Lokalne

Pancerze okopowe wielkiej wojny   

Opublikowano

w dniu

Minęło już ponad 100 lat od ostatniego powszechnego użycia klasycznej zbroi. Trudno w to uwierzyć, ale w okopach I wojny światowej, w roku 1917, masowo powrócono do stalowych zbroi niczym ze średniowiecza!

Już za tydzień w Forcie Gerharda będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę poświęconą tej tematyce!

Fortowe muzeum ma w swojej kolekcji wiele unikalnych zabytków techniki militarnej. Jednymi z najciekawszych są pancerze okopowe z czasów I wojny światowej. Muzealnicy widząc olbrzymie zainteresowanie zwiedzających tymi „współczesnymi” zbrojami postanowili zorganizować wystawę czasową poświęconą temu tematowi!

 – Zbroje okopowe i tarcze to nie jedyne zapomniane rodzaje broni białej, do których powrócono w schyłkowym okresie I Wojny Światowej. – opowiada Piotr Białek z fortowego muzeum.  – W okopach standardem stały się klasyczne hełmy do których dokładano pancerne płytki czołowe i specjalne stalowe kołnierze. Do łask powróciły także świetnie sprawdzające się podczas walki wręcz sztylety, morgensterny i hełmy z zasłoną.

Testowano nawet odstawione już w średniowieczu hełmy garnczkowe!

Okazuje się, że idea praktycznego stosowania rozwiniętego uzbrojenia ochronnego zniknęła tylko na chwilę- podczas II Wojny Światowej-  aby powrócić podczas współczesnych konfliktów, mniej więcej od wojny w Wietnamie (1957 – 1975). Dziś stal zastąpiły jednak kompozyty a kirys – kamizelka kuloodporna.

Wystawę będzie można oglądać w Forcie Gerharda od 12 lipca  – do końca wakacji. Organizatorem WYSTAWY  jest Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Dziękujemy współorganizatorom i Mecenasowi naszemu Muzeum- Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kluczowym zadaniem GAZ-SYSTEM S.A. jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju, w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego. Spółka jest właścicielem świnoujskiego Terminalu LNG.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version