Bez kategorii

„Tolszipowy” album STF zwodowany!

Opublikowano

w dniu

Autorzy zdjęć z rodzinami i przyjaciółmi, dużo gości oraz miłośnicy wielkich żagli –  tłumnie spotkali się w piątek 6 października w Starej Rzeźni, na wernisażu wystawy i „wodowaniu”  niezwykłego albumu fotograficznego, będącego migawkowym spojrzeniem fotografików Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego i jego sympatyków na wielkie regaty TTSR i ich szczecińskie finały, w latach 2007, 2013, 2015 i 2017. Blisko 200 całostronicowych zdjęć 24 autorów, świetnie oddających nastrój „tolszipów” na morzu i na lądzie, w regatach i w portach, oraz piękno żagli i żaglowców, wyselekcjonowanych z tysięcy kadrów, a wszystko spięte barwnymi tekstami Wiesława Seidlera, w trzech wersjach językowych – polskiej, niemieckiej i angielskiej. Do tego duży format, twarda oprawa i nienaganny wydruk, to niewątpliwe walory całego wydawnictwa…

Symbolicznego „wodowania” albumu dokonał prezydent miasta Piotr Krzystek, po czym odbyła się ciekawa dyskusja z udziałem zaproszonych gości, pod hasłem „The Tall Ships Races – szczeciński sukces czy balast?”. Spotkanie i dyskusję ze swadą prowadziła prof. WSB Aneta Zelek. Autorów zdjęć przedstawił prezes STF Tomasz Seidler, a pierwsze albumy wręczyła gościom gospodarza wieczoru – pani Laura Hołowacz, znana już szeroko z działalności na polu promowania morskiej kultury, w jej Starej Rzeźni. Wieczór zakończyły wspólne zdjęcia, podpisywanie albumów oraz dalsze rozmowy, przy żeglarskim grogu. Warto jeszcze wspomnieć, że wodowaniu towarzyszyła wystawa 30 zdjęć, którą będzie możne podziwiać w Rzeźni przez najbliższe tygodnie.

Przypomnę jeszcze krótko, że współczesną przygodę naszego miasta z „tolszipami” wznowił „Dar  Szczecina”, z kapitanem Markiem Fryczem, atlantyckim rejsem z laureatami Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej, z udanym udziałem w TTSR 2004. Równocześnie ówczesne władze miasta nawiązały oficjalną współpracę Szczecina z organizatorami regat, czyli Sail Training International, dzięki czemu teraz corocznie już bierze w nich udział i często zwycięża oficjalna żeglarska reprezentacja Szczecina, a nasze miasto zostało gospodarzem finału TTSR 2007, potem także w latach 2013, 2015 i 2017, oraz było głównym sponsorem całej imprezy w latach 2010-2013. Bazą szkoleniową reprezentacji i oficerów łącznikowych był od początku Ośrodek Morski Pałacu Młodzieży, teraz Centrum Żeglarskie. Reprezentację stanowią głównie miejskie jachty CŻ – najczęściej „Dar Szczecina”, a także „Magnolia”, „Zryw” i „Urtica”, oraz specjalnie czarterowane żaglowce – głównie „Fryderyk Chopin”, a przedtem także „Pogoria”, „Kapitan Głowacki”, „Dar Młodzieży” czy „Kapitan Borchardt”. Nadal swój udział w tych rejsach i w reprezentacji ma też Szczeciński Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, prowadzony przez Pałac Młodzieży. Płyniemy dalej, może z kolejnym szczecińskim finałem TTSR 2021?

Album jest do nabycia w księgarni w Starej Rzeźni w Szczecinie

Tekst i zdjęcia: Wiesław  Seidler

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version