Lokalne

Morski Park Przemysłowy w Świnoujściu. Minął miesiąc, a samorządowa oferta wciąż aktualna

Opublikowano

w dniu

– To ostatnia szansa na uratowanie potencjału świnoujskiego oddziału Gryfii, który Rząd RP planuje sprzedać. Marszałek Olgierd Geblewicz w liście do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka przypomina o złożonej przed miesiącem samorządowej propozycji utworzenia Morskiego Parku Przemysłowego w Świnoujściu. W związku z likwidacją Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej teraz to właśnie Ministerstwo Infrastruktury zarządza majątkiem Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia.  

List intencyjny w sprawie utworzenia Morskiego Parku Przemysłowego w Świnoujściu został podpisany przez marszałka Olgierda Geblewicza i prezydenta Janusza Żmurkiewicza 21 września 2020 r. Oferta Samorządu Województwa oraz Miasta Świnoujście dla Rządu RP zakłada stworzenie parku przemysłowego o profilu stoczniowym i offshore-owym. Warunkiem koniecznym do komunalizacji majątku likwidowanego przedsiębiorstwa jest restrukturyzacja przez Rząd RP Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. i wydzielenie podmiotu funkcjonującego jako zorganizowana część przedsiębiorstwa. Wskazany podmiot powinien być właścicielem nieruchomości i środków produkcji znajdujących się na terenie MSR Gryfia S.A. w Świnoujściu. Samorządy wskazywały także na konieczność wykonania audytu stanu i struktury aktualnego zatrudnienia pracowników świnoujskiego oddziału Gryfii oraz przygotowania kadry do przejęcia przez nowy podmiot. Po spełnieniu przez rząd wskazanych warunków, powstałby Świnoujski Morski Park Przemysłowy.

Oferta to reakcja na niepokojące sygnały dotyczące załogi przedsiębiorstwa oraz zapowiedzi Zarządu Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia o zbyciu prawa własności i prawa wieczystego użytkowania nieruchomości, na której znajduje się stocznia w Świnoujściu. Plany wspierało nieistniejące już Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którego kompetencje w tym zakresie przejęło Ministerstwo Infrastruktury. W liście do ministra Andrzeja Adamczyka marszałek Olgierd Geblewicz przypomniał o stojącym po stronie samorządów doświadczeniu w zakresie komunalizacji firm i majątku państwowego, a także w pozyskiwaniu inwestorów dla obszarów postoczniowych.

 – Liczymy z Prezydentem Żmurkiewiczem na szybkie i kompletne spełnienie oczekiwań wyrażonych w załączonym liście intencyjnym. Tylko pod takim warunkiem będziemy w stanie zrealizować zadeklarowane przez nas działania zmierzające do uruchomienia Świnoujskiego Morskiego Parku Przemysłowego – napisał w liście Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Do korespondencji załączono również kopię listu intencyjnego podpisanego 21 września br. W ocenie Samorządu Województwa stworzenie Morskiego Parku Przemysłowego w Świnoujściu dałoby szansę na zatrudnienie dla kadry świnoujskiego oddziału Gryfii, jak również na stworzenie nowych miejsc pracy u kilku lub większej ilości inwestorów.

1 Komentarz

  1. Anonim temu

    21 października 2020 na 18:05

    Juz dzis lazily jakies asy i ogladali stocznie. Auto na blachach GD

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version