Lokalne

Ruszył sezon motocyklowy. Uważajmy na drogach

Opublikowano

w dniu

W 2019 roku na zachodniopomorskich drogach motocykliści byli sprawcami 53 wypadków, w których 12 osób zginęło, a 49 osób zostało rannych. Sezon motocyklowy już wystartował, dlatego przypominamy kilka rad, nie tylko przydatnych motocyklistom, ale i innym użytkownikom dróg. Zadbajmy o wspólne bezpieczeństwo!

Od lat główną przyczyną wypadków drogowych spowodowanych przez motocyklistów jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Już odnotowujemy zdarzenia z udziałem motocyklistów: w dniu 19 kwietnia br. w Policach doszło do wypadku drogowego. 20-letni motocyklista stracił panowanie nad jednośladem i uderzył w słup oświetleniowy. W wyniku zderzenia odniósł poważne obrażenia kręgosłupa. Jak się okazało 20-latek nie posiadał uprawnień do kierowania, a motocykl pożyczył od znajomego.

A sezon motocyklowy dopiero ruszył.

W 2019 roku kierujący motocyklami uczestniczyli w 102 wypadkach drogowych, w których zginęło 16 osób, a 99 zostało rannych. Motocykliści uczestniczyli w 204 kolizjach.

W porównaniu do roku  2018  nastąpił wzrost wypadków  z  winy kierujących motocyklami  (+10),  wzrost liczby zabitych  ( +4) i rannych (+ 6).

Na te niechlubne statystyki wpływ mają przede wszystkim błędy popełnianie przez kierujących pojazdami, jak również słaby system szkolenia kierowców pojazdów jednośladowych, jak i kierowców samochodów. Do tego dochodzi wzrost zarejestrowanych pojazdów, a także sprzyjający jeździe motocyklem długi, a niekiedy całoroczny wręcz sezon. Kiedy robi się ciepło, słonecznie i sucho, wtedy przyciskamy/odkręcamy gaz mocniej.

Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku, to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. A przecież bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego – bezpiecznie dojechać do celu.

Kierowco – motocyklisto pamiętaj: używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka. Niektórzy motocykliści rzadko używają migaczy, co jest dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych użytkowników jednośladów. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych – są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami.

Przecież my też możemy blokować szybsze pojazdy, np. karetkę pogotowia. Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenia to duża zaleta jednośladów, ale też i pewny mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać ruchy jadących przed nami pojazdów. Zadbajmy też o to, aby być widocznym. Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, musimy zadbać o to, żeby być widocznym. Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią,że zostaniesz szybciej zauważony na drodze.

Uważajmy też na pieszych, przepuszczajmy na pasach przechodniów.

Policjanci apelują, że zastosowanie się do tych wskazówek znacznie poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Zespół Prasowy KWP w Szczecinie

1 Komentarz

 1. Mariusz temu

  11 maja 2020 na 20:44

  Wiadomo, że bezpieczeństwo na drodze to podstawa, a na motocyklu trzeba o wiele bardziej uważać. Sam szybko nie jeżdżę do tego mam odpowiedni strój. W tym roku musiałem kupić nowe buty i postawiłem na krótkie z shima, bo zależało mi na dużej przewiewności, wygodnym manewrowaniu biegami i dobrej jakości. Sezon już zacząłem, fajnie tak znowu pojeździć, brakowało mi tego

 2. Anonim temu

  28 kwietnia 2020 na 09:02

  patola na motorach

  • Motowariat temu

   28 kwietnia 2020 na 19:31

   Twój stary jeżdził na motorze teraz są motocykle PATOLU.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version