Lokalne

Budowa tunelu. Zobacz najnowsze zdjęcia z powietrza

Opublikowano

w dniu

Na wyspie Wolin zakończyło się wykonywanie ścian szczelinowych w komorze odbiorczej TBM. Obecnie trwają przygotowania do wykonania przesłony jet -grouting dla komory odbiorczej. Wykonywane są ściany szczelinowe dla tunelu odkrywkowego oraz rampy wjazdowej do tunelu. Prowadzone są też roboty ziemne, odwadnianie i niwelacja wykopu oraz układany  jest beton podkładowy  dla segmentów R1 – R3 rampy wjazdowej do tunelu.

Tymczasem po drugiej stronie rzeki Świny, gdzie maszyna TBM rozpocznie pracę, trwają przygotowania do jej montażu. Rozpoczęto montaż elementów stalowych dla bram TBM w komorze startowej. Jednocześnie kontynuowany jest montaż łoża dla TBM we wnętrzu komory. Budowane są przyłącza elektroenergetyczne dla TBM  oraz montowana jest trafostacja.

Wykonywana jest płyta przejściowa przed segmentem S1 rampy dojazdowej do tunelu – na zachód od ul. Karsiborskiej. Na odcinku od segmentu S4 do S7 rampy dojazdowej – na zachód od ul. Karsiborskiej – kontynuowany jest wykop, niwelacja terenu, wylewany jest beton podkładowy pod rozpory stałe, a także prowadzone jest skuwanie zamków w ścianach szczelinowych pod rozpory. W segmencie siódmym trwa zbrojenie, deskowanie i betonowanie przyczółków dla wiaduktu pod  ul. Karsiborską, nad rampą dojazdową. W segmencie dziesiątym odbywa się zbrojenie, szalowanie i betonowanie wieńców na ścianach szczelinowych. Poza tym prowadzona jest przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu: sieci wodno-kanalizacyjnej na zachód i wschód od ul. Karsiborskiej oraz sieci elektroenergetycznych średniego napięcia. Trwają roboty ziemne na  zbiorniku retencyjnym R1.

W zakładzie STP (gdzie płuczka wiertnicza będzie oczyszczana i oddzielana od urobku) odbywa się montaż elementów kontenerowych STP. Montowane są też rurociągi płuczkowe wraz z podporami. Kontynuowana jest budowa przyłączy elektroenergetycznych i montaż trafostacji dla zakładu STP.

W zakładzie prefabrykacji trwa produkcja segmentów obudowy tunelu, które transportowane są na plac magazynowy.

W miejscu planowanego bloku serwisowego wykonywane są kolumny jet-grouting.

Poza tym kontynuowane są roboty ziemne pod drogę główną DK 93 i pod drogę dojazdową DD1 oraz w rejonie Budynku Centrum Obsługi. Na bieżąco odbywa  się kontrola i konserwacja oznakowania Tymczasowej Organizacji Ruchu.

Istotnym elementem przygotowań do drążenia tunelu jest też oczyszczanie dna Świny z elementów niebezpiecznych w pasie wiercenia. Prace w tym zakresie cały czas trwają.

Foto: Tunel Świnoujście

default

default

default

1 Komentarz

  1. ┌∩┐(◕_◕)┌∩┐ temu

    7 grudnia 2020 na 10:32

    Ten tunel, to przerost formy nad treścią.
    Ten tunel, to sabotaż na naszym mieście – katastrofa.
    Ciekawe ile pieniędzy zniknie do prywatnych kieszeni urzędników z urzędu miasta z tej inwestycji, bo jest z czego chapnąć?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version