Lokalne

Relacja. XXVII sesja Rady Miasta Świnoujście

Ważnym punktem na początku sesji w dniu 27 lutego 2020 r. była informacja przekazana przez dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Świnoujściu Panią Anetę Szymanowską dotyczącą sytuacji związanej z koronawirusem. Zaleca się zachowanie środków ostrożności, częste mycie rąk. NFZ uruchomił telefon  całodobowy 800 190 590.  Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdują się na stronie miasta www.swinoujscie.pl – informacja Głównego Inspektora Sanitarnego.

Prezydent Janusz Żmurkiewicz przedstawił sprawozdanie z działalności międzysesyjnej, wśród wielu inwestycji, które są realizowane obecnie, zaprezentowany został harmonogram prac najważniejszej inwestycji miasta – tunelu łączącego wyspy Wolin i Uznam, który nie jest zagrożony.

Rada Miasta Świnoujście doceniając ideę samorządności w kształtowaniu demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego podjęła uchwałę mającą na celu  uhonorowanie na terenie Świnoujścia 30. rocznicy wolnych wyborów do samorządu terytorialnego.

Kolejnym punktem w porządku obrad było podjęcie uchwały w  sprawie szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych. Po zgłoszeniu poprawek przez radnych, uchwała została przyjęta jednogłośnie. Radni wyrazili zadowolenie z faktu, że uchwała ta została przyjęta i że pozwoli ona na podejmowanie ciekawych inicjatyw przez mieszkańców naszego miasta.

Radni dyskutowali nad ustaleniem wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczej straży pożarnej za udział w działaniach pożarniczych lub szkoleniu. Ostatni raz stawki te były zmieniane w 2015 roku. Wysokość stawek została ustalona na poziomie 29 zł za godzinę działań pożarniczych, 19 zł za godzinę szkolenia. Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

Przyjęta została uchwała dotycząca Bonu Seniora. Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska podziękowała za dotychczasową pracę nad realizacją Bonu Seniora – będzie to już trzecia edycja tego programu. W roku ubiegłym przyznano przedmiotowe świadczenie dla 7 600 mieszkańców naszego Miasta.

Radni przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego miasta Świnoujście w rejonie ulic: Grunwaldzkiej i Nowokarsiborskiej.

Przyjęto także Program Opieki nad Zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności. Nakłady na program w 2020 roku zaplanowano na kwotę 546 000 zł.

Podjęte uchwały wraz z imiennymi głosowaniami na sesji dostępne będą na stronie www.bip.swinoujscie.pl w zakładce Rada Miasta – Uchwały. Termin następnej sesji wg przyjętego harmonogramu zaplanowany jest na dzień 26 marca 2020 roku.

 

Joanna Ścigała

BIK UM Świnoujście

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version