Lokalne

Wspomóż zwierzęta przed świętami. Niech ta historia otworzy nasze serca

Opublikowano

w dniu

Tylko na prowadzenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt miasto przeznaczyło w tym roku niemal 400 tysięcy złotych. Pokrywa również koszty sterylizacji i leczenia zwierząt. Ostatnio, decyzją prezydenta, znalazły się także środki na operację bezdomnego, rannego kota, którego mieszkanka Świnoujścia przyniosła do schroniska. Pamiętajmy jednak, że w opiece nad zwierzętami ze schroniska pomóc może każdy z nas. A szczególnie teraz, u progu zimy, liczy się każdy „grosz” wpłacony na konto schroniska.

Od wielu lat na terenie Gminy Świnoujście funkcjonuje program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Dzięki jego zapisom, miasto zapewnia opiekę weterynaryjną m.in. wolno żyjącym, chorym kotom. W porozumieniu z lekarzami weterynarii pomoc ta obejmuje refundowanie leczenia wielu schorzeń. Wśród nich są leczenie dróg oddechowych, choroby skóry, leczenie przewodu pokarmowego czy operacje skutków wypadków komunikacyjnych. W imieniu miasta, opieką nad bezdomnymi kotami zajmują się zarejestrowane osoby, posiadające uprawnienia do ich leczenia na koszt Gminy.

– W ostatnich dniach jedna z mieszkanek Świnoujścia powiadomiła nas o chorym kocie, którego znalazła na ulicy – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – Niestety, osoba ta nie jest zarejestrowana jako opiekunka kotów wolno żyjących. Do tego weterynarz stwierdził, że urazy nie są skutkiem wypadku komunikacyjnego. A to oznacza, że koszty leczenia nie mogły zostać pokryte w ramach programu opieki nad zwierzętami.

Mieszkanka Świnoujścia zgłosiła się do Fundacji Animals Przystań Świnoujście. Pracownicy fundacji przetransportowali chore zwierzę do przychodni weterynaryjnej w Szczecinie. Tam przeprowadzono operację, której koszt wyniósł 1.800 zł. Z wnioskiem o całkowite pokrycie kosztów leczenia zwierzęcia fundacja zgłosiła się do Prezydenta Miasta.

– Koszt leczenia kota pochłonąłby sporą część rocznej kwoty przewidzianej na zapewnienie opieki weterynaryjnej na terenie miasta – wyjaśnia Barbara Michalska i dodaje: – Nie mogliśmy jednak pozostać obojętni na tę sytuację. Mieszkanka Świnoujścia uratowała przecież temu kotu życie. Trzeba było znaleźć rozwiązanie.

I dlatego, choć kobieta, która uratowała zwierzę, nie jest oficjalnym, zarejestrowanym opiekunem bezdomnych kotów, Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz podjął decyzję o sfinansowaniu leczenia w całości. To tylko jeden z wielu przykładów, że Miasto wspiera bezdomne zwierzęta i osoby, które się nimi opiekują. Nieoceniona jest jednak również pomoc darczyńców, których szczególnie w okresie zimowym, potrzeba jak najwięcej. A darczyńcą może być przecież każdy z nas! Z jednej strony może to być pomoc rzeczowa dla schroniska (karma, koce itp.). A z drugiej bardzo cenna jest każda, nawet niewielka darowizna wpłacona na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt (numer konta 39 1240 3594 1111 0010 8283 3449).

– Oczywiście, nie każdego stać na jakieś większe kwoty – mówi Barbara Michalska i dodaje: – Ale przecież nawet 5 złotych wpłacone przez kilkanaście osób, tworzy już konkretną sumę. Dlatego mówimy, że każda wpłata jest ważna i cenna. Nawet ta kilkuzłotowa.

 

Na co i ile wydaliśmy z Budżetu Miasta w 2020 roku:

– prowadzenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt – 370.000 zł;

– sterylizacja kotów wolno żyjących – 26.360 zł;

– leczenie kotów wolno żyjących – 25.780 zł;

– czipowanie psów – 5.130 zł;

– sterylizacja psów i kotów właścicielskich – 24.487 zł;

– leczenie i rehabilitacja dzikich zwierząt – 48.000 zł;

– woreczki na psie odchody – 1.377 zł.

 

Interwencje w sprawie zwierząt można zaś zgłaszać pod adresem:

 

SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

  1. Karsiborska 14

72-600 Świnoujście

tel. 733 746 143 lub 725 300 854

 

Tekst: BIK UM Świnoujście

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version