyspie mieszkają bardzo gościnni ludzie. Jest tu urokliwa marina, w której można wypożyczyć kajak, rybaczówka, dwa sklepy, a także sporo atrakcji.

Rezerwat ptaków

Foto: Marek Zdziechowski

Rezerwat „Karsiborska Kępa” jest  ostoją ptaków o randze europejskiej. Zajmuje 180 ha podmokłych łąk. Na terenie ostoi występują też inne rzadkie gatunki: bielik, kania rdzawa, błotniak łąkowy, derkacz , batalion – gatunki zaliczane do wymierających w skali świata. Ogółem ponad 140 rzadkich gatunków ptaków, które można podglądać o każdej porze roku.

Najstarszy kościół

Gotycki kościół z XV wieku znajduje się na wyspie Karsibór. Wewnątrz jest wyjątkowo cenne wyposażenie, m.in. ołtarz z XV w. i ambona z XVII w. Pod koniec czerwca 1630 roku szwedzkie wojska, którymi dowodził Gustaw II Adolf wylądowały na wyspie Uznam i szły w kierunku Szczecina. Król postanowił zatrzymać się w Karsiborze i tutaj przebywał od 14 do 19 lipca 1630 roku. Na kwaterę wybrał sobie przykościelną plebanię. Możliwość zwiedzania w okresie 1.04 – 31.10 po zgłoszeniu  telefonicznym  693 632 796. Kościół położony jest na końcu ulicy 1 maja.

Cmentarz ewangelicki

W niewielkim lesie na wyspie Karsibór znajduje się stary ewangelicki cmentarz o dużych walorach zabytkowych. Najstarszy z odnalezionych nagrobków datowany jest na rok 1856. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na pięknie zdobione, kunsztowne ogrodzenia oraz zabytkowe kamienie nagrobne i żeliwne krzyże.

Przystań U-bootów

Po prawej stronie mostu można zobaczyć pierwszą atrakcję wyspy – przystań U-bootów. Wybudowano ją w 1944 roku. Tu swoje pierwsze ćwiczenia w zanurzeniu i odpalaniu torped realizowali przyszli marynarze Kriegsmarine.

Pomnik lotników RAF

Był rok 1945, 16 kwietnia. Nad Kanałem Piastowskim w Świnoujściu leciało 18 bombowców brytyjskich typu Lancaster, które polowały na krążowniki Kriegsmarine „Lutzow” i „Prinz Eugen”. Niestety niemiecka obrona przeciwlotnicza zestrzeliła maszynę NG 228 pilotowaną przez majora Powella z 617 Dywizjonu RAF-u. Na wyspie pochowano szczątki siedmiu brytyjskich lotników, które w 1949r.ekshumowano i złożono na cmentarzu na Poznańskiej Cytadeli.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version