Lokalne

Ukraińców nie lubimy bardziej niż Niemców

Opublikowano

w dniu

– Zajmijcie się Ukraińcami żyjącymi w Świnoujściu. Chodzą po ulicach, panoszą się, czują się jak u siebie w domu – skomentował w internecie 25-latek ze Świnoujścia.

Związek Ukraińców w Polsce alarmuje, że mowa nienawiści jest na porządku dziennym. Polacy bardziej kręcą nosem, gdy słyszą ukraiński język w sklepie, niż głośno rozmawiających ze sobą Niemców w restauracji.

Obywatele Ukrainy ratują lokalny rynek pracy. Wykonują prace, których nie chcą wykonywać Polacy za najniższą krajową. Sytuacja w Świnoujściu jest widoczna jak w soczewce, bo rynek pracy jest tu wydrenowany przez pracodawców z Niemiec płacących kilka kilometrów na zachód w euro. Do pracy nie garnie się nawet „budżetówka”. W miejskiej komendzie policji jest 15 wakatów. Gdyby mogli w niej pracować Ukraińcy mówiący po polsku, nikt by się nawet nie zastanawiał nad ich zatrudnieniem.

„Tu mówi się po polsku”

Oksana pracuje w jednym z supermarketów w Świnoujściu. Wstaje do pracy o 5 rano. O 6 rozpoczyna od wyładowywania towaru i ułożenia na półkach. Gdy godzinę później przyjdą pierwsi klienci, w sklepie ma być wszystko na „tip-top”. Oprócz niej  w supermarkecie pracuje jeszcze dwóch jej rodaków. Między sobą rozmawiają w języku ukraińskim.

– Któregoś dnia usłyszałam jak młody mężczyzna za plecami powiedział, że tu jest Polska i należy rozmawiać po polsku. Zapytałam się wtedy po polsku dlaczego mu to przeszkadza. Nie potrafił odpowiedzieć, na odchodne rzucił, że ostatni raz robi zakupy w tym sklepie. Zrobiło mi się bardzo przykro – mówi Oksana.

Przyjeżdżają za lepszym życiem

Ukraińcy niczym nie różnią się od Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, czy tych wyjeżdżających swego czasu do Stanów Zjednoczonych. W Polsce zarabiają nawet 4 razy więcej niż w ojczyźnie. Średnie zarobki na Ukrainie wynoszą równowartość 500 złotych. Za najniższą krajową w Polsce są w stanie utrzymać siebie, oszczędzić i wysłać pieniądze rodzinie w kraju. W Świnoujściu wynajmują mieszkania i dzielą czynsz na kilka osób – bo tak jest taniej.

Gościnność po polsku

Sanya jest operatorem dźwigu na budowie. Przyjechał z kuzynem do Świnoujścia z Iwano-Frankowska na zachodzie Ukrainy. Pracę szybko znalazł dzięki facebookowej grupie „Ukraińcy w Świnoujściu”. W kraju zostawił dziewczynę i rodziców mieszkających na wsi. W Polsce pracuje legalnie, uczy się języka polskiego, jest dumny, że ma coraz lepszy akcent. Któregoś dnia po pracy poszedł z kolegami na piwo. Gdy wracali do mieszkania przy Konstytucji 3 Maja, głośno się zachowywali, mówili po ukraińsku, wtedy kilku Polaków zagrodziło im drogę.

– Nie chcieliśmy problemów, ale nie wiedzieliśmy jak się zachować. Baliśmy, że chcą nas pobić, ale tylko nastraszyli. Na szczęście to jedyna nieprzyjemna sytuacja jaka spotkała mnie ze strony Polaków. Chociaż takie momenty pokazują, że Polakom nie po drodze z Ukraińcami – mówi Sanya.

Nasz komentarz

Świnoujście od dziesiątek lat było otwarte na obcokrajowców dzięki portowemu położeniu. Na ulicach po dziś można spotkać marynarzy przeróżnych narodowości. Nikt ich nie zaczepia, nie wytyka palcami. Lekcją tolerancji są też obywatele Niemiec, którzy w dzielnicy nadmorskiej chętnie przesiadują w restauracjach i knajpkach, spacerują po centrum i odwiedzają sklepy zostawiając pieniądze. Dlaczego zatem nie wszyscy tolerują Ukraińców pracujących uczciwie w naszym mieście? Ważne jest budowanie dobrych relacji pomiędzy Polakami i Ukraińcami – najlepiej jak potrafimy. Wrogość i uprzedzenia do niczego nie prowadzą. Ukraińców w Świnoujściu będzie coraz więcej i trzeba robić wszystko, aby płacili tu podatki, kształcili się, wynajmowali mieszkania, respektowali prawo i nie obniżali standardów pracy.

