Bez kategorii

Pracownicy handlu powinni być włączeni do narodowego programu szczepień

Opublikowano

w dniu

Pracownicy handlu powinni zostać zaszczepieni przeciwko COVID-19 w tym samym czasie, co nauczyciele – to postulat NSZZ „Solidarność”, który został skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy – mówił w Radiu Gdańsk przewodniczący Sekretariatu Handlu NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara. Jak dodał, ta grupa jest najbardziej narażona na zakażenie.

Gościem Radia Gdańsk był we wtorek przewodniczący Sekretariatu Handlu NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara.

„Jako związkowcy cieszymy się, że galerie zostały otwarte, bo wcześniej były czynne dyskonty i nikt nie sprawdzał ilości klientów wchodzących do tych sklepów, a tutaj butiki zamknięte, gdzie te malutkie świetnie sobie dawały radę. Pracownicy przestrzegali reżimu sanitarnego i przestrzegali, jak i ilu wpuszczać klientów” – mówił w Radiu Gdańsk Bujara.

Związkowiec dodał, że wielu pracodawców podeszło też do tematu nieuczciwie.

„Ustawa wskazuje, że przypada 10 lub 15 m kw na jednego klienta obiektu, a nie powierzchni handlowej. Niejednokrotnie na pracownika przypadało średnio 8 m kw., a z nich połowa była zajęta przez sprzęt” – zaznaczył Bujara.

Bujara podkreślił, że kasjer średnio w ciagu dnia musi obsłużyć 200-300 klientów przez osiem, dziesięć godzin pracy.

„Żądamy, by pracownicy handlu, jako grupa bardzo narażona na zakażenie COVID-19, była zaszczepiona na tym samym etapie, co nauczyciele” – podkreślał Bujara.

„W ostatnim czasie prowadziliśmy badania obserwacyjne, ilu klientów wchodzi do sklepu z nieodpowiednio założonymi maseczkami. (…) Było ich około 50 procent. Od momentu kiedy pojawiły się szczepionki, powstało rozluźnienie w społeczeństwie” – powiedział gość Radia Gdańsk.

Bujara powiedział, że 5 stycznia br. związkowcy rozmawiali z prezydentem Andrzejem Dudą na wideokonferencji w sprawie szczepień dla pracowników handlu.

„Pan prezydent Duda zadeklarował, że będzie popierał ten pomysł, żeby pracowników handlu włączyć do narodowego program szczepień. Powiedział, że sam robi zakupy i sam to dostrzegł i panie w handlu są zagrożone, bo wiele osób, szczególnie młodych przechodzi COVID-19 bezobjawowo. Na razie nie mamy w tej sprawie odpowiedzi, ale będziemy ją monitorować” – dodał Bujara. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version