Lokalne

Międzyzdroje. Relacja z sesji rady

Opublikowano

w dniu

XVIII sesja Rady Miejskiej w Międzyzdrojach w dniu 28 stycznia 2020 roku rozpoczęła się od wprowadzenia przez Przewodniczącego RM Jana Węglorza dodatkowych punktów do porządku obrad.

Sołtys Auguścik poinformowała o organizowanym spotkaniu z mieszkańcami w dniu 5 lutego w sprawie zmian w Statucie Sołectwa Wapnica. Ponadto Pani Sołtys poinformowała o zakupie nagłośnia dla świetlicy Wiklina ze środków w ramach międzyzdrojskiego budżetu obywatelskiego.

Radni przyjęli zmiany w uchwałach dotyczących zmian w budżecie na 2020 rok oraz w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2020 – 2035.

Istotnym punktem w porządku obrad była uchwała dotycząca przekształcenia ośmioletniej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach. Szkoła zostanie przekształcona od 1 września 2020 roku. Radni po zapoznaniu się z opinią kuratora pozytywnie przyjęli uchwałę.

Budynek dawnego gimnazjum zostanie przeznaczony na cele społeczne – siedzibę Uniwersytetu Trzeciego Wieku, świetlicę środowiskową „Iskierka”, znajdzie też tam swoją siedzibę Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Zastępca Burmistrza Beata Kiryluk poinformowała o złożeniu wniosków o dofinansowanie do PFRON na Środowiskowy Dom Samopomocy.

Kolejnym punktem, który wywołał długą i burzliwą dyskusję był punkt dotyczący przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Międzyzdroje na terenie ograniczonym ulicami Niepodległości, Gryfa Pomorskiego, Nowomyśliwską i Komunalną. Plan pozwala na zabudowę hotelową, chcemy stworzyć warunki, aby po wybudowaniu ratusza miejsce to było faktycznym centrum miasta. Z bazy usługowej – rekreacyjnej będą korzystać nie tylko turyści, ale i mieszkańcy. Przyjmując uchwałę otwieramy drzwi inwestorowi do dalszych działań – informował Burmistrz Mateusz Bobek.

Obecny na sesji inwestor Piotr Puchała Prezes spółki Prestige wyjaśnił, że przyjęcie planu pozwoli na wprowadzenie dodatkowych funkcji na tym terenie tj. jak funkcja hotelowa, aqupark, usługi zdrowia i inne, które będą skierowane również w stronę mieszkańców. Ponad to inwestor deklaruje współpracę przy rozbudowie żłobka miejskiego. Po długiej debacie i wypracowaniu dwóch autopoprawek, projekt został ostatecznie przyjęty, za przyjęciem głosowało12 radnych, 2 radnych było przeciwko uchwale.

W kolejnych punktach radni wysłuchali i przyjęli sprawozdania z działalności Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu, Komisji Rewizyjnej, Komisji Skarg, Wniosków i Petycji za rok 2019 oraz projekt uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Stałych Komisji Rady.

Jerzy Neukampf prezes UTW dziękując Radzie i Burmistrzowi za środki finansowe na działalność UTW, przedstawił ciekawy element promocyjny naszej gminy – piernik seniora, czyli piernik z herbem Międzyzdrojów, który wręczany będzie podczas wyjazdów.

Burmistrz Mateusz Bobek przedstawił sprawozdanie z prac pomiędzy sesjami. Wśród wielu działań ważnym elementem jest współpraca z miastem Cassino. W maju przypada 50 rocznica śmierci generała Władysława Andersa. Z inicjatywy Bogusława Mamińskiego przedstawiciele naszej gminy podjęli współpracę z władzami Cassino. Powstanie tam pomnik generała Andersa, a młodzi sportowcy w ramach wymiany młodzieży odwiedzą Włochy jeszcze w tym roku.

Na tym obrady sesji zakończono.

Treść uchwał dostępna będzie na www.bip.miedzyzdroje.pl  w zakładce System Rada, a relację będzie można obejrzeć na stronie https://miedzyzdroje.tv-polska.eu/ w zakładce „Sesje rady”.

Joanna Ścigała

Rzecznik Prasowy UM

w Międzyzdrojach

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version