Lokalne

Działania edukacyjno-profilaktyczne policjantów i sanepidu na plaży w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Policjanci z Komendy Miejskiej w Świnoujściu oraz pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie prowadzili wczoraj wspólnie na świnoujskiej plaży działania edukacyjno-profilaktyczne pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Osoby w każdym wieku wypoczywające nad morzem mogły poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie bezpiecznego spędzania czasu, wypoczynku i zabawy.

Rozpoczął się czas wakacji i beztroskiego wypoczynku połączonego z rekreacją w wodzie i nad wodą. Niestety jest to również okres, kiedy dochodzi do większej liczby utonięć. Aby zapobiegać tego typu zdarzeniom policjanci rozpoczęli działania w ramach drugiej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”.

Jednym z głównych celów podjętego przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczanie wypadków.

Projekt ten został objęty honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisany do Harmonogramu realizacji zadań w 2018 r. w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.

Od początku wakacji policjanci z Komendy Miejskiej w Świnoujściu czynnie włączyli się w ogólnopolską akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Chcąc promować bezpieczeństwo wśród osób wypoczywających nad morzem, stróże prawa spotkali się wczoraj na plaży z turystami, gdzie wspólnie z pracownikami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, prowadzili działania edukacyjno-profilaktyczne. Ich celem było przekazanie informacji na temat bezpiecznego zachowania się w czasie zbliżających się wakacji, zarówno w życiu codziennym, jak i w sytuacjach mogących powodować zagrożenie dla życia, zdrowia oraz uświadomienie zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą.

Policjanci wykorzystali spotkanie z plażowiczami nad morzem do promowania zasad bezpieczeństwa wśród osób w każdej grupie wiekowej. Dzieciom przekazywali informacje o zasadach postępowania w przypadku zaczepiania przez nieznajomego czy częstowania ich słodyczami czy obdarowywania prezentami. Nie zabrakło także informacji o cyberzagrożeniach oraz zagrożeniach ze strony używek – alkoholu, narkotyków, dopalaczy czy papierosów. Wiele wskazówek funkcjonariusze, jak i inni przedstawiciele szczecińskiego Sanepidu przekazywali odbiorcom odnośnie bezpiecznego spędzania czasu nad wodą, jak i na drodze, w lesie i na podwórku. Prelekcję policjantów o zasadach bezpieczeństwa uzupełniały konkursy i gry, w tym gra dydaktyczna „Zagraj ze mną w bezpieczeństwo”. Dla dzieci, które udzieliły w konkursach prawidłowych odpowiedzi czekały nagrody rzeczowe w postaci dmuchanych kół ratunkowych, odblasków, książeczek profilaktycznych oraz opasek na rękę dzieci, które mogą zapobiec zagubieniu na plaży.

Młodzieży przekazywno informacje o zjawisku handlu ludźmi, które może spotkać osoby podejmujące pracę za granicą. Zainteresowanym przekazywano również informacje oraz ulotki na temat zasad rekrutacji do Policji.

Podczas nadmorskiego spotkania policjanci edukowali także seniorów, przekazując informacje o oszustach działających metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Dorośli usłyszeli tez wiele przestróg o skutkach i konsekwencjach wynikających z kierowania pojazdami mechanicznymi oraz kąpieli morskich pod wpływem alkoholu. Chętni mogli przymierzyć specjalne okulary tzw. alkogogle, imitujące obraz widziany oczami nietrzeźwego kierowcy.

Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie również przekazywali plażowiczom w każdym wieku wiele wskazówek, informacji i porad w zakresie bezpiecznego wypoczynku nad wodą, m.in zasady bezpieczeństwa w czasie upałów, zagrożenie boreliozą czy substancjami psychoaktywnymi niewiadomego pochodzenia.

Plenerowe spotkanie nad morzem spotkało się z dużym zainteresowaniem plażowiczów, którzy z pewnością poszerzyli swoją wiedzę z zakresu bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

asp. szt. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

 

 

1 Komentarz

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄 temu

    8 lipca 2018 na 11:56

    Na plażę się chodzi wypocząć, zrelaksować, opalić i wykąpać w Zatoce Pomorskiej, a nie słuchać i siać jakąś propagandę, jakby ludzi mieli za debili… :-///

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version