Lokalne

Nieznane ciekawostki o Kałasznikowie. Nowa wystawa w Forcie Gerharda w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

„Muzeum Kałasznikowa” to wystawa poświęcona najbardziej rozpoznawalnej broni świata. Broń i pozostałe eksponaty z nią związane można oglądać w Forcie Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Broń systemu Kałasznikowa 1947-2019” to wyjątkowa wystawa prezentująca broń, która została wyprodukowana w przeszło 100 milionach egzemplarzy. Skąd taka popularność tej broni? Wokół powstania tej broni jest dużo legend, a nawet kontrowersji. Według oficjalnej wersji, broń została wymyślona przez genialnego konstruktora Michaiła Kałasznikowa pochodzącego z ZSRR. Według innych niepotwierdzonych źródeł, jest kopią karabinu niemieckiego, co oczywiście nie jest prawdą.

– Broń Kałasznikowa pojawiła się w 1947 roku. Dwa lata później trafiła na wyposażenie żołnierzy Związku Radzieckiego. Od tamtej pory karabinek stał się najbardziej niezawodną i najbardziej popularną bronią używaną na świecie. Radziecki rząd wyprodukował i wysłał za granicę olbrzymie ilości „kałaszy”, a także przekazał licencję na produkcję innym krajom socjalistycznym. Dlatego nikt nie wie ile ich jest naprawdę na świecie. Szacuje się, że na 70 osób na Ziemi przypada jeden AK-47, czyli około 100 milionów – mówi Marcin Ossowski, twórca wystawy w Forcie Gerharda.

Po II wojnie światowej nie było konfliktu zbrojnego w którym nie walczonoby słynnym AK-47. Z bronią systemu Kałasznikowa na Krym wkroczyły „zielone ludziki”.  Pomimo powszechnego i legalnego użycia broni w aż 106 krajach, tzw. AK-47 stał się również symbolem piratów, powstańców, watażków i terrorystów.

Z bronią Kałasznikowa wiąże się też ból i cierpienie. Chociaż nie ma oficjalnych danych, to szacuje się, że z AK jest najbardziej śmiercionośną bronią, jaką kiedykolwiek wyprodukowano na Ziemi. Każdego roku ginie z niej około 250 tys. ludzi. To znacznie więcej niż liczba ofiar wśród jakiejkolwiek innej broni wyprodukowanej przez człowieka (w tym nuklearnej).

Karabin Kałasznikowa przeniknął do popkultury. Pojawia się w filmach, czy grach komputerowych. W wielu krajach był głównym elementem wyposażenia wojska. Do tej pory występuje na fladze Mozambiku, a przez 13 lat był w godle Burkina Faso. Egipt zbudował nawet pomnik karabinu z lufą i bagnetem na Półwyspie Synaj.

Na wystawie poza kilkunastoma modelami broni i oporządzenia, można dowiedzieć się dużo więcej o najpopularniejszym karabinie świata.

Wystawę można oglądać od 4 maja do 30 września w reducie Fortu Gerharda w Świnoujściu.

Fort Gerharda położony jest we wschodniej części Świnoujścia, w dzielnicy Warszów, na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej. Wyróżnia się kompletnie zachowanymi podziemnymi magazynami amunicji, mokrą fosą i kaponierami, czyli basztami nawodnymi z których niegdyś prowadzony był ostrzał fos. Fort Gerharda wybudowano w połowie XIX wieku. Od 2001 fortalicja jest siedzibą historycznego Komendanta Twierdzy Świnoujście (ostatniego pruskiego komendanta w Europie) i koszarami 3. batalionu 34. Pułku Fizylierów im. Królowej Szwedzkiej Wiktorii.  Obiekt jest udostępniony turystom do zwiedzania w formie przeszkolenia wojskowego prowadzonego przez pruskich żołnierzy ubranych w historyczne mundury.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version