Lokalne

Od początku kontroli granicznych skontrolowano prawie 2,5 mln osób wjeżdżających do Polski

Tymczasowo przywrócona kontrola graniczna była prowadzona od 15 marca br. W sumie na granicy wewnętrznej skontrolowano prawie 2,5 mln osób wjeżdżających do Polski – poinformowała w sobotę PAP rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias.

Przekazała, że w związku z epidemią kontrole graniczne wprowadzono 15 marca. „Kontrole wprowadzono z uwagi na zagrożenie COVID-19 i choć była już przywracana przez Polskę wcześniej pięciokrotnie, to nigdy nie na taką skalę” – powiedziała.

Wskazała, że od 15 marca granicę wewnętrzną można było przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. „Pozostałe szlaki komunikacyjne umożliwiające przekroczenie granicy zostały zablokowane” – podkreśliła.

„Kontrola nie była, tak jak w poprzednich przypadkach, np. podczas EURO 2012 czy ŚDM (Światowych Dni Młodzieży – PAP), prowadzona wyrywkowo. Działania kontrole prowadzono przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, a kontroli granicznej towarzyszyła kontrola sanitarna prowadzona przez Państwową Straż Pożarną, służby medyczno-sanitarne lub wojsko” – tłumaczyła.

Podała, że od początku kontroli granicznej na kierunku wjazdowym do Polski skontrolowano w sumie 2 481 848 osób. „W tym najwięcej na odcinku granicy z Niemcami 1 969 845. Na granicy z Czechami skontrolowano 385 415 osób, ze Słowacją – 14 217, z Litwą – 34 623, w portach morskich – 55 026 i w lotniczych – 22 722” – wyliczyła.

Rzeczniczka KG SG podkreśliła również, że każdej doby w działania związane z tymczasowo przywróconą kontrolą graniczną na granicy wewnętrznej, w tym do kontroli ruchu granicznego i ochrony granicy, zaangażowanych było średnio ok. 670 funkcjonariuszy.

„Podczas prowadzonych kontroli na granicy wewnętrznej ujawniono 270 osób, które usiłowały przedostać się do Polski, przekraczając granicę RP niezgodnie z przepisami. Na granicy z Niemcami takich osób było 105, w tym najwięcej, bo 51 obywateli RP i 24 obywateli UA, na granicy z Czechami – 107 osób w tym 49 obywateli Czech i 29 obywateli Ukrainy, na granicy ze Słowacją – 40 osób, w tym 15 obywateli Polski i 10 obywateli Słowacji oraz na granicy z Litwą – 15 osób” – podała.

Przypomniała również, że zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji kontrole na odcinku granicy z Litwą zakończono o godz. 9.00 w piątek 12 czerwca. Na pozostałych odcinkach granicy wewnętrznej kontrole zakończono o północy z 12 na 13 czerwca br. (PAP)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version