Bez kategorii

Nadchodzą zmiany komunikacyjne w Świnoujściu. Ruszają konsultacje społeczne

Opublikowano

w dniu

Budowa tunelu w Świnoujściu to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Zyska na niej cały region: połączenie wysp Uznam i Wolin usprawni komunikację i wpłynie pozytywnie na rozwój transportu i turystyki. Na tym jednak nie koniec zmian. Budowa tunelu ma zapoczątkować szereg innych, nowych inwestycji, na których skorzystają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Miasto zwróciło się do mieszkańców z prośbą o podzielenie się swoimi opiniami w kwestii organizacji ruchu w Świnoujściu. Propozycje można wysyłać od 12 do 26 lipca.

Prace nad tunelem w Świnoujściu trwają od września 2018 roku. Pod cieśniną Świny, jak dotąd wydrążono znacznie ponad 600 metrów z planowanych 1440 metrów. Prace obejmą także m.in. elementy drogi dojazdowej, rondo na wyspie Wolin, skrzyżowanie typu T na wyspie Uznam oraz przebudowę już istniejących ulic –  Duńskiej, Skandynawskiej, Fińskiej, Okólnej i Karsiborskiej. Zakończenie prac i odbiór inwestycji wraz z pozwoleniem na użytkowanie planowane są w IV kwartale 2022 roku. Inwestorem budowy jest Gmina Miasto Świnoujście, która znaczne wsparcie finansowe (85%) uzyskała ze środków unijnych.

W mieście planowany jest szereg zmian komunikacyjnych związanych m.in. z budową tunelu. W oparciu o wieloletnie konsultacje z ekspertami Urząd Miejski w Świnoujściu opracował trzy różne scenariusze rozwoju infrastruktury komunikacyjnej na następne lata. 

— Znaczenie tych inwestycji będzie ogromne: wzrośnie nie tylko dostępność, ale też atrakcyjność całego regionu – mówi Zastępca Prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. Tunel pod Świną jest początkiem zmian infrastrukturalnych związanych z komunikacją w następnych latach. W związku z jego uruchomieniem, musimy już teraz wprowadzać nowe rozwiązania w komunikacji. Proponujemy rozwój w kierunku międzynarodowych praktyk przyjaznych pieszym, rowerzystom i środowisku, a przy tym zgodnych z polityką niskoemisyjną. Ograniczylibyśmy zanieczyszczenie środowiska, a także hałas w centrum oraz w pasie nadmorskim, równocześnie usprawniając komunikację zbiorową. Jest to szczególne ważne, bo miasto jest uzdrowiskiem, a gałąź gospodarki turystycznej jest bardzo mocna i nie chcemy aby ucierpiała wskutek niewłaściwie zorganizowanego transportu. Tym samym dążymy do poprawiania jakości życia w mieście.

W scenariuszach przygotowanych przez Urząd Miasta uwzględniono m.in. rozbudowę stref pieszych i rowerowych, budowanie i wyznaczanie nowych miejsc parkingowych oraz przeciwdziałanie nadmiernemu wzrostowi ruchu samochodowego w mieście. Tym samym przebudowa infrastruktury drogowej może zbliżyć Świnoujście w kierunku nowoczesnych, europejskich standardów. Jednakże, przy wyborze dokładnego zakresu rozwiązań ważnym elementem będzie głos mieszkańców. Urząd rozpoczął właśnie konsultacje społeczne, które potrwają do 26 lipca.

— Mieszkańcy są dla nas na pierwszym miejscu —  zapewnia Barbara Michalska.   Chcemy dowiedzieć się, jakich zmian oczekują, a także jakie są ich potrzeby i zwyczaje komunikacyjne. W związku z tym uruchamiamy mailową skrzynkę konsultacyjną, na którą każdy będzie mógł przesłać swoje pomysły. Następnie planujemy także przeprowadzić badania ilościowe, których wyniki zaprezentujemy we wrześniu. Zapraszam wszystkich do aktywnego udziału w tych bardzo ważnych konsultacjach.

Na skrzynkę mailową konsultacje@um.swinoujscie.pl mieszkańcy mogą wysyłać swoje pomysły związane z kierunkiem rozwoju komunikacji w Świnoujściu. W tym celu należy do 26 lipca 2021 roku do godz. 16:00 przesłać maila z odpowiedzią na pytanie: Jakie zmiany w przemieszczaniu się samochodem/rowerem/pieszo/autobusem wprowadziłbyś/wprowadziłabyś w Świnoujściu i dlaczego?

1 Komentarz

 1. ????? ➔ • temu

  14 lipca 2021 na 09:33

  Z Panią Michalską, to będą jakie konsultacje, tak jak mawiał Henry Ford: „Możesz wybrać każdy kolor tego samochodu, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny…”

 2. Picnawodęfotomontaż temu

  13 lipca 2021 na 22:38

  Skoro są już scenariusze (rychło w czas) to konsultacje tak dla picu.

  • kolega temu

   14 lipca 2021 na 13:47

   przecież tako mamy klimat hehe

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version