Lokalne

Ratownicy na plaży mają ręce pełne roboty. Najwięcej zaginięć i użądleń

Opublikowano

w dniu

Sezon w pełni, ratownicy wodni i medyczni od ponad miesiąca zabezpieczają świnoujskie plaże na kąpieliskach morskich, zarówno na wyspie Uznam jak i po stronie prawobrzeżnej w dzielnicy Warszów. Słoneczna aura dopisuje prawie bezustannie, stąd pracy mają co niemiara, a dzienniki zdarzeń wypełniają się kolejnymi dziesiątkami podjętych interwencji.

Ratownicy zabezpieczają plażę poprzez działania koordynowane z Centrum Ratowników (zlokalizowanym na plaży, na prawo od wejścia F – Powstańców Śląskich), oraz 8 stanowiskach ratowniczych na Uznamie obejmujących obszar pomiędzy wejściami plażowymi od ul. Chrobrego/Trentowskiego, a Orkana/Prusa i 2 stanowiskach na Warszowie.  Działania patrolowo-obserwacyjne realizowane są również poza obszarem strzeżonym.

Wstępnie podsumowując pierwszy miesiąc zabezpieczenia plaż, Centrum Ratowników zanotowało 68 zdarzeń- klasyfikowanych na:

  • zaginięcia osób/ poszukiwania – 42 interwencji
  • omdlenia, utrata przytomności, niewydolność oddechowa –  8 interwencji
  • urazowe (rany cięte, uraz oka, urazy mechaniczne) – 6 interwencji
  • użądlenia – 9 interwencji
  • inne (zabezpieczanie zerwanych konstrukcji, ściąganie z wody poszkodowanych na sprzęcie dmuchanym, wykluczenie sprzętu motorowodnego z terenu kąpieliska itp.) – 3 interwencje
  • wezwanie karetki RM – 11 razy

Corocznie w statystykach przoduje rubryka „zaginięcia/poszukiwania” dotyczy to najczęściej dzieci (choć i dorośli potrafią się zagubić w tłumie świnoujskich plażowiczów).

Najważniejsze zdarzenia:

  • 07.2018 r. godz. 14.25 – wezwanie na stanowisku nr 1 – udzielenie pomocy osobie niewydolnej oddechowo, zastosowano resuscytację krążeniową i przytomną przetransportowano do zespołu karetki.
  • 07.2018 r. godz. 15.50 – zgłoszenie zagubienia 4 letniego dziecka, w poszukiwania zaangażowano służby policyjne, oraz patrole po stronie niemieckiej. Chłopca odnaleziono o godz. 17.40 i przekazano opiekunom.
  • 07.2018 – godz. 11.30-12.15 – zabezpieczenie zerwanego wodnego plac zabaw przed dryfowaniem na strefę strzeżoną kąpieliska Zachód
  • 07.2018 – godz. 15.45 zespół ratowniczy przy wykorzystaniu quada z noszami udzielał pomocy poszkodowanej (epilepsja) przy wejściu od Powstańców Śląskich, poszkodowaną zabezpieczono przedmedycznie i przekazano zespołowi RM
  • 07.2018 – godz. 14.30 na wezwanie CKRW Sopot zadysponowano quada do przetransportowania poszkodowanego spod okolic falochronu (obszar niestrzeżony) do karetki na drodze wjazdowej

Bardzo dziękuję za ogromne zaangażowanie kadry ratowniczej (37 osób), której specjalistyczne kwalifikacje i predyspozycje do udzielania pomocy widoczne są nie tylko w stałych godzinach funkcjonowania kąpielisk, ale również już po ich zamknięciu. Ratownicy w formie dyżurnej, również patrolują obszary naszych plaż, gotowi nieść pomoc i ratować kolejne osoby z opresji.

Anna Kryszan- Dyrektor OSiR

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version