Na terenie Międzyzdrojów pojawiły się w ostatnich dniach plakaty ostrzegające turystów przyjeżdżających nad morze przed niebezpiecznym procederem. Policja i Straż Miejska ostrzega przed grą w tzw. „trzy kubki”.
Przystępując do gry nie masz szans na wygraną, ponieważ urządzające ją osoby w celu wzbogacenia się podstępnie obchodzą reguły gry, używając oszukańczych zabiegów. Wygrana zależy tylko i wyłącznie od sprytu prowadzącego grę, który zręcznie manipuluje kartami, w taki sposób, by grający był przekonany, że karta znajduje się w miejscu zasugerowanym przez prowadzącego grę lub jego pomocnika.
Mechanizm działania oszustów jest następujący:
Podstawione osoby wygrywają i głośno afiszują się ze swoją wygraną w celu zwrócenia uwagi przechodniów. Osoby, które wykazały zainteresowanie grą są nachalnie nakłaniane do wzięcia w niej udziału. Kiedy gracz postawi znaczną ilość pieniędzy, jego uwaga podczas przesuwania kubków jest rozproszona przez np. szturchnięcie. Następuje przegrana.
W celu odegrania się gracz musi udowodnić, że ma pieniądze, którymi mógłby zagrać. Szajki oszustów są doskonale zorganizowane, w ich skład wchodzą tzw. „Czujki”, czyli osoby ostrzegające przed zbliżającym się patrolem Policji lub Straży Miejskiej.
Art. 128 Ustawy z dnia 20 maja 1971 roku – Kodeks Wykroczeń
- 1. Kto w celu uzyskania korzyści majątkowej, urządza grę hazardową albo użycza do niej środków lub pomieszczenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
- 2. Pieniądze i inne przedmioty służące do gry podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy.
Art. 89 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku – o grach hazardowych: karze pieniężnej podlega: uczestnik w grze hazardowej, urządzonej bez koncesji lub zezwolenia.
Pamiętaj! Biorąc udział w nielegalnej grze hazardowej popełniasz wykroczenie!