Lokalne

Miasto i branża turystyczna walczą o drogę do latarni morskiej

Opublikowano

w dniu

Trwają negocjacje Miasta ze spółką Gaz System SA, która zarządza terminalem LNG, obecnie będącym w rozbudowie. Dotyczą one inwestycji planowanej przez nasz samorząd, której celem jest poprawa dostępu do terenów portowych. W tym przypadku chodzi o ul. Ku Morzu. Jednak wskutek rozbudowy terminala, Gaz System rozważa wstrzymanie ogólnodostępnego ruchu na tej ulicy, prowadzącej m.in. do latarni morskiej i Fortu Gerharda. Dostęp do zabytków zostałby wówczas poważnie ograniczony.

Planowana przez miasto inwestycja ma na celu zapewnienie sprawnego, bezpiecznego i jak najmniej uciążliwego dla mieszkańców i innych użytkowników dróg dojazdu od strony lądu do terenów portowych w Świnoujściu. Dojazd drogami, które powstaną w ramach projektu, znacznie usprawni przewóz towarów i osób oraz poprawi bezpieczeństwo użytkowników dróg. Na inwestycję otrzymamy prawie 122 mln zł finansowania unijnego. W obszarze planowanej inwestycji znajduje się również ulica Ku Morzu. Przy jej końcowym odcinku projektowany jest też duży parking dla turystów. Tymczasem – w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa dotyczącego rozbudowującego się terminalu LNG – spółka Gaz System proponuje w tym miejscu ograniczenie polegające na zatrzymaniu ruchu ogólnodostępnego już przed pierwszą estakadą, krzyżującą się z ulicą.

– Dokumentację ul. Ku Morzu na bieżąco konsultowaliśmy ze spółką Polskie LNG (od 1 kwietnia br. spółka została przejęta przez Gaz System) i nie spotkaliśmy się z uwagami – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – Na tej podstawie dokumentacje techniczne zostały ukończone przez projektantów miasta i spółki PLNG. Dokumentacja drogowa jest zgodna z obowiązującym od wielu lat planem zagospodarowania przestrzennego miasta. Tymczasem spółka Gaz System, w ramach rozbudowy terminala kontynuuje budowę rurociągów na estakadzie, mimo świadomości, że jej trasa biegnie wzdłuż drogi publicznej. Nie zdecydowała się również zmienić technologii na podziemną. Już wcześniej, zanim rozpoczęła się budowa terminala,  miasto proponowało rezygnację z budowy estakady na rzecz rurociągów podziemnych, z uwagi na wizerunek, jak i kwestie bezpieczeństwa. Niestety, ta propozycja nie spotkała się z akceptacją. Jednocześnie spółka wybudowała odcinek drogi publicznej Ku Morzu oraz parking przy plaży (lata 2015-2019). Wykonała też wiele analiz bezpieczeństwa, również po wybudowaniu obiektu i szeroko informowała świnoujskie społeczeństwo oraz radnych rady miasta o bezpiecznym funkcjonowaniu terminala.

Dziś, w obliczu rozbudowy terminala gazowego, Gaz System podnosi sprawę bezpieczeństwa terminala LNG w aspekcie sąsiedztwa z drogą publiczną. Spółka zgłasza propozycję dotyczącą zaniechania prac przy przebudowie odcinka ulicy, motywując to względami bezpieczeństwa i proponuje rozbudowę istniejącego parkingu przy plaży po stronie wschodniej ronda oraz uruchomienie transportu publicznego na odcinku parking – latarnia.

Po pierwsze, nie rozstrzygnięto, kto ponosiłby koszty obsługi i organizacji takiego rodzaju ruchu – mówi Barbara Michalska. – Uruchomienie przewozu turystów z parkingu do latarni i fortów generuje znaczne koszty dla operatora oraz powoduje wydłużenie czasu dojazdu do tych zabytków, które są jednymi z największych atrakcji turystycznych Świnoujścia. Po drugie zaś, rozbudowa parkingu zlokalizowanego na wschód od ronda, który wg planów Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście będzie likwidowany w związku z budową terminala kontenerowego, jest nieuzasadniona.

Przebudowa przez miasto ulicy Ku Morzu jest projektem unijnym. Nie ma więc możliwości rezygnacji z tej inwestycji. Miasto straciłoby wtedy wielomilionowe (85% wartości) dofinansowanie na wszystkie drogi w ramach tego zadania. Podobnie, jak w przypadku zamknięcia/ograniczenia części ruchu, jak chce tego Gaz System. Dlatego Miasto proponuje jedynie korektę przebiegu końcowego odcinka drogi – od bramy wjazdowej portu do latarni i zmianę lokalizacji projektowanego parkingu na południe, na terenach ZMPSiŚ. Koszty projektowania i realizacji należałyby do spółki Gaz System.

1 Komentarz

 1. Anonim temu

  17 kwietnia 2021 na 02:47

  Czyli jak niebezpieczne to czemu jest nagle pozwolenie na budowę , czyli ten temat poszedł w zapomnienie?

 2. przykre temu

  16 kwietnia 2021 na 10:15

  Nazwiska trzeba podać urzędników którzy takie decyzje podejmować – kto za takimi decyzjami stoi?

 3. wojewoda i wszystko jasne temu

  15 kwietnia 2021 na 22:34

  Czuć na kilometr jakiś przekręt. Tyle la tnie przeszkadzało a teraz nagle problem? Kto takie rzeczy negocjuje? Tu nie ma mowy o żadnej negocjacjach niech sobie zabierają te zbiorniczki i siur do wawy.

 4. dd temu

  15 kwietnia 2021 na 22:32

  dziś 1 kwietnia>? To znaczy, że chcą zamknąć dostęp do latarni i fortu? powariowali?

 5. obiektywny temu

  15 kwietnia 2021 na 22:24

  Ten numer nie przejdzie cwaniaki w garniturach

 6. Jola temu

  15 kwietnia 2021 na 22:22

  KŁAMCY Z LNG obiecywali gruszki na wierzbie drogę plaże a teraz wszystko zabieracie. Wynosić się z tego miasta kłamcy

 7. GAZ WON Z MIASTA temu

  15 kwietnia 2021 na 22:19

  To nie przejdzie Państwo drodzy! Wara od tej drogi, wara od latarni, wara od fortu.

 8. ┌∩┐(◕_◕)┌∩┐ temu

  15 kwietnia 2021 na 22:16

  Przybłędy mieli wziąć palec, a wzięli całą rękę…

 9. ┌∩┐(◕_◕)┌∩┐ temu

  15 kwietnia 2021 na 22:16

  Te nasze chochoły są za ciency do negocjacji.
  Oni mają geny służalcze i poddańcze…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version