Lokalne

Gaz-System mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Kolekcja tej instytucji to ponad 4000 eksponatów! Utworzona w zaledwie kilka lat, rozwija się w ekspresowym tempie, a dzięki pasji jej organizatorów, jest dziś  jedną z największych tego typu w Polsce. Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, której oddziały mieszczą się w wartościowych zabytkach nieruchomych, to także wiele ciekawych wystaw i wydarzeń, w których istotny udział mają zewnętrzni partnerzy, w tym mecenas muzeum w 2017 roku – spółka Gaz System S.A.

Muzeum rozpoczęło swoją działalność w 2001 roku. W 2010 roku stało się instytucją nadzorowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od początku główną siedzibą  tej jednej z największych w Polsce muzealnej placówki niepublicznej jest Fort Gerharda.

1. Armatohaubica przed remontem

W 2017 roku muzeum poza Fortem Gerharda jest gospodarzem Baterii Vineta (Podziemnego Miasta) i czekającej na zagospodarowanie Baterii Przytór. To właśnie w muzeum zrodził się pomysł Dni Twierdzy Na Wyspach, a Fort Gerharda był jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie zamiast tradycyjnych przewodników po zabytku, oprowadzają pasjonaci w mundurach. Placówka była wiele razy wyróżniania – jako jedyna w Polsce jest gospodarzem aż dwóch tzw. Nowych Cudów Polski – tytułu, który od kilku lat przyznaje miesięcznik National Geographic.

– To wielkie wyróżnienie, z którego bardzo się cieszymy – mówi Marcin Ossowski z muzeum. – Niemal tak samo jak z decyzji Gaz Systemu SA. (właściciela Terminalu LNG ) o objęciu mecenatem naszego muzeum. Dzięki temu  jesienią i zimną tego roku w naszym muzeum będzie bardzo dużo się działo – dodaje Pan Marcin.

Remonty, remonty, remonty

Pierwszym eksponatem, który skorzystał na współpracy z Gaz Systemem jest potężna haubicoarmata z 1943 roku. Dziś, mimo swojego wieku, wygląda niemal jak nowa.

1. Armatohaubica w trakcie remontu. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Zabytek został także ukompletowany w optykę, wyciory i inne narzędzia pomocnicze.

W muzeum powstały też nowe dioramy, rekonstruowany jest płot forteczny i potężna brama na grobli – z oryginalnej kraty fortecznej z XIX wieku. – Ale największym przedsięwzięciem jakie jest przed nami, jest rekonstrukcja i montaż kilkudziesięciu okiennic pancernych głównego budynku – mówi Piotr Kucharski. – Jedna waży blisko 100 kilogramów – budynek redity w końcu będzie wyglądał jak za czasów swojej świetności, a zbiory będą o wiele bardziej bezpieczne.  Warto dodać, że na współpracy z właścicielem Terminalu LNG skorzysta także inna ciekawa, świnoujska instalacja militarna. Jesienią planowane jest uporządkowanie terenu reliktów unikalnej Baterii Torpedowej i ustawienie tablic informacyjnych przy tym ciekawym zabytku.

Nowe eksponaty

W muzeum trwają też prace przy wydawnictwach. Powstaje przewodnik po Forcie Gerharda i ciekawa mapa Odkrywców Tajemnic Fortu, dedykowana najmłodszym zwiedzającym. – Dzieciaki w oparciu o plan będą mogły dowiedzieć się o wiele więcej nie tylko o forcie, ale także o jego najbliższym otoczeniu: przyrodzie, porcie, terminalu LNG  i latarni – dodaje Dariusz Krzywda. – W naszych fosach żyją nie tylko bobry, czy bajkowy „rajski” zimorodek. Można trafić nawet na… żółwia błotnego!

Wystawa Niepodległa i 100-lecie Marynarki Wojennej

1. Wystawa Niepodległa – w tym roku minie 99 lat od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości. Honorowym Patronem wystawy jest między innymi wiceadmirał Zarychta, szef Centrum Operacji Morskich.

Nie zabraknie też ciekawych wystaw. Na przełomie  października i listopada zostanie otwarta wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu, zatytułowana: NIEPODLEGŁA. – W 99 rocznicę odzyskania niepodległości, dzięki GAZ SYSTEMOWI zaprezentujemy kolekcję grafik poświęconych Józefowi Piłsudskiemu. To kolaże ilustracji z teki Zdzisława Czermańskiego z pracami Barbary Kasperczyk. Kolekcja jest własnością Jarosława Biereckiego z Gdyni – mówi Piotr Piwowarczyk. – Warto dodać, że wcześniej była prezentowana na Jasnej Górze, a po Świnoujściu trafi na ORP Błyskawicę.

Pod koniec roku do świnoujskiego fortu zawita też wystawa prac Adama Werki – „Wielkie Dni Małej Floty”. – Trudno o lepszą inaugurację roku jubileuszowego naszej Marynarki Wojennej! Przypomnę, w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 100-lecie! – dodaje Piwowarczyk. – Mamy nadzieję, że w naszym mieście będziemy pamiętać o tej rocznicy.

Jak widać forteczne muzeum nie zapada w sen zimowy. Trzymamy kciuki za realizację wszystkich wymienionych  wydarzeń i będziemy im się z przyjemnością przyglądać.

Mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu jest  GAZ SYSTEM SA.

 

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. – strategiczna spółka polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Spółka zarządza majątkiem o wartości ponad 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 10 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 57 węzłów oraz 884 stacji gazowych. Gaz-System S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Prezesem spółki jest Tomasz Stępień, a wiceprezesem Artur Zawartko.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version