Lokalne

Raport. O północy wróciły kontrole na granicy w Świnoujściu. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

Wielu mieszkańców Świnoujścia po północy przejeżdżało samochodami przez przejście graniczne Świnoujście/Garz. To pracownicy z przygranicznych miejscowości. Mogli przejechać przez granicę bez konieczności przechodzenia kwarantanny. Zanim jednak to się stało, musieli wypełnić kwestionariusz, a także mieć zmierzoną temperaturę.

W związku z przywróconą tymczasowo kontrolą graniczną od 15 marca przekraczanie granic jest możliwe wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. W Świnoujściu przez granicę nie można przejść, ani przejechać przez przejście graniczne Ahlbeck. Nie można przejechać przez transgraniczną ścieżkę rowerową, czy plażę. We wszystkich tych miejscach granicy pilnują funkcjonariusze straży granicznej.

W województwie zachodniopomorskim przekraczanie granicy jest możliwe jedynie na przejściach drogowych: Krajnik Dolny – Schwedt, Kołbaskowo – Pomellen, Świnoujście – Garz, w porcie morskim Świnoujście, Kołobrzeg i lotniczym Szczecin – Goleniów.

Tymczasowa kontrola graniczna będzie prowadzona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej od 15 marca 2020 r. do 24 marca 2020 r.

Kwestie związane z przywracaniem kontroli granicznej na granicach wewnętrznych państw Unii Europejskiej reguluje kodeks graniczny Schengen. Zgodnie z art. 28 ust. 1 kodeksu państwo członkowskie może wyjątkowo i w trybie natychmiastowym przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych.

Straż Graniczna realizuje zadania przy użyciu sprzętu mobilnego, w oparciu o własne zasoby kadrowe oraz we współdziałaniu z Policją i Państwową Strażą Pożarną.

Na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej – przy wjeździe do Polski wprowadzane zostają ograniczenia dla cudzoziemców.

Od 15 marca br. w zakresie ruchu osobowego na kierunku wjazdowym do Polski na lądowych przejściach granicznych oraz w lotniczych i morskich przejściach granicznych przekraczać granicę państwową będą mogli:

 • obywatele RP;
 • cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;
 • cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;
 • szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;
 • cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;
 • cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP tj. cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy;
 • posiadający zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP;
 • w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nieuwzględnionych powyżej, komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody komendanta głównego Straży Granicznej może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium RP, w trybie określonym w ustawie z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach;
 • cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

 

1 Komentarz

 1. Blef temu

  15 marca 2020 na 02:09

  Robole pracujący w restauracjach i hotelach w niemczech, przytargają korone do świno

  • Janek temu

   15 marca 2020 na 13:34

   Jak najbardziej się zgadzam,to jest idiotyczny pomysł żeby śmigali dzień w dzień na trasie Polka-Niemcy tak migracji wirusa nie zatrzymamy.Przy okazji po powrocie z Niemiec wpadną do sklepu zrobić zakupy sobie albo zaprzyjaźnionym Niemcom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version