Lokalne

Projekt: mieszkańcy bloków będą mogli być indywidualnie rozliczani z segregacji

Opublikowano

w dniu

Wprowadzenie przepisów umożliwiających indywidualne rozliczanie mieszkańców budynków z selektywnej zbiórki oraz danie możliwości części gmin na czteropojemnikową zbiórkę śmieci – przewiduje projekt noweli, który opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

We wtorek w wykazie opublikowano założenia projektu noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o zapowiadaną drugą część tzw. noweli ustawy śmieciowej. Pierwsza część, pilna, odnosiła się m.in. do korzystniejszego sposobu rozliczania się z odpadów przez gminy za 2020 r. Ustawa w tej sprawie znajduje się obecnie w Senacie.

W wykazie podkreślono, że nowe przepisy mają na celu przede wszystkim wsparcie samorządów w obniżeniu kosztów funkcjonowania gospodarki odpadowej.

Jak wyjaśniono projekt będzie zawierał przepisy, które wskażą, że gminy w pierwszej kolejności mają zapewnić przygotowanie do ponownego użycia i recykling odpadów zebranych selektywnie oraz odpadów powstających w procesie sortowania.

Kolejnym rozwiązaniem jakie będzie w projekcie do umożliwienie ministrowi właściwemu ds. klimatu wydania decyzji zezwalającej niektórym gminom na odstępstwo od czterofrakcyjnej selektywnej zbiórki odpadów. Chodzi o zbiórkę w podziale na: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz bioodpady.

Wprowadzenie takiego rozwiązania zapowiadał wcześniej wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, który tłumaczył, w przypadku jeśli gmina będzie spełniała warunki techniczne będzie ona mogła prowadzić selektywną zbiórkę w oparciu o trzy frakcje, co ma ograniczyć koszt takiej zbiórki.

W wykazie czytamy ponadto, że nowe przepisy umożliwią indywidualne rozliczanie mieszkańców w budynkach wielolokalowych z obowiązku selektywnego zbierania odpadów, co ma pozwolić uniknąć tzw. odpowiedzialności zbiorowej.

Nowe przepisy pozwolą również ma dłuższe magazynowanie odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych, paliwa alternatywnego oraz odpadów przeznaczonych bezpośrednio do produkcji takiego paliwa. Po zmianie prawa będzie można to robić przez trzy lata, a nie jeden rok – jak to jest obecnie.

W wykazie wyjaśniono, że dłuższe magazynowanie takich odpadów „pozwoli na sukcesywne spalanie tych odpadów w raz z rozwojem instalacji do termicznego przekształcania odpadów”. „Będzie to czasowe – częściowe rozwiązanie problemu z częścią nagromadzonej już frakcji palnej, które umożliwi ich dłuższe legalne magazynowanie. Proponowana zmiana będzie również istotnym udogodnieniem w przypadku problemów ze znalezieniem odbiorcy dla wytworzonych lub zebranych odpadów” – podkreślono.

Nowelizacja podwyższy też kary za zaśmiecanie przestrzeni publicznej oraz gruntów polnych. Dodano, że wprowadzona będzie również sankcja karna za porzucanie odpadów niebezpiecznych w miejscach nieprzeznaczonych do ich składowania.

Jak poinformowano, nowelizacja umożliwi złożenie zażalenia na postanowienie Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska. W przypadku negatywnej opinii będzie można odwołać się do organu wyższej instancji lub komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej w zakresie spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej.

W wykazie czytamy ponadto, że odpowiednie przepisy w tej sprawie mają zostać przyjęte przez rząd jeszcze w tym roku. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/

1 Komentarz

  1. Many temu

    16 grudnia 2020 na 09:52

    Segregacja śmieci w blokach to fikcja. U nas segregują może 2-3 osoby, reszta wszystko wrzuca jak leci, bo są zbyt wygodni na segregowanie odpadów.

    • ????? ➔ • temu

      16 grudnia 2020 na 10:32

      Segregacja śmieci jest dla frajerów…
      Dawać komuś gotowy surowiec wtórny i jeszcze za to płacić, to jest frajerstwo.

  2. ????? ➔ • temu

    15 grudnia 2020 na 23:16

    Pewnie tak doyyyebią ceny, że się posracie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version