Lokalne

Jesień w Świnoujściu na wyspie Uznam? Dlaczego nie!

Opublikowano

w dniu

Polska złota jesień potrafi zaskakiwać urokiem ciepłych, słonecznych dni. Względnie wysokie temperatury utrzymują się w ostatnich latach nawet do końca listopada, dlatego wiele osób decyduje się w tym czasie na weekendowy wyjazd lub urlop. Dla tych, którzy szukają pomysłu na ciekawie spędzony jesienny wypoczynek, przedstawiamy Świnoujście poza sezonem.

Po pierwsze plaża

Niewątpliwym atutem tego miasta jest piękna, szeroka plaża. Z końcem lata pustoszeje, nie widać już na niej gąszczu kolorowych parawanów i tysięcy wypoczywających turystów. W zamian oferuje niekończącą się linię brzegową, spokojne morze i bardzo dużo zdrowego powietrza. Krótsze jesienne dni dają możliwość obserwowania niezwykłych wschodów i zachodów słońca. Warto udać się, na przykład, na wieczorny spacer brzegiem morza i poczekać, aż słońce skryje się za horyzontem. Niezwykła atmosfera i piękne zdjęcia gwarantowane!

Foto: Tomasz Ambroszczyk

Jeżeli natomiast trafimy w Świnoujściu na dni z silnym, sztormowym wiatrem i wzburzonym morzem to powinniśmy czuć się szczęściarzami. To właśnie taka pogoda powoduje, że morze wyrzuca na brzeg bursztyny, a powietrze jest szczególnie bogate w leczniczy jod. Warto wtedy cieplej się ubrać i wyjść na zewnątrz, aby w pełni skorzystać z uroków i potencjału nadmorskiego klimatu.

Niezapomniany spektakl natury

Wczesną jesienią nad Świnoujściem przelatują ogromne klucze żurawi. Zbierają się nad 44 wyspami w drodze do Afryki i na południe Europy. Łatwo je usłyszeć i zaobserwować w ciągu dnia, a przeloty tych ptaków stanowią niezapomniane widowisko. Oprócz spektakularnych migracji, w okresie jesiennym na świnoujskiej plaży można podejrzeć także wiele rzadkich gatunków ptaków, które zatrzymują się tu na krótki odpoczynek w drodze do ciepłych krajów. Warto skorzystać z tego wyjątkowego momentu w roku, żeby zaobserwować prawdziwe perełki z ptasiego świata.

Foto: Krzysztof Chomicz

Najwytrwalsi obserwatorzy natury mogą zostać nagrodzeni widokiem polującego bielika. We wczesnych godzinach rannych te majestatyczne ptaki, będące mieszkańcami wysp, licznie zbierają się w okolicach falochronów i świnoujskiego Wiatraka, żeby łowić ryby.

Foto: UM Świnoujście

Aktywny wypoczynek

Tonące latem w zieleni świnoujskie wyspy, jesienią intensywnie zmieniają swoje barwy. Park Zdrojowy staje idealnym miejscem na relaks i poczytanie książki. Kiedy pogoda sprzyja, warto udać się na wycieczkę rowerową. Chociażby Promenadą Zdrowia dojechać do Promenady Transgranicznej, a stamtąd do Cesarskich Uzdrowisk po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin są cenionymi kurortami, o niepowtarzalnej zabudowie architektonicznej. Wyjątkowy klimat tych miejsc podkreśla widoczna z promenady plaża, pełna stylizowanych wiklinowych koszy oraz mola, wychodzące w głąb morza. Przy drewnianych pomostach mogą cumować statki białej floty, a wypoczywający zyskują okazję, do złapania ciepłych promieni jesiennego słońca.

Foto: Ralf Klinkhammer

Rozpoczynając przejażdżkę po polskiej stronie dobrze zatrzymać się i odpocząć przy tężniach solankowych, czy dokładniej przyjrzeć się wyjątkowym roślinom ozdabiającym świnoujskie promenady. Bardzo ładnie prezentuje się ogród sensoryczny, z palmami, drzewami oliwnymi czy figowcami oraz liczne tunele roślinne, porośnięte wielobarwnymi pnączami. Warto skusić się na świeżo upieczonego gofra czy deser lodowy i po prostu posiedzieć na ławce w otoczeniu pięknej przyrody. O tej porze roku spotkamy wielu turystów, ale unikniemy tłumów. To idealny moment dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Biegacze, rolkarze, chodziarze – to chwila, w której możecie w komfortowy sposób zadbać o kondycję i jesienne budowanie odporności.

Atrakcje w zasięgu ręki

Świnoujście jest całorocznym kurortem. Niezależnie od pogody czy sezonu, oferuje miejsca noclegowe o szerokiej dostępności cenowej, a większość kawiarni i restauracji pozostaje otwarta przez cały rok. Odwiedzając świnoujskie wyspy jesienią, możemy być pewni, że uda nam się zobaczyć znakomitą większość lokalnych atrakcji, a do tego unikniemy kolejek. W razie niepogody ( i nie tylko) czeka na nas Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Latarnia Morska czy unikatowe na skalę europejską fortyfikacje –Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Gerharda. Warto podkreślić, że znajdują się one zarówno na wyspie Uznam i Wolin, dlatego wyprawę można połączyć z dodatkową atrakcją – przeprawą promem Bielik.

Foto: Krzysztof Chomicz

Zmotoryzowani powinni jednak skorzystać z ogólnodostępnej opcji – przeprawy Centrum, promami Karsibór. Pamiętajmy, że Świnoujście to jedyne miasto w Polsce, położone na wyspach i każdemu, kto do niego przyjeżdża zawsze oferuje przynajmniej namiastkę morskiej przygody. Rowerzyści i piesi mogą korzystać z promów bez ograniczeń, warto więc spojrzeć na panoramę miasta i portu z odmiennej perspektywy.

Moc uzdrowiska

Nawet, jeśli nie przepadacie za jesienią, to w Świnoujściu na pewno poczujecie, że jest to idealny moment na relaks, regenerację i zadbanie o zmysły i urodę. Rozbudowana oferta wellness i SPA, pozwoli Wam wybierać w szerokim wachlarzu dostępnych zabiegów. Sauna, masaże, kąpiele zdrowotno – relaksacyjne, czy zabiegi na twarz to tylko część praktyk, z których można skorzystać dla poprawy samopoczucia i utrzymania równowagi ciała i ducha.

Foto: Uzdrowisko Świnoujście

Dobrze zaplanowany jesienny wypoczynek powinien być pełen spokoju i harmonii oraz sprawić, że wrócimy do domu radośni i pełni pozytywnej energii. W otoczeniu natury, wyjątkowego mikroklimatu i wszechobecnej wody możemy być pewni, że Świnoujście to najwłaściwszy wybór.

Foto: Tomasz Ambroszczyk

Świnoujskie Wyspy Możliwości jesienią pokazują się zupełnie z innej strony. Teraz miasto jest spokojniejsze i pełne wyrazistych kolorów natury. Warto zatem spakować walizkę i spróbować odkryć jesienne oblicze tego nadmorskiego kurortu i poznać bliżej wyspę Uznam. 

Więcej turystycznych inspiracji dotyczących Świnoujścia, a także polskiej i niemieckiej części wyspy Uznam znajdziesz na visit.swinoujscie.pl oraz na usedom.com.pl 

Projekt „Kampania promująca bezpieczną turystykę na wyspie Uznam po Covid – 19” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).

Źródło: Publicon, UM Świnoujście

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version