1 Komentarz

 1. fungia temu

  26 listopada 2017 na 19:09

  Ja zawsze przechodzę z duszą na ramieniu koło Polactwa. Za to gdy widzę Niemców, Ukraińców czy inne narodowości czuję się spokojna.

  • Anonim temu

   5 kwietnia 2022 na 22:55

   Głupia jesteś. Zawsze możesz wyjechać. Tylko nie mów że z Polski jesteś.

 2. filozof temu

  26 listopada 2017 na 04:22

  Niemcy i ukrauńcy bestialsko mordowali Polaków, różnica polega na tym że teraz Niemcy pzywożą do nas kasę a ukraińcy wywożą, runując naszą gospodarkę

 3. Darek temu

  25 listopada 2017 na 23:40

  ps; przypominam, że Świnoujście to nie Polskie miasto tylko Niemieckie, a jak aktualnie przynależy do Polski, ale Polskim miastem nie jest, więc czytelnik „świnoujski” dał troszkę plamy…widać z genów nienawiść do wschodu 🙂

  • Irena temu

   26 listopada 2017 na 11:00

   Yulko Tylko wspolczuc/Darkowi/ analfabecie…koszmar i prostactwo umyslowe.

   • Darek temu

    26 listopada 2017 na 16:12

    Oj chyba ktoś nie zna zbytnio pojęć słowa,, analfabeta,, koszmar i prostactwo umysłowe? A co nie prawdę napisałem? Od którego roku Swinoujscie jest Polskie? A od i do którego roku było Niemieckie? Dziękuję dobranoc.

 4. Heimatlos temu

  25 listopada 2017 na 09:34

  A jak wy wszyscy sie zachowujecie i rozmawiacie za granica ?
  Najpierw pomyslec potem naposac.
  A kto bez grzechu jest zuci pierwszy kamien

 5. Heimatlose temu

  25 listopada 2017 na 09:26

  A jak wy wszyscy rozmawiacie za Granica?
  Also bevor Mann über andere spricht einfach nachdenken

 6. Marii temu

  25 listopada 2017 na 08:58

  Ciekawe co powiecie Państwo na przyjezdnych z krajów jak Syria .czy tez innych obywateli krajów islamskich.co jest zamieszkałe w innych zachodnich krajach jak Niemcy..Francja .włochy itd. Cieszcie się co macie ze jest komu pracować w naszym kraju i płacić podatki. Inaczej kraj nie będzie się rozwijal. Pozdrawiam

 7. Dominik temu

  24 listopada 2017 na 22:25

  Historia boli.Fakt że gloryfikowanie takich typów jak Bandera i inni to cios poniżej pasa ale tak jak ktoś napisał w tych komentarzach my też nie jesteśmy święci.Vikingów częściej najeżdżaliśmy niż oni nas czzy Szwedzi nam to wypominają nie za to my pamiętamy potop Szwedzki tak jakby to było wczoraj.Myślę że my jako naród powinniśmy mieć obowiązkowe spotkania z psychologiem.

 8. pierogman temu

  24 listopada 2017 na 21:44

  W wojennej rzeczywistości ktoś dawno ogolił by ci ten paskudny łeb na łyso. Widać że gross, michnik i reszta żydobolszewii nasrała ci do bani skoro jesteś tak święcie przekonana o polskich zbrodniach na ludzkości lewacki babsztylu.
  Chyba nawet nie maiłas okazji poczytać w jaki sposób banderowcy mordowali naszą ludność skoro tak szczekasz co ?

  Żeby było jasne, ja jestem ostrożny w relacjach z ukraińcami a twoje wywody o marszu niepodległości, jedwabnym, zaolziu czy ślązakach spływają po mnie jak po kaczce. Na ukrainie odradza sie nazizm gloryfikuja SS Gazlizien, banderyzm i jest to po cichu popierane przez ich własny rząd.

  Napisałem też że pewnie nie każdy Ukrainiec to banderowiec więc co cię tak zabolało?

