Lokalne

Resort uspokaja w sprawie opłaty uzdrowiskowej. To były „prekonsultacje”

Opublikowano

w dniu

Informowaliśmy o pomyśle likwidacji opłaty uzdrowiskowej i miejscowej – powszechnie zwanymi klimatycznymi – i zastąpienie ich jedną opłatą turystyczną. Pomysł zapisany w tzw. Białej Księdze wywołał protest prezydentów i burmistrzów miast uzdrowiskowych.

Otrzymaliśmy komentarz do tej sprawy z Ministerstwa Sportu. Treść publikujemy poniżej.

„Departament Turystyki nie prowadzi prac legislacyjnych w zakresie likwidacji opłaty uzdrowiskowej i miejscowej. W projekcie „Białej Księgi Regulacji Systemu Promocji Turystycznej w Polsce” zostały zaprezentowane rozwiązania funkcjonujące w innych krajach dotyczące między innymi opłaty miejscowej, uzdrowiskowej i ujednoliconej opłaty turystycznej. Niemniej, rozwiązania te nie są rekomendacją i nie stanowią materiału, który jest rozwiązaniem legislacyjnym. Raporty i materiały, które zostały zawarte w projekcie „Białej Księgi” stanowią jedynie punkt wyjścia do dalszych rozważań, konsultacji i dyskusji z branżą turystyczną oraz jednostkami samorządu terytorialnego.

W odpowiedzi na liczne postulaty samorządów, organizacji turystycznych oraz całej branży dotyczące zmian legislacyjnych w obszarze m.in. systemu promocji turystycznej oraz usług hotelarskich i przewodnickich Departament Turystyki po dogłębnych konsultacjach z całym środowiskiem, a także po rekomendacjach Najwyższej Izby Kontroli opracował projekt „Białej Księgi Regulacji Systemu Promocji Turystycznej w Polsce”. Materiał przygotowano w oparciu o sugestie i stanowiska branży. Przedstawione postulaty, a także przeprowadzone przez Ministerstwo badania posłużyły do opracowania kompleksowego projektu dokumentu, który zawiera analizy kierunków zmian przepisów z wymienionych obszarów.

Departament Turystyki w październiku b.r. w ramach pilotażu poddał pod prekonsultacje projekt „Białej Księgi” będący m.in. analizą  aktualnego sposobu finansowania promocji turystycznej, a także próbą wskazania bilansów, raportów i opinii branży w tym obszarze.

W projekcie „Białej Księgi” zostały przeprowadzone dogłębne analizy źródeł finansowania obszaru promocji turystycznej w Polsce. Analizy w powyższym zakresie oparto w głównej mierze na pracy zespołu pod przewodnictwem dr hab. Jacka Borzyszkowskiego. W projekcie „Białej Księgi”, zgodnie z wynikami badań zespołu, zostały zaprezentowane rozwiązania funkcjonujące w innych krajach dotyczące między innymi opłaty miejscowej, uzdrowiskowej i ujednoliconej opłaty turystycznej. Niemniej, rozwiązania te nie są rekomendacją i nie stanowią materiału, który jest rozwiązaniem legislacyjnym. Raporty i materiały, które zostały zawarte w projekcie „Białej Księgi” stanowią jedynie punkt wyjścia do dalszych rozważań, konsultacji i dyskusji z branżą turystyczną. Przedmiotowa analiza w zakresie źródeł finansowania obszaru promocji turystycznej w Polsce nie jest propozycją legislacyjną, a wyłącznie opracowaniem poglądowym, ukazującym rozwiązania, które występują też w innych krajach. Wskazać zatem należy, iż nie są prowadzone prace legislacyjne w zakresie likwidacji opłaty uzdrowiskowej.

Materiał zgromadzony w „Białej Księdze” posłuży do dyskusji o przyszłości systemu promocji turystycznej, a także zostanie wykorzystany w procesie notyfikacji w Komisji Europejskiej finalnych propozycji regulacji prawnych, które zostaną przygotowane w oparciu o rozpoczęte już pilotażowe prekonsultacje z branżą. Każdy zainteresowany, w tym samorząd terytorialny, będzie miał możliwość włączenia się w te prace.

W ramach pilotażu część podmiotów, które do tej pory aktywnie zgłaszały swoje postulaty m.in. podczas dotychczasowych spotkań została już zaproszona do  podzielenia się opinią, za pośrednictwem specjalnie dedykowanej platformy internetowej. W dalszych etapach możliwość wypowiedzenia się oraz przedstawienia swoich postulatów i sugestii będą sukcesywnie otrzymywali wszyscy zainteresowani – tak by każdy mógł aktywnie włączyć się w prace.”

 

 

 

 

1 Komentarz

  1. Wtuszak temu

    25 grudnia 2019 na 11:00

    Jak zwykle ktoś z polityków puścił fałszywego newsa aby rozpętać zamęt wśród grona polskiego. Większość to podchwyciła i łyknęła jak pelikan gumę. Zwłaszcza ci co to lubią szczuć politycznie wszystkich na wszystko. I tak będziecie drążyć ten temat do końca świata i jeden dzień dłużej, aby tylko zamącić.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version