Lokalne

Cmentarz wojenny GOLM. Dzień Pamięci wszystkich ofiar wojny i tyranii na całym świecie

Opublikowano

w dniu

18 listopada godz. 14.00. Na wyspie Uznam oficjalne uroczystości odbędą się na największym cmentarzu wojennym Landu Mecklemburgii-Pomorza Przedniego w Miejscu Pamięci Golm w Kamminke.

Przemowę głόwną wygłosi w tym roku Zastępca Parlamentarnego Sekretarza Landu ds. Pomorza-Przedniego pan Bernd Schubert. Duchową refleksję poprowadzi pastorka Kościoła Ewangelickiego Benz-Uznam Annegret Möller-Titel. Następnie zostanie odczytany memoriał prezydenta Niemiec „Pamięci Zmarłych” w języku polskim i niemieckim. Po minucie ciszy zostaną złożone kwiaty przez delegacje przy pomniku Marznącej. O oprawę muzyczną zadba chόr Thurbruch z Wyspy Uznam.

Uroczystość będzie tłumaczona na język polski.

Po uroczystościach organizatorzy zapraszają na kawę i ciasto do Ośrodka Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke.

Uroczystości „Volkstrauertag” prowadzone są w Niemczech i poza granicami kraju. W Polsce odbędą się one na cmentarzu wojennym w Starym Czarnowie koło Szczecina oraz Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Centralne obchody odbywać się będą w gmachu Bundestagu z udziałem prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Dzień Pamięci „Volkstrauertag” ma już prawie stuletnią tradycję. Zatem przez dziesięciolecia obchody przybierały rόżne formy i treści. Niemiecka Komisja ds. Grobόw Wojennych zainicjowała powstanie tej uroczystości w 1922 roku. W ciągu zaledwie czterech lat I Wojna Światowa pochłonęła na polach bitewnych prawie 9,4 mln ofiar. Komisja ustaliła wtedy, że będzie to dzień uczczenia pamięci poległych tejże wojny. Obecne uroczystości mają szersze i ponadnarodowe znaczenie, ponieważ wspominane są rόwnież ofiary II Wojny Światowej i wojen naszych czasόw. Celem Dnia Pamięci jest skłonienie uczestnikόw do refleksji nad przeszłością i teraźniejszością.

Info: Ośrodek Edukacji i Spotkań Młodzieży GOLM

1 Komentarz

  1. AXA temu

    20 listopada 2018 na 07:08

    Jakoś ich nie żałuję…

  2. Anonim temu

    19 listopada 2018 na 10:46

    tam wiekszość lezy tych co mordowali w Rosji kobiety,dzieci i starców….a jak zaczeło sie palic pod nogamy to uciekali jak tylko mogli…i dosiegła ich sprawiedliwosc w Swinoujsciu

  3. ?????? temu

    16 listopada 2018 na 15:27

    Pies im mordę lizał.
    To nie nasze święto.
    Dlaczego „niemce” [??] nie obchodzą z nami naszych świąt?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version