Bez kategorii

MEiN: od poniedziałku zmienia się organizacja nauki zdalnej w szkole

Opublikowano

w dniu

Od poniedziałku obowiązują dotychczasowe zasady funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. Zmieniona jednak została organizacja nauki zdalnej w szkole. Wprowadzono też możliwość organizowania tzw. próbnych egzaminów szkolnych – poinformował MEiN.

W czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Zgodnie z nią uczniowie klas I–III szkół podstawowych i dzieci w wychowaniu przedszkolnym kontynuują naukę stacjonarną. Prowadzona jest ona z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych MEiN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Do 14 lutego zdalnie uczą się nadal uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i domów wczasów dziecięcych. Zawieszone jest też nadal stacjonarne funkcjonowanie szkolnych schronisk młodzieżowych.

„Od 1 lutego dyrektor szkoły będzie miał nadal obowiązek organizować zajęcia lub zajęcia zdalne dla tych uczniów klas IV-VIII oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy ze względu na rodzaj niepełnosprawności nie mogą się uczyć w domu. Natomiast dla uczniów, którzy z innych przyczyn nie mogą się uczyć zdalnie, może takie zajęcia zorganizować” – wyjaśnia rzeczniczka MEiN Anna Ostrowska w przesłanym w piątek nagraniu.

Przed nowelizacją dyrektor miał obowiązek zorganizowania takich zajęć zarówno dla uczniów z niepełnosprawnościami, jak i dla uczniów, którzy z różnych przyczyn nie mogli się uczyć zdalnie w domu.

„Otrzymaliśmy wiele pytań o organizację tzw. próbnych egzaminów w szkole. Potwierdzam, że w ramach konsultacji z nauczycielami będzie można zorganizować testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego. Rozwiązanie to zostało wprowadzone właśnie na prośbę dyrektorów szkół” – poinformowała rzeczniczka.

„Dodatkowo, jeśli chodzi o szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe, utrzymane zostały rozwiązania umożliwiające prowadzenie kształcenia praktycznego z zachowaniem reżimu sanitarnego w określonych warunkach organizacyjnych” – wskazała.

„Przypominamy również, że nadal aktualne są wytyczne dla dyrektorów szkół, które opracowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa zarówno uczniów, jak i kadry pedagogicznej, a także rodziców” – dodała Ostrowska.

Nowelizacja rozporządzenia, podpisana przez ministra edukacji i nauki w czwartek, wchodzi w życie w poniedziałek. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version