Lokalne

Oto najbardziej poszukiwane zawody w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Opublikowano kolejne zestawienie dotyczące prognozowanego zapotrzebowania na zawody na lokalnych rynkach pracy województwa zachodniopomorskiego.

Barometr zawodów jest krótkookresową (jednoroczną) prognozą sytuacji w zawodach. Badanie ma charakter jakościowy. Powstaje w trakcie dyskusji grupowej (metodą panelu ekspertów), dzięki czemu możliwe jest dzielenie się wiedzą oraz uwzględnianie opinii uczestników obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw: od strony bezrobotnych oraz pracodawców.

Najkorzystniejsza sytuacja na rynku pracy występuje w największych miastach regionu – Szczecinie oraz Koszalinie. Dobra sytuacja pod względem bezrobocia występuje także w pasie nadmorskim. Liderami pod tym względem są dwa największe w Zachodniopomorskiem ośrodki turystyczne Świnoujście oraz Kołobrzeg, w których wysoki popyt na pracowników związanych z obsługą turystyczną utrzymuje się przez cały rok.

W dalszym ciągu w porównaniu do lat poprzednich utrzymuje się duże zapotrzebowanie na pracowników w sektorze budowlanym. Deficyt dotyczy głównie robotników budowlanych, a także osób w zawodach bardziej wyspecjalizowanych, tj. cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych (w szczególności hydraulicy), murarze i tynkarze, betoniarze i zbrojarze, brukarze oraz pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie. Deficyt pracowników w zawodzie robotnika budowlanego został wskazany w 16 z 21 powiatów. Największe zapotrzebowanie na pracowników ogólnobudowlanych, określone jako duży deficyt poszukujących pracy, zostało wskazane w powiecie kołobrzeskim. Praca w tym zawodzie wymaga dobrego stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej. Charakterystyczną cechą w tej branży jest wysoki udział „szarej strefy”, czyli podejmowanie pracy bez umowy.

Wysokie zapotrzebowanie utrzymuje się również w zawodach kierowców posiadających uprawnienia do prowadzenia autobusów (prawo jazdy kat. D) oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych (kat. C, C+E), czyli pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. W zawodzie kierowcy samochodów ciężarowych szczególnie poszukiwane są osoby z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym.

W województwie odnotowywane jest także wysokie zapotrzebowanie w sektorze zakwaterowania, przede wszystkim na pracowników obsługujących recepcję. Najważniejsze wymogi stawiane przez pracodawców to znajomość języków obcych (wymagany jest język angielski, a ze względu na liczbę turystów najbardziej oczekiwanym jest język niemiecki), komunikatywność, dobra organizacja pracy, a także dyspozycyjność (praca jest wykonywana w godzinach nocnych, a także w niedziele i święta).

1 Komentarz

  1. GPK temu

    19 lutego 2018 na 18:34

    PRACOWNICY BRANŻY HOTELOWEJ ?!! I ZNOWU PISUARDESSA AS NUMBER ONE !! I GUTEN TAG !! POZDRAWLAJEM !!! PODPISANI TO : INTELEKTUALIŚCI, ALIŚCI … DO D… Z TYM ŚWIATEM !

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version