Lokalne

Przedziwne miasteczko stanęło na pl. Wolności w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

(Prze)dziwne miasteczko to projekt edukacyjno – wychowawczy na Światowy Dzień Świadomości  Autyzmu, który przygotowali i przeprowadziliwe wtorek 2 kwietnia uczniowie klasy 8a ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi. Celem jego było przybliżenie mieszkańcom Świnoujścia  problemów życia ludzi ze spektrum autyzmu poprzez upowszechnianie wiedzy na ten temat, zabawę, działania sensoryczne mające ukazać sposób funkcjonowania auty styków oraz kształcenie zrozumienia i tolerancji dla zachowań będących wynikiem tego zaburzenia.

Mieszkańcy miasta, jak i sąsiedzi  zza granicy ( ulotki i informacje były przygotowane również w j.niemieckim) chętnie włączali się obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Mogli przez chwilę doświadczyć na sobie, jakie ograniczenia powoduje autyzm w różnych sferach: postrzeganie, dotyk, słuch, mogli też w artystycznej formie wyrazić swoje emocje, oczywiście, na niebiesko, bo niebieski jest kolorem autyzmu.

Dlaczego miasteczko?

Dobre pytanie. Bo w Polsce żyje ponad 76 tys. ludzi ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu. Wystarczy na średniej wielkości miasto, a o autyzmie mówi się i wie tak mało, jakby to były pojedyncze przypadki!!! Dlatego projekt. Półroczna praca uczniów, rodziców, nauczycieli. Zdobywanie wiedzy, weryfikowanie danych, obserwowanie i doświadczanie „innego” sposobu funkcjonowania i potrzeba powiedzenia o tym innym. Czy się udało? Tak.

Mimo wichury, która przewracała domy i zrywała informacje ze ścian oraz przeraźliwego zimna uczniowie ugościli w swoim (Prze)dziwnym miasteczku ponad 200 osób w różnym wieku  (dorośli, młodzież, dzieci w wieku szkolnym a nawet przedszkolnym).

Klasa 8a serdecznie dziękuje WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do tego, aby ten dzień był wyjątkowy: Pani dyrektor A. Adamczyk za „zielone światło” dla realizacji projektu, Pani Naczelnik Wydziału  Edukacji E. Tomaszek za wsparcie finansowe, Pani Naczelnik Wydziału Infrastruktury i Zieleni Miejskiej W. Nawrockiej oraz Pani U. Miśkowskiej – Kozioł za mapki, plany, pozwolenia. Rodzicom za współpracę i nieocenioną pomoc, koleżankom z 8b za przepyszne ciasteczka ( dziewczyny, jesteście super!)

Wszystkim osobom i instytucjom, które tego dnia”zapaliły się na niebiesko” mówimy: dziękujemy!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version