Lokalne

Transport. Latem pojedzie bezpośredni pociąg Praga – Świnoujście?

Opublikowano

w dniu

Polskie Intercity pochwaliło się, że północna Polska zostanie skomunikowana z Czechami poprzez uruchomienie pociągów sezonowych. Według polskiego przewoźnika trzy składy: TLK Wydmy, TLK Wolin i TLK Pirat zapewnią skomunikowanie Czech z Helem, Łebą, Kołobrzegiem i Świnoujściem.

Z kolei narodowy czeski przewoźnik České Dráhy potwierdza jedynie, że trwają rozmowy na temat uruchomienia kierunku nad Bałtyk.

Dziś do stolicy Czech ze Świnoujścia można najszybciej dostać się samochodem. Podróż po niemieckich autostradach zajmuje około 6 godzin. Oferta kolei praktycznie nie istnieje – z kilkoma przesiadkami dotrzemy do Pragi po torach w 14 godzin.

Na wieść o uruchomieniu połączenia kolejowego z Czechami, wielu restauratorów i hotelarzy w Świnoujściu zastanawia się nad  przetłumaczeniem swoich stron internetowych i kart dań na język czeski. Niektórzy mają to już za sobą – w Forcie Gerharda turyści z Czech otrzymują papierowy przewodnik w ich języku od 2018 roku.

W Forcie Gerharda w Świnoujściu, Czesi dostają papierowy przewodnik w języku czeskim.

Morze Bałtyckie jest coraz bardziej atrakcyjne dla Czechów. Już tego lata na ulicach częściej można było usłyszeć czeski język, a w dzielnicy nadmorskiej zobaczyć auta na czeskich rejestracjach. Bałtyk nie nie jest latem tak ciepły jak Adriatyk, jednak Czesi lubią odkrywać nowe kierunki i jak widać chętnie eksperymentują zamieniając Włochu i Chorwację na Polskę.

Według naszych sąsiadów z południa, ceny w Świnoujściu są nieco niższe niż w ich ojczyźnie. Na podkreślenie zasługuje także ilość atrakcyjnych miejsc do zwiedzania, w tym także fortyfikacje, a także szeroka i piaszczysta plaża. Czesi doceniają także możliwość komunikacji promowej ze Skandynawią.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version