Lokalne

Poznajemy dobre praktyki – wyjazd studyjny do Greifswaldu

Opublikowano

w dniu

Ponad trzydzieści osób ze Szczecina i Świnoujścia, wzięło udział w polsko – niemieckim projekcie, dotyczącym organizacji i sprawowania opieki nad seniorami.   Organizatorami wyjazdu były Centra – Doradcze w Greifswaldzie, Świnoujściu i Szczecinie.

W Greifswaldzie dyskutowano między innymi o optymalnych rozwiązaniach, które zapewniając opiekę osobom starszym, pozwalają na długotrwałą samodzielność i godne funkcjonowanie w społeczeństwie. Podczas spotkania, Greifswald pochwalił się niemieckim systemem opieki w ramach tzw. Betreutes Wohnung, czyli nadzorowanym mieszkaniem, w których to seniorzy mieszkają oddzielnie, mając jednocześnie w tym samym budynku opiekę medyczną, socjalną i gotowe posiłki. Goście z Polski mogli zobaczyć, jak wygląda organizacja opieki senioralnej w przyklinicznym kompleksie MEDIGREIF i Aktywnym Centrum Seniora „Boddenhaus”. Szefowie niemieckich placówek przekonywali, że  życie starszych osób zorganizowano tak, aby ani na chwilę nie czuli się samotni czy bezradni. Dlatego w budynkach oprócz stołówek, mieszkań i rehabilitacyjnych gabinetów, powstały wspólne sale dziennego pobytu, ogródki i place do ćwiczeń. Zatrudniono opiekunów, animatorów i sportowych instruktorów. Polska obrała podobny kierunek opieki nad seniorami. W trakcie spotkania można było również poznać wiele technicznych rozwiązań, które ułatwiają życie i porozumiewanie się z seniorami. Prezentowane były m.in. specjalnie dostosowane telefony, tablety i identyfikujące miejsce przebywania chipy. W modelowym mieszkaniu odbyła się także prezentacja zintegrowanego systemu alarmowego, który błyskawicznie pozwala opiekunom nadzorować pożar, zalanie mieszkania a nawet długotrwały bezruch mieszkańca.

– Uważam, że było to spotkanie bardzo owocne dla obu stron. Wielu polskich przedsiębiorców interesuje się bowiem branżą opiekuńczą w Niemczech. Niemcy zaś, chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i szukają biznesowych partnerów w Polsce” – posumowała spotkanie Katarzyna Rowińska – kierownik Centrum Usługowo Doradczego w Świnoujściu. Podczas polsko – niemieckiego spotkania w Greifswaldzie, oprócz świnoujskich przedsiębiorców, obecni byli także pracownicy zakładów opiekuńczych, opieki społecznej, przedstawiciele branży turystycznej i deweloperskiej.

Agnieszka Grabarska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version