Bez kategorii

Ogrzewanie i wentylacja – jak spełnić wymagania domu w standardzie WT2021?

Opublikowano

w dniu

Energooszczędne budownictwo to przyszłość. Dowiedz się, jak zbudować pasywny i ekologiczny dom.

Czym jest WT 2021?

Choć skrót ten może wydawać się nieco enigmatyczny, to można go bardzo łatwo wyjaśnić. „WT” to inaczej „wymagania techniczne” – jest to bardzo ważny dokument dotyczący powstawania nowych budynków mieszkalnych. Konkretniej rzecz ujmując, to akt prawny określający, jakiego rodzaju materiały i technologie są wskazane podczas budowy domu. Jest on aktualizowany raz na kilka lat.

Najnowsza wersja powstała w 2021 roku, zachęca, aby dążyć do w miarę możliwości jak największej pasywności domu oraz do stosowania najnowocześniejszych, ekologicznych rozwiązań budowlanych. Zaleca także odchodzenie od praktyk, które są przestarzałe, mało funkcjonalne, a przede wszystkim szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Jak wybudować ekologiczny dom?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że troska o środowisko naturalne jest obecnie niezwykle ważna, ponieważ kondycja naszej planety z roku na rok staje się coraz gorsza. W związku z tym należy postawić na możliwie jak najbardziej ekologiczne rozwiązania w trakcie budowy domu. Zanim zdecydujemy się na konkretny projekt budynku, warto zapoznać się z artykułem – „15 ważnych zagadnień zanim zaczniesz budowę domu – formalności budowy krok po kroku”.

Nie można bowiem zaprzeczyć, że wszelkie elementy formalne są nieodłącznymi częściami przygody związanej ze stawianiem własnych czterech ścian. Warto także zastanowić się nad technologiami, które chcemy zastosować.

Izolacja w energooszczędnym domu

Przede wszystkim wymagania techniczne na 2021 rok jasno i wyraźnie stanowią o tym, że każdy nowo powstający budynek powinien charakteryzować się skuteczną izolacją. Realizacja tego warunku nie jest problemem, o ile zastosujemy grubszą warstwę materiału lub zdecydujemy się na rozwiązania znacznie lepszej jakości. Aby znacznie zwiększyć szczelność konstrukcji, poleca się stawianie budynków cechujących się zwartą bryłą o stosunkowo niewielkiej liczbie możliwych dróg ujścia ciepła. Dzięki temu konstrukcja wywiąże się z warunku, jakim jest nieprzekroczenie ustalonego współczynnika przenikania ciepła. Kiedy jest on zbyt duży, inwestor może liczyć się z bolesnymi konsekwencjami prawnymi.

Ogrzewanie i wentylacja

Wymagania techniczne na 2021 wykluczają także możliwość użycia przestarzałych, niemal archaicznych rozwiązań związanych z ogrzewaniem. Mowa tu na przykład o piecach węglowych lub gazowych.

Zamiast nich zaleca się stosowanie nowoczesnych i ekologicznych technologii. W przypadku ogrzewania będzie to pompa ciepła, którą cechuje pozyskiwanie energii z powietrza, wody lub gruntu. Jeśli zaś chodzi o wentylację, to najbardziej polecana w ostatnim czasie jest rekuperacja, czyli inteligentny, w pełni sterowalny system, który pozwoli na znaczne oszczędności w tym zakresie. Wspomniane rozwiązania są również przystępne dla środowiska naturalnego i zbliżają budynek do stania się w pełni pasywnym. Zanim zdecydujemy się na budowę domu, warto spojrzeć na gotowe projekty domów energooszczędnych. Być może skorzystanie z usług specjalistycznej firmy będzie znacznie korzystniejsze, a przy tym z pewnością o wiele mniej stresujące.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version