Lokalne

Szpital otrzyma akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia

Opublikowano

w dniu

Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu otrzymał pozytywną ocenę akredytacyjną specjalistów z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, jednostki resortu zdrowia. To jeden z dwóch szpitali powiatowych w naszym województwie, którym udało się osiągnąć ten wynik  – Akredytacja to nie tylko prestiż, ale także szansa na zwiększenie środków finansowych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – mówi Dorota Konkolewska, prezes szpitala.

Akredytację świnoujski szpital otrzyma po raz pierwszy w historii. Działający w Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (jednostka została powołana przez Ministerstwo Zdrowia w 1994 roku i działa w Krakowie) Ośrodek Akredytacyjny realizuje „Program Akredytacji Szpitali”, w ramach którego niezależni wizytatorzy dokonują oceny funkcjonowania jednostek. Wizyta przedstawicieli ośrodka odbywała się w dniach od 9 do 11 czerwca. Teraz do placówki wpłynął raport.

– Przedstawiciele komisji akredytacyjnej sprawdzali, oprócz dokumentacji medycznej, w jaki sposób poszczególne oddziały wykonują swoją pracę. Jeżeli chodzi o laboratorium, to analizie podlegały m.in. procedury dotyczące postępowania z materiałem do badań tj. transport materiału, przyjmowanie i przechowywanie materiału, a także kontrola zewnątrz oraz wewnątrzlaboratoryjna wykonywanych badań – mówi Agnieszka Trębicka, kierownik Laboratorium.

Jak mówi Dorota Konkolewska, prezes Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły placówka w 2019 roku zgłosiła akces do projektu. – Wizytacja trwała trzy dni, ale ocena, którą otrzymaliśmy to efekt znacznie dłuższej pracy w niełatwym dla nas okresie. Należy pamiętać, że w ostatnim czasie przeorganizowywaliśmy pracę szpitala w związku z sytuacją pandemiczną; m.in. stworzyliśmy Oddział Covidowy, rozwinęliśmy ofertę o testy w kierunku COViD-19, a także zorganizowaliśmy punkty szczepień. Należy tutaj dodać, że nasi medycy biorą udział w akcji szczepień w Punkcie Szczepień Powszechnych, Mobilnym Punkcie Szczepień w ramach akcji „Zaszczep się w wakacje nad polskim morzem”, a także prowadzą szczepienia wyjazdowe, czyli poza naszą placówką – mówi Dorota Konkolewska, prezes Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu.

Prezes szpitala dodaje, że to ogromne osiągnięcie wszystkich pracowników szpitala, także przyszpitalnych placówek tj. Laboratorium oraz Centrum Zdrowia Psychicznego. Doceniono m.in. standardy medyczne, opieki nad pacjentami, farmakoterapię, ale także sposób radzenia sobie ze zdarzeniami niepożądanymi. Pozytywną ocenę zyskał zarówno pion medyczny placówki jak część administracyjno-techniczna.

– Akredytacja jest to proces długotrwały i nie kończy się wraz z uzyskaniem certyfikatu ministra zdrowia. Jako szpital mamy jeszcze wiele do wykonania. Nie spoczywamy na laurach. Bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas najważniejsze – dodają przedstawiciele szpitala.

1 Komentarz

  1. qaz temu

    1 lipca 2021 na 20:45

    To są jakieś jaja!? Ten szpital?! Co z tego że w papierach mają porządek jak wyleczyć nikogo nie potrafią!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version