 9. Darek temu

  24 listopada 2017 na 17:35

  Nie gadajcie głupot, a redakcja niech nie udaje, że to jest prawda…. Niektórzy Ukraińcy są nie w porządku, a niektórzy są w porządku to tak samo jak Patologiczna Polska, a tym bardziej w Ś-ciu i Modrzejewska 20 – tylko ten blok tak i Krzywa/zachód Ś-cia, tym się zajmijcie pierw sobą, a potem obcokrajowcami w Ś-ciu czy w Polsce… więcej jest niebezpieczeństw w Polsce niż zgrozy od Ukraińców, są ludzie którzy chwalą bandere, ale i takie osoby znajdują się w Polsce które wolałby żeby Hitler żył czy też i Stalin więc proszę darujcie sobie takie wypisywanie głupot…

 10. Kamil temu

  24 listopada 2017 na 15:17

  Pracodawca placi za was 2xtyle ile wynosi wasze wynagrodzenie problem znajduje się w naszym korycie polityków.

 11. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

  24 listopada 2017 na 13:36

  Ukraincy nie ratują lokalnego rynku pracy, tylko są tanią siłą roboczą i są częścią planu ukainizacji Polski.
  Z jednej strony ciapate bydło, z drugiej strony upaincy.

  • virus temu

   24 listopada 2017 na 14:28

   o proszę… polskie bydło zabrało głos!

   • Irena temu

    26 listopada 2017 na 11:04

    Zgadzam sie z Twoja riposta….

   • ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

    6 kwietnia 2022 na 23:22

    Odezwała się bez narodowościowa hołota.

 12. mieszkanka temu

  24 listopada 2017 na 13:27

  A skąd redakcja wie że nie lubimy? Kto nie lubi? Pan redaktor? Jakieś badania statystyczne? Nie? To mamy do czynienia z językiem nienawiści.

 13. DD temu

  24 listopada 2017 na 13:15

  Byłam w Świnoujsciu latem, w markecie obsługiwała nas Ukrainka po polsku ,uprzejmie i miło a następnego dnia w tym samym markecie obsługiwała nas Polka naburmuszona mina i brak kompetencji bez komentarza

 14. konrad temu

  24 listopada 2017 na 11:49

  Płaćcie Polakom godne wynagrodzenie,nie trzeba będzie szukać „pomocy” u banderowców.

  • Rysio temu

   24 listopada 2017 na 13:17

   Takiemu jak ty nie warto więcej płacić bo nie docenisz i jesteś zwykłym leniem więc siedź w swych chorych komentarzach

 15. Piotrek temu

  24 listopada 2017 na 11:45

  Prawda jest taka ze tak jak my i oni wyjechali za praca lepszym życiem wielu polaków zwiazalo sie z ukrainkami jak wiele polek z ukraincami jak wszędzie trafiaja sie tacy z ktorymi az chce sie pracowac a.nawet pracuje sie lepiej jak z naszymi a sa i jednostki problemowe jak wszedzie na podstawie ktorych ocenia sie calosc osobiście nie mam do nich nic ale w sklepie na kadie czy stanowisku gdzie muszą sie komunikowac musza byc komunikatywni po Polsku a nie że sprzedawca niema pohecia co sie do niego mowi

 16. Pio temu

  24 listopada 2017 na 11:24

  Właśnie przez takie durne teksty jak ponizej buduje sie socializm narodowy czyli to co od 2 lat dzieje sie w Polsce.
  Kto zna historie to wie ze Nasi rodacy tam wtedy tez nie byli swieci.
  Ale to bylo i zyc trzeba dalej.
  Ktos tu napisal ze poprzednia wladza manipulowala w edukacji ,to ja moze jeszcze dodam że ,ze Szwedami tez mamy do pogadania-za Potop Szwecki z Turkami i nawet z Austria i Wegrami .
  A idac wasza logika to Swinoujscie za kilka lat znow bedzie Niemieckie.
  Przez kilka lat bylem w Irlandii,nikt nam tam nie zwracal uwagi jak mowililsmy glośno nawet jak IE przechodzila kryzys po 2008 tez nas nie wywalano z pracy bo odbieramy im prace,w Polsce za 2-3 lata moze szybcie bedzie inaczej ,bezrobocie podskoczy.
  Nowy cudowny rzad tak wynegocjuje nam budget unijny ze skoncza sie inwestycje a bez przyjecia Euro polecimy w tzw druga predkosc
  Czy jestesmy tak bogaci jak Dania ???ktora ma korone ???
  Wtedy zobaczycie jak wasza nacjonalistyczna postawa sie oplaci.
  Miasto bylo zawsze otwarte i niech tak bedzie nadal.
  A jak ktos ma inne zdanie to proponuje wyjechac gdzies na Wschod .
  Polska goscinność kur….. ma…..

 17. virus temu

  24 listopada 2017 na 10:54

  Tylko nacjonalistyczni troglodyci, tacy jak z tego pochodu 11 listopada w Warszawie mogą nie lubić kogoś z powodu jego narodowości albo języka którym się posługuje. Normalny człowiek każdego sympatycznego i kulturalnego człowieka traktuje z wzajemną sympatią.

 18. pierogman temu

  24 listopada 2017 na 09:09

  ja wam powiem dlaczego – za bandere, wiadomo że nie każdy Ukrainiec to banderowiec ale my Polacy nie jesteśmy głupi, i odzyskujemy pamięć historyczną po reformach edukacyjnych poprzednich rządów, nie ufamy im tylko z tego powodu że narasta u nich ten nurt. Z tego powodu że któryś przemalował kiedys głaz leżacy na granicy w drodze do Kaminke na ukraińskie barwy, i że na swoim majdanie rozdawali ulotki pokazujące niemiecką i ukraińska dłoń zaciśnięte w porozumieniu nad ich wspólną granicą na naszych terenach ( oczywiście Polski tam już nie było ) za teksty w stylu ” jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi …” TO DLATEGO JAKBYŚCIE NIE WIEDZIELI chcecie pisać rzetelnie też to wspomnijcie o tym aspekcie.

  • Hitlerjugend temu

   24 listopada 2017 na 10:21

   Czyli nazisci Niemcy juz są ok i do nich nie mamy problemu ?

   • pierogman temu

    24 listopada 2017 na 21:16

    kto ci powiedział że popieram szkopów kolesiu z dziwnym nickiem?

  • Agnieszka temu

   24 listopada 2017 na 11:05

   Pieprz… szanowny Pan, jak potluczony. Rozumiem, ze uwaza Pan tez, ze Polakow moza nienawidziec za Jedwabne, Radzilow (i jakies 100 miejscowosci, w ktorych Polacy Zydow pomordowali), za Swietochlowice (i kilkanascie innych miejscowosci, do ktorych trafiali po wojnie Slazacy), za Zaolzie 8w koncu wmaszerowalismy w praktyce jako Sojusznik Hitlera), za Ognia (mordowal Slowakow ui Zydow), itp.itd. no i za ostatni Marsz Niepodleglosi, bo – co nie ulega watpliwosci jacys idioci niesli haslao bialek Europie, chieli wieszac Zydow i inych nie-Polakow… Co, ze to tylko margines byl? No i margines jest tu. Jezeli sam Pan stosuje odpowiedzialnosc zbiorowa i to do ilus pokolen wstecz, to nie dziw sie Pan, ze ktosja wobec Polakow stosuje. Ale jak nas zel ttaktuje w wilekiej Brytanii, czy niemczech, to zle, nie?

   • Rzeczywistość boli, ale historii nikt nie zapomni temu

    25 listopada 2017 na 12:06

    Agnieszka, chyba Ci rozum odjęło. Byliśmy krajem, ,który stanowczo odmówił Hitlerowi, a przy tym zapłacił za to najwyższą cenę. Po drugie, dziewczynko propagandy to nie my mordowalksmy żydow, a naziści, na polecenie Austiackiego Żyda Hitlera, przy czym zginęło o wiele więcej Polaków. Poucz się trochę historii, później pisz te dyrdymały, albo się w ogóle nie odzywaj. Swoją drogą Hitler był sponsorowany właśnie przez żydów, takich jak Rockefeller itp.

 19. Mieszkaniec temu

  24 listopada 2017 na 08:23

  Niech szanowny redaktor napisze jak Ukraińcy się zachowują a nie czepia się mieszkańców.

 20. Polak temu

  24 listopada 2017 na 07:48

  Do goscia ktory pisal ten post… Wiesz kto to byl bandera? Specjalnie pisze z malej litery. Wiekszosc ukraincow uwaza go za bohatera narodowego. Do ukrainek nie mam nic. Grzeczne i sumiennie pracujacr. A jezyk ukrainski przeszkadza mi tak samo jak niemiecki. Bez roznicy. Sa w Polsce wiec nalezalo by znac jezyk. Chociaz podstawy